(L. Kovalevskienės nuotr.).

Šventei ,,Trauk stintelę“ pasiruošta. Vasario 24 dieną 12 val. šventės atidarymas. Palūšė laukia!

Vasario 21 dieną Ignalinos rajono savivaldybėje dar kartą aptarti šeštadienį Palūšėje vyksiančios šventės ,,Trauk stintelę 2024“ organizaciniai klausimai. Organizatoriai savivaldybės vadovus patikino, kad viskas vyksta sklandžiai, tikimasi, kad ir vietiniai, ir iš toliau atvažiavę šventėje patirs puikių  emocijų ir įspūdžių.

Šventėje turėsite galimybę ne tik agurkais kvepiančių mažų ežerinių stintelių nusipirkti, keptų paskanauti, bet ir įvairiausių žuvienių, šiupinių bei kitų gardžių karštų patiekalų pavalgyti. Mugėje žada dalyvauti 73 prekeiviai. Bus ir duonos, ir riestainių, ir rūkytos žuvies, ir visas margumynas tautodailės bei amatininkų dirbinių. Nepamirškite piniginės!

Specialus savivaldybės mero prizas (aut. Raimondas Žievys) – ledo ritulio lazdą laikanti stintelė – bus įteiktas ledo ritulio varžybų komandai nugalėtojai,  taip pat bus pasveikinti poledinės žūklės žvejai laimėtojai  ir pats vyriausias Ignalinos krašto žvejas, senojo stintelių žvejybos amato puoselėtojas Stanislovas Rastenis. Koncertuos Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“ ir liaudiškos muzikos kapela „Sadūnai“. Pristatoma ir nauja skulptoriaus Alberto Danilevičiaus sukurta nendrinė skulptūra – reljefinis nendrinis paveikslas, įkūnijantis Lūšių laumių legendą. Mėgstantys ilsėtis aktyviai galės dalyvauti žiūrovių varžytuvėse: sunkiausios Palūšės stintelės kilnojime, medinės stintos „raikyme“, slidinėjime „Trys prieš tris“, varžytuvėse „kalk cvieką“. Pramogų netrūks tiek mažiems, tiek dideliems. Tėveliai kartu su mažaisiais bus kviečiami dalyvauti smagiose estafetėse, išbandyti etnopramogas, medinių stintelių spalvinimą, lauko šachmatus.

Stintelių šventė vyksta ne viename Lietuvos krašte, tačiau būtent Palūšėje ji ypatinga. Lūšių ežere nuo seno šios vidutiniškai 10 centimetrų dydžio žuvelės iš po ledo buvo traukiamos rankiniu būdu – sukant taip vadinamą „bobą“. Tai statinė ant ašies su skersine kartimi, kurią sukant ir traukiamas tinklas. Medinėmis kartimis ir virvėmis į ežero gelmes per eketes panardinamas daugiau kaip 300 metrų ilgio ir apie 16 metrų pločio tinklas, jo viduryje yra didžiulis maišas, vadinamas „motnia”, į kurį ir sukrenta stintelės. Tinklas su laimikiu sukant „bobą“ ištraukiamas ant ledo. Šis archajiškas, nuo senų laikų žinomas žvejybos būdas 2021 m. įtrauktas į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą.

parengė  Lina Kovalevskienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: