Sakartvelo opozicijos atstovas G. Bokeria: „Valdžia neturi vizijos, kaip išeiti iš karantino, tik norą artėjant rinkimams selektyviai naudoti valstybės resursus“
Europos Parlamento (EP) nariai Rasa Juknevičienė ir Andrius Kubilius tęsia nuotolinius interviu su pasaulio politikos, visuomenės lyderiais. Šįkart – pokalbis su Sakartvelo parlamento nariu, opozicinės „Europietiškosios Gruzijos“ vienu iš vadovų, buvusiu užsienio reikalų viceministru ir Saugumo tarybos nariu, tikru Lietuvos draugu Giga Bokeria. Pastarasis savo politinę karjerą pradėjo nuo studentiškų organizacijų, aktyviai dalyvavo „Rožių revoliucijos“, atvedusios Michailą Saakašvili į valdžią, veikloje.
Sakartvele, panašiai kaip ir Lietuvoje, šalį valdo turtingas politikas, turintis ryšių su Rusija – Bidzina Ivanišhvili. Šalyje šių metų rudenį taip pat vyks rinkimai į Parlamentą. Taigi Sakartvelas turi daug panašumų su Lietuva. EP nariai G. Bokeria klausė, kokios rinkimų ir šalies demokratijos prognozės?
Pasak G. Bokeria, politinė krizė Sakartvele prasidėjo tuomet, kai dabartinė valdančioji dauguma į parlamentą pasikvietė ir leido iš parlamento pirmininko vietos sakyti kalbą Rusijos Dūmos parlamento nariui, komunistui, S. Huseino patarėjui ir proputiniškam politikui S. Gavrilovui. Tai sukėlė protestų ir demonstracijų bangą, net toks poelgis buvo įžeidimas Sakartvelo valstybingumui ir suverenitetui.
Norėdamas sumažinti politinę įtampą B. Ivanišhvili pažadėjo įvykdyti vieną iš pagrindinių opozicijos reikalavimų, rinkimus vykdyti proporcine sistema.
Greitai paaiškėjo, jog tai buvo apgaulė ir tai sukėlė tolimesnius protestus.
Galų gale rastas kompromisas, jog didžioji dalis parlamento – iš 150 vietų 120 bus renkama proporciniu būdu, o politiniai kaliniai bus paleisti į laisvę. Ateitis parodys, ar pažadų bus laikomasi.
Sakartvelo politiko teirautasi, kaip šalyje tvarkomasi užklupus koronaviruso pandemijai. Pasak G. Bokeria, pasinaudodama dabartine pandemijos situacija, valdžia per perkamą žiniasklaidą priešininkais skelbia visus, kurie kritikuoja valdžią, taip skaldydama visuomenę, o B. Ivanišvili skelbiamas didžiausiu pasaulyje mecenatu.
„Dėl pandemijos šalyje įvestas karantinas su neformalia išlyga Pravoslavų cerkvei. Kai eiliniai piliečiai turi laikytis karantino būdami namie, visi religiniai fanatikai tūkstančiais gali rinktis. Tai gestas prieš sekuliarinę valstybę naudojant proputinišką ideologiją. Šiandien rinkimų sistema nepakeista, o politiniai kaliniai nelaisvėje. Laiko iki rinkimų pakeisti situaciją dar yra, tam reikia tik politinės valios“, – pažymėjo „Europietiškosios Gruzijos“ lyderis, pridurdamas, kad Sakartvele valdančioji dauguma neišlaiko dialogo, o bet kokia kritika laikoma valstybės išdavimu.
EP narė R. Juknevičienė replikavo, kad Lietuvoje rudenį artėja rinkimai, o valdančiuosius kritikuojanti opozicija taip pat skelbiama valstybės priešais.
Deja, bet Sakartvelo valdančioji dauguma savo rankose laiko ir informacijos kanalus.
„Dėl pandemijos grėsmių valdžia gali aplink save suburti visuomenę, tačiau dėl padarytų fundamentalių klaidų praėjus karantinui visuomenė per rinkimus galės reaguoti į tai, kas nebuvo padaryta“, – sakė G. Bokeria.
EP narys A. Kubilius domėjosi, kaip atrodys šalies ekonominė situacija po pandemijos?
Nors mirtingumas nuo pandemijos Sakartvele palyginti mažas, tačiau turizmas ir apgyvendinimas užima didelę dalį ekonomikos. Šiose srityse šalis patyrė didžiausią sukrėtimą.
„Sąžiningiausia būtų šiems sektoriams mažinti mokesčius, tačiau mūsų valdžia mano, jog jie protingesni ir kaip išleisti pinigus žino geriau, nei patys gyventojai. Tai klaida, kuri turės dramatiškų pasekmių ateityje, nes šalys, kurios sureaguos operatyviausiai, turės daugiau konkurencinio pranašumo. Nėra jokios vizijos, kaip išeiti iš karantino, tik noras artėjant rinkimams selektyviai naudoti valstybės resursus“, – apgailestavo politikas.
„Vykstantys geopolitiniai pokyčiai leidžia Sakartvelui vaidinti svarbų vaidmenį per artimiausius 10 metų. Mums svarbu, jog jūsų šalis gebėtų ne tik efektyviai spręsti pandemijos ir krizės problemas, tačiau galėtų vystyti Euroatlantinę šalies kryptį“, – sakė A. Kubilius.
„Už mūsų ir Jūsų laisvę, kaip sakydavo 19 amžiuje. Jei Sakartvelui pavyks tapti visaverte Europos Sąjungos ir NATO nare, Jūsų sėkmė tuo pačiu bus ir mūsų sėkmė“, – palinkėjo R. Juknevičienė.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!