TV3 nuotr.

Š. Jasiukevičius – apie karą Ukrainoje ir rusų karių nusikaltimus: pramogai šaudo net arklius ar šunis

Matydami karą iš šono, daugelis žavisi ukrainiečių pasiaukojimu bet kokia kaina ginti tėvynę ir kovoti prieš sužvėrėjusius rusų karius. Savo šalyje taip pat turime herojų, kurie, nepaisydami grėsmės žūti, veža pagalbos siuntinius į pavojingiausias Ukrainos vietas ar net patys ima ginklą į savo rankas. Šį pirmadienį TV3 laida „Karštai su tv3.lt“ kvies sužinoti,  kokie yra rusų kariai ir kaip karas Ukrainoje atrodo iš arti.

Šįvakar studijoje diskutuos nuolat tarp Ukrainos ir Lietuvos važinėjantis laidos „Praeities žvalgas“ kūrėjas Šarūnas Jasiukevičius ir ne viename kariniame konflikte dalyvavęs bei visus karo žiaurumus savo akimis matęs atsargos karininkas Aurimas Navys.

Prasidėjus karui Ukrainoje, daugelis patyrė šoką. Kol vieni jaudinosi dėl savo saugumo Lietuvoje, kiti nedelsdami ėmė rinkti pagalbą ukrainiečiams ir ją gabenti į Ukrainą nė nepaisydami šalia bombarduojamų miestų ir skraidančių raketų.

Š. Jasiukevičius – vienas tokių. Jis neslepia – baimės nejausti neįmanoma, kadangi visi sveiki žmonės tokioje situacijoje jos nejausti tiesiog negali. „Įtampa – nuolatinis mūsų palydovas nuo įvažiavimo į Ukrainą. Ten mūsų komandoje nerūkantys žmonės pradėjo rūkyti, o nevartojantys alkoholio – jį vartoti, nes pavojus buvo jaučiamas visą laiką. Tačiau mes ėmėmės visų maksimaliai galimų saugos priemonių“, – pasakos laidoje jis.

Anot Š. Jasiukevičiaus, ukrainiečiai naudojasi specialiomis aplikacijomis telefonuose, kurios padeda susigaudyti, kur ir kada vyksta šaudymai: „Į telefoną, specialią aplikaciją, ateina pranešimas, bet kartais po 10 minučių tas pavojus yra atšaukiamas. Jei pavojus yra paskelbiamas, nereiškia, kad ta raketa atskris čia ir dabar, kur mes esame – ji greičiausiai bus numušta kažkur pakeliui. Ukrainos oro gynyba dirba pakankamai efektyviai – per parą iš 72 raketų 68 buvo numuštos.“

Žinomas vyras pasakos, kad Kyjivo gimdymo namuose per karą jau gimė 50 kūdikių, o daugelis moterų, patyrusių stresą per karą, netenka pieno – dabar joms būtini skysti pieno mišinukai. O būtent nuo šiandien į humanitarines siuntas Š. Jasiukevičius su savo komanda pradės dėti ir lavonmaišius – kai rusai atsitraukia iš užimtų vietų, lieka begalės lavonų, kurių ukrainiečiams nebuvo leista surinkti iki tol.

Ar galima sakyti, kad rusų kariai, besielgdami taip žvėriškai, nesupranta, ką daro? A. Navys laidoje tikins, kad yra priešingai. „Galime dengtis įvairiausia propaganda, kad jiems praplautos smegenis, bet patikėkite manimi – rusų kariai žino, ką daro. Nuo generolo iki pat apatinio kario, jie žino, ką daro. O tai, ką jie daro ir ką mums tenka girdėti kalbantis su ukrainiečių kariais, yra karo nusikaltimas. Karo nusikaltimas yra sprogdinti ligonines, bombarduoti karo slėptuves, kur slepiasi gimdyvės, šventoves, religinius namus, civilių namus“, – sakys jis.

Anot A. Navio, toks rusų karių elgesys nė neleidžia jų laikyti kariais: „Karys taip nesielgia, nes turi puikų supratimą, su kuo kariauja. Net jei jis yra užpuolikas, okupantas, tas, kuris įsiveržia į svetimą teritoriją, jis kariauja pagal karo taisykles. Šiuo atveju rusų mentalitetas yra toks, kad jie atėjo naikinti, griauti ir prievartauti vien dėl to, kad jie tokie yra. Žvėris žino baimę, todėl šiuo atveju kariauti su rusais reikia juos gąsdinant taip, kad jų už viską laukia atsakomybė, ir kad jie tikrai už tai bus nubausti.“

O štai visai kitaip elgiasi ukrainiečių karai, kurie atsitraukiantiems rusams teritorijas leidžia palikti laisvai, per tam skirtus koridorius. „Bet jie išvažiuodami gatvėse šaudo einančius pro gatvę civilius, moteris, vaikus. Jie pramogai šaudo šunis, arklius. Laukiniai gyvūnai ir karas? Kam juos reikia žudyti? Tą visą gaują pavadinti žmonėmis būtų labai didelis įžeidimas tikriems žmonėms“, – sakys laidoje Š. Jasiukevičius.

Baisiausia, anot Š. Jasiukevičiaus, kad rusų kariai šaudo netgi surištus vaikus – yra netgi tą įrodančių nuotraukų. „Niekas nuo antro pasaulinio karo nepasikeitė. Rusijos armija, orkų gaujos – jų tiesiog tokia prigimtis. Pasaulis gal buvo kiek užsnūdęs ir paleido tą žvėrį nuo grandinės. Tokia valstybė kaip Rusija negali egzistuoti pati palikta savarankiškai – ji yra baisesnis darinys negu Šiaurės Korėja“, – įsitikinęs jis.

Kas skatina rusus taip elgtis? Ką apie tokius žiaurumus sako patys ukrainiečiai?

Laida „Karštai su tv3.lt“ – pirmadieniais, 19.30 val. per TV3!


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: