Startuoja tradicinis bėgimas „Senvagė-2015“

Šį šeštadienį, balandžio 11 dieną, Senvagėje bus duotas startas tradiciniam, jau 47-am bėgimui „Senvagė-2015“. 

Jau penki metai iš eilės, kai sportininkai varžytis pradės ne Berčiūnuose, iš kurių anksčiau atletai bėgdavo į Panevėžio centrą, o miesto širdyje Senvagėje.

Reikėjo patikrinti jėgas

Šio bėgimo iniciatorius ir pradininkas – gerai mieste žinomas sporto medicinos specialistas Algimantas Kairys. „Pamenu, buvo 1968-ųjų pavasaris. Daugelis dabartinių bėgikų dar nebuvo gimę“, – šypsosi Panevėžio sporto medicinos centro gydytojas A. Kairys.

„Pavasario pradžioje norėjosi pasitikrinti jėgas. Aš tuo metu labai rimtai sportavau. Buvau kandidatas į sporto meistrus. Kituose miestuose vykdavo bėgimai, o štai Panevėžys dar neturėjo savo tradicinio renginio. Su bičiuliais pagalvojome, kad laikas ir mums turėti savo miesto bėgimą. Gana spontaniškai sugalvojome, kad reikia startuoti iš Berčiūnų į Panevėžį“, – pirmąjį 1968-ųjų metų bėgimą prisimena A. Kairys.

Tada dar nebuvo patogaus dviračių tako palei Nevėžį iš Berčiūnų į miestą. Bėgikai startavo nuo dabartinės Berčiūnų parduotuvės ir bėgo Šiauliai-Panevėžys kelio pakraščiu. Vėliau stajerių būrį lydėjo policija, kuri užtikrino sportininkų saugumą. Bėgikai finišavo miesto centre įveikę 8 km distanciją.

Vėliau sporto entuziastai keletą metų iš eilės finišuodavo Laisvės aikštėje šalia savivaldybės pastato.

Buvo metų, kai visa 10 km trasa driekdavosi Panevėžio gatvėmis, o bėgikai finišuodavo „Aukštaitijos“ sporto rūmų stadione.

Nutiesus dviračių taką iš Berčiūnų į Panevėžį, nebereikėjo policijai stabdyti eismo svarbiame Šiaulių-Panevėžio kelyje, o bėgikams atstumas liko toks pat, tačiau įveikti šią trasą buvo vienas malonumas – neliko mašinų eismo, nuobodų kelią pakeitė gražūs Nevėžio pakrantės vaizdai.

„Dabar 10-ies kilometrų trasa penkti metai iš eilės yra pastovi, manau, jos jau nebekeisime“, – teigė vienas renginio organizatorių, Atlantos olimpinių žaidynių dalyvis Pavelas Fedorenka. Kadangi trasa iš Berčiūnų vingiuodavo visai šalia Nevėžio, neretai pavasario pradžioje upė patvindavo, keliose vietose, o ypač po „Via Balticos“ kelio tiltu, vanduo apsemdavo trasą. Tad nuspręsta startą duoti miesto centre, šiuo metu trasa driekiasi iki Savitiškio g. tilto ir atgal.

Prie starto linijos – vos 12 bėgikų

Įdomu tai, kad prieš 47-erius metus šis sporto renginys buvo skirtas paminėti tarptautinei aviacijos ir kosmonautikos dienai – balandžio 12-ąjai. Tuometinei miesto valdžiai ši idėja patiko ir palaikė sportininkų iniciatyvą.

Medicinos specialistas A. Kairys puikiai atsimena pirmuosius bėgimus. 1968-aisiais iš Berčiūnų į Panevėžį distanciją įveikė 12 stajerių. Antrajame bėgime startavo 36 dalyviai. Jų gretos kiekvienais metais po truputį augo. Paskutinius 20 metų bėgikų skaičius svyruoja nuo pusantro šimto iki 300 dalyvių.

Pirmuosiuose 6-iuose bėgimuose laimėjo pats renginio iniciatorius Algimantas Kairys, 7-ajame laimėjo svečias iš kito miesto. Netrukus atėjo Valentino Patapo ir Pavelo Fedorenkos era, eilę metų ant nugalėtojų pakylos lipo šie aukščiausio lygio greituoliai. P. Fedorenkai priklauso bėgimo iš Berčiūnų į Panevėžį rekordas, 10 km stajeris įveikė per 29.28 min.

Tačiau neabejojama, kad A. Kairys bus daugiausiai dalyvavęs šiame tradiciniame bėgime. „Pamenu, kokiais 1985-aisiais ar 1986-aisiais teko iš Berčiūnų bėgti drebiant šlabdribai tiesiai į akis ir pučiant atšiauriam priešpriešiniam vėjui. Temperatūra – maždaug apie nulį. Finišavome lengvosios atletikos manieže visiškai šlapi“, – prisiminė sudėtingas sąlygas bėgimui. Laimei, šiemet oras nežada nieko panašaus, remiantis prognozėmis dieną švies saulė ir oras sušils iki 15 laipsnių.

„20 metų iš eilės nebuvau praleidęs šių varžybų. Vėliau metus, kitus buvau priverstas praleisti šį startą. Per savo gyvenimą kokius 35 kartus dalyvavau tradiciniame Panevėžio bėgime. Paskutinį kartą startavau jubiliejiniame 40-tame renginyje. Dabar taip pat lengvai pabėgioju, įveikčiau 10 km, tačiau nėra malonumo finišuoti antram ar trečiam nuo galo, nebeįdomu, nebėra intereso“, – šypsosi A. Kairys. Tačiau žinomas sporto medicinos specialistas būtinai atvyks į renginį ir palaikys bėgikus.

Moka nustebinti

Jau penkti metai iš eilės renginys vyksta miesto centre, gražiausioje Panevėžio vietoje Senvagėje. Anot jo organizatoriaus Pavelo Fedorenkos, bėgimo populiarumo banga pasiekė ir Panevėžį. „Užtenka pamatyti, kiek mėgėjų žiemą treniravosi lengvosios atletikos manieže. Šis sportas tikrai populiarėja ir bėgikų tik daugės“, – optimistiškai teigė Kūno kultūros ir sporto centro lengvosios atletikos treneris.

Ne tik lengvosios ateltikos maniežas išduoda gausėjančias bėgikų gretas. Šiltuoju metų laiku dviračių ir pėsčiųjų take link Berčiūnų ar miesto parkuose apstu bėgikų ar šiaurietiško ėjimo atstovų. Aukštaitijos sostinė įrodė, kad gali nustebinti originaliomis idėjomis: Panevėžys Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25-ąsias metines sutiko pasiekęs šalies rekordą. Visą parą bėgdami estafetę su šalies vėliava panevėžiečiai nustebino net idėjos sumanytojus – Karaliaus Mindaugo bataliono husarus.

Ar ir tradiciniame „Senvagės“ bėgime bus pasiektas dalyvių rekordas, paaiškės jau šį šeštadienį.

Praėjusiais metais įvairiose distancijose startavo beveik 300 sporto mėgėjų. 10 km trasoje pirmas finišavo Remigijus Kančys, kuris 2014-aisiais nugalėjo Vilniaus maratone. Kaunietis trasą įveikė per 30:44,0 min. Antras liko taip pat Kauno stajeris Šarūnas Mockus (31:34,1 min.), trečias – Pakruojo BMK „Vėjas“ atstovas Marius Diliūnas (32:03.0 min.). Panevėžiečių gretose pirmas finišavo Dainius Gorskis (35:17,6 min.). Moterų grupėje nugalėjo olimpietė, Karaliaus Mindaugo husarų bataliono kariškė Rasa Drazdauskaitė – 34:24,0 min.

Šiemet greičiausio 10 km distancijoje panevėžiečio ir panevėžietės laukia ypatingi prizai: ne tik taurės ir atminimo medaliai, bet ir prekybos centro „Babilonas“ dovanos bei „atletai.lt“ komandos specialūs kojų masažai.

Kaip ir pernai, bėgikai startuos Senvagėje, apibėgs vieną ratą, vėliau pėsčiųjų taku patrauks link Taikos alėjos, prabėgs po Nemono g. tiltu, Kultūros ir poilsio parko taku bėgs iki Savitiškio tilto, apsuks nedidelę kilpą ir tuo pačiu keliu grįš į Senvagę, kur numatytas finišas.

Išankstinė dalyvių registracija – begimotaure.lt.

Renginio programa

Nuo 9.00 val. iki 11.00 val. – Elektros g., prie Kunigaikščio Aleksandro paminklo – numerių ir laiko matavimo prietaisų atsiėmimas bei registracija. Išansktinė registracija – begimotaure.lt.

11 val. Senvagėje bus duotas startas šiaurietiško ėjimo atstovams, kuriems reikės įveikti 5 km.

12 val. prie starto linijos stos 1000 m nuotolio jaunieji bėgikai (-ės), gimę (-usios) 2002 metais ir jaunesni.

12.15 val. – 1000 m startas 2001-2000 metais gimusiems jaunuoliams ir jaunuolėms.

12.30 val. –  2000 m startas 1999-19998 metais gimusioms merginoms ir 3000 m startas 1999-1998 gimusiems vaikinams.

12.50 val. – 3000 m startas 1997 m. ir vyresniems vaikinams bei merginoms.

13.10 val. – pagrindinis 10 km startas.

Bėgikai persirengti, pasinaudoti tualetu, dušu galės Elektros g. esančiame V. Variakojo sporto centre (nuo starto vietos – 300 metrų).

T.Markevičiaus nuotr.

Skaičiai. Pernai „Senvagės“ bėgime dalyvavo beveik 300 sporto entuziastų.

Šaltinis – begimotaure.lt.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: