Susitikimas tarp Apaščios ir Agluonos

Viename žymiausių sovietinės propagandos kino filme „Susitikimas prie Elbės“, kuriame vaidino tuometinė kino primadona Liubovė Orlova ir skambėjo Dmitrijaus Šostakovičiaus muzika, vaizduojamas dviejų skirtingų pasaulių susidūrimas. Filmo veiksmas vyksta 1945 metų pavasarį Vokietijoje. Sovietiniai kariai, stumdami vokiečių armijos likučius į Vakarus, o sąjungininkų armija – priešinga kryptimi, susitiko prie Elbės upės kaip seni geri draugai: jie glebėsčiavosi ir besišypsodami spaudė vienas kitam rankas (taip užfiksuota archyvinėse nuotraukose). Šis susitikimas simbolizavo Antrojo pasaulinio karo pabaigą, bet aplinkui jau tvyro šaltojo karo pradžios nuojauta. Panašus jausmas lydėjo ir praėjusį penktadienį rajono savivaldybėje vykusį dviejų merų – kadenciją bebaigiančios Irutės Varzienės bei išrinktojo mero Valdemaro Valkiūno – susitikimą.

Truputį pavėlavęs į susitikimą išrinktasis meras V. Valkiūnas atskubėjo lydimas dviejų savivaldybės tarybos narių, savo komandos atstovių – Danutės Martinkėnienės bei Ramunės Čigienės. Jį šiek tiek sutrikdė susitikimo laukiantys žiniasklaidos atstovai – iš pradžių jis buvo linkęs kalbėtis už uždarų durų. Be to, tapo lyg ir neaišku, kas šio susitikimo iniciatorius. Pasak I. Varzienės, išrinktasis meras V. Valkiūnas savivaldybėje jau lankėsi trumpo mandagumo vizito. Šio susitikimo metu ji pasiūlė susitikti dar kartą ir aptarti savivaldybės vykdomus aktualiausius darbus, kuriuos turės tęsti naujoji valdžia. V. Valkiūnas sutiko ir tokia buvo, anot merės, šio susitikimo preliudija. I. Varzienė sakė, kad susitikime ketina išdėstyti, kurie projektai yra probleminiai, kurie darbai yra baigimo stadijoje ir kuriems reikalingas padidintas dėmesys. Be to, merė sakė norinti atkreipti dėmesį į daugybę strateginių dokumentų, kurie turi būti pakankamai greitai parengti, todėl tam metas kurti darbo grupes ar kitas ruošimo komandas. I. Varzienė pabrėžė, kad susitikime nebus svarstomi jokie politiniai klausimai, o tik apie tai, kokie darbai vykdomi savivaldybėje dabar. Merė sakė, kad viskas yra vieša ir ji neprieštarauja dėl žiniasklaidos dalyvavimo susitikime.

„Slaptų projektų savivaldybė nevykdo, Pentagono užsakymų neturime“, – sarkastiškai pastebėjo merės I. Varzienės patarėjas Eividas Šernas.

I. Varzienė sakė paruošusi trumpą, jos nuomone, aktualiausių ir problemiškiausių darbų bei projektų konspektą, kurį po pasitarimo žadėjo atiduoti išrinktajam merui.

Darbų ir juos lydinčių problemų sąrašas pasirodė nesąs toks jau trumpas. I. Varzienė kalbėjo apie Savarankiško gyvenimo namų besibaigiančią statybą ir ją lydinčių dokumentų tvarkymą, Nausėdžių, Pačeriaukštės kultūros namų bei Kirkilų tradicinių amatų centro projektų padėtį.

Prie probleminių projektų merė priskyrė ir Kirdonių daugiafunkcio centro statybą bei techninio projekto pakeitimus. Šiuo metu dėl centro katilinės įrengimo nesutaria techninio ir darbo projektų rengėjai.

Minėtos ir iš Vyriausybės investicinių programų (VIP) gautinos lėšos, už kurias bus statomas sporto ir sveikatingumo kompleksas, vykdoma Biržų ligoninės ir „Aušros“ vidurinės mokyklos pastato renovacija.

Pasak merės I. Varzienės, Rotušės ir Ligoninės gatvių rekonstrukcija galutinai bus baigta vasaros pabaigoje. Taip esą sutarta su statybos darbus vykdančios UAB „Gerbusta“ direktoriumi. Įmonė planuoja darbus pradėti birželį didelėmis statybininkų pajėgomis ir viską baigti per pusantro mėnesio.

I. Varzienė kalbėjo apie įvairius pradėtus ar reikalingus atlikti darbus, savivaldybės teisminius ginčus su Socialinių paslaugų centro direktore, kultūros paveldo objektų finansavimą, neišspręstą sovietinių karių kapinių tvarkymo klausimą ir kitus, jos nuomone, svarbius dalykus.

Išrinktasis meras V. Valkiūnas įdėmiai klausėsi, popieriaus lape žymėjosi savo pastabas ir kartkartėmis pertraukdavo I. Varzienę viduryje sakinio trumpais klausimais. Tokia pokalbio maniera, liepiamąja nuosaka užduodami klausimai ir tai, kad pašnekovas aiškiai nežino savivaldybės darbo specifikos, trikdė ir nervino merę I. Varzienę. „Na, jūs ir klausiate kaip teisme. Aš irgi tuomet galiu pakeisti intonaciją“, – nebeišlaikė savivaldybės vadovė. V. Valkiūnas atsakė, kad jį domina situacijos detalės ir projektus kuruojantys atsakingi asmenys. Įtampa truputį atlėgo ir pokalbis tęsėsi.

Merei I. Varzienei baigus dėstyti savo pastebėjimus ir pasiūlymus, klausinėti pradėjo V. Valkiūnas. Pirmiausia jį domino Legailių globos namų priestato statybos darbai. Pasak naujojo mero, balandžio mėnesį objektas turi būti perduotas. V. Valkiūnas norėjo sužinoti, kaip šis procesas vyksta.

Merė užtikrino, kad darbai vyksta ir rangos sutartis yra pratęsta. „Kodėl?“- nustebo V. Valkiūnas. „Todėl, kad beveik visų mūsų projektų sutartys tęsiamos po kelis kartus, – pašnekovo nenuovokumas nustebino I. Varzienę. – Paprastai rangovas per numatytą laiką nespėja atlikti dalies darbų. Pagrindinė visų sutarčių pratęsimo priežastis yra netobuli techniniai projektai. Darbų metu atsiranda daug papildomų, projekte nenumatytų darbų. Tada prasideda ilgai trunkantys biurokratiniai derinimai su Viešųjų pirkimų tarnyba ir administruojančia projektą agentūra.“

Tačiau toks atsakymas V. Valkiūno neįtikino. Jis stebėjosi, kad projektus ruošia skirtingos projektavimo įmonės, o jie vis tiek nebūna tobuli.

Merė I. Varzienė bandė išrinktajam merui išaiškinti projektų vykdymo virtuvę: kad lėšos vykdymui gaunamos praėjus nemažai laiko nuo projekto paruošimo, kad per tą laiką pabrangsta ir medžiagos, ir darbai. Tai reikalauja papildomo finansavimo, o jo gavimo procesas ilgas ir sudėtingas. Tie dalykai ir pailgina darbų atlikimo trukmę. Tokia situacija dabar yra Legailiuose.

Bet meras V. Valkiūnas neatlyžo. Jam užkliuvo I. Varzienės ištarta frazė „netobuli techniniai projektai“. „Mes visi netobuli, bet kiek galima lipti ant to paties grėblio? Ar yra projektuotojams baudos ar kitokios sankcijos už klaidas? Ar jie visi nemoka dirbti? Aš per metus versle pastačiau pastatus ir visi projektai buvo suderinti. Man tai nesuprantama“, – situacija piktinosi V. Valkiūnas.

„Todėl, kad rimti projektuotojai tokiuose konkursuose nedalyvauja. Už mažiausią kainą ir gauname atitinkamą produktą“, – atsakė mero patarėjas E. Šernas.

Pradėjus kalbėti apie projektų kainas, V. Valkiūnas paprašė pakviesti administracijos direktorių V. Džėją.

Išrinktajam merui vėl prabilus apie „netobulus techninius projektus“, dar kartą pratrūko I. Varzienė: „Ar galima prašyti jus dar kartą pakeisti intonaciją? Nesame kokie nusikaltėliai, o dabar jaučiamės kaip kokiame tardyme. Nors D. Martinkėnienė sako, kad toks naujojo mero kalbėjimo stilius, man jis yra nepriimtinas.“

D. Martinkėnienė bandė švelninti situaciją, sakydama, kad V. Valkiūnas taip kalba tik tuomet, kai sprendžia dalykinius klausimus, ir tokia maniera jai tapo visiškai įprasta.

Atėjus V. Džėjai, didžioji išrinktojo mero klausimų dalis atiteko jam. Buvo kalbama apie naujų statinių savikainą, miesto valymo problemas, Respublikos gatvės šaligatvių atnaujinimą, Rotušės gatvės ženklus bei kempingo įrengimo trūkumus.

„Palaukite, Danute, nevarykite arklių“, – garsiai atsakė meras V. Valkiūnas kolegei D. Martinkėnienei, kai toji užsiminė, kad gal jau laikas susitikimą baigti.

Nors, kaip įprasta sakyti, susitikimas vyko „šiltoje ir draugiškoje aplinkoje“, visgi neišvengiamai tvyrojo įtampa. Pirmiausia dėl lyderystės – merė I. Varzienė savo kabinete jautėsi esanti šeimininkė, o išrinktasis meras V. Valkiūnas kartais kalbėjo taip, tarsi auklėtų „ant kilimo“ pakviestus prasižengusius pavaldinius.

Tokią situaciją galima traktuoti ir kaip tam tikrus „kultūrinius skirtumus“. Su savivaldos aparato veikimu nesusidūrusiam žmogui, atėjusiam iš dinamiško verslo pasaulio, kur klausimai sprendžiami greitai ir neformaliai, daugelis savivaldybės procesų atrodo lyg tyčia sulėtintas kino filmas. Kibi ir nuolat vieną ar kitą detalę prašanti patikslinti kalbėjimo maniera yra įprastas dalykas atsakingame verslo pokalbyje ar derybose.

Netrukus biržiečiai sužinos, ar naujojo mero energija ir verslo patirtis privers greičiau suktis gerokai apsnūdusį ir inertišką savivaldybės mechanizmą.

 

Antanas Vaičeliūnas

Nuotraukoje:Susitikimas: dabartinė rajono vadovė I. Varzienė ir išrinktasis meras V. Valkiūnas.

siaures_rytai


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: