Tegyvuoja rinkimai!

Praėjusį mėnesį atšventėme atkurtos valstybės 25-metį. Susirinkimais ir minėjimais, piliečių eisenomis ir fejerverkais pažymėjome iškiliausią Lietuvos naujųjų laikų istorijos datą. Ta proga portalas lrytas.lt savo skaitytojams pasiūlė išrinkti 25 iškiliausias Lietuvos asmenybes. 25 laisvės metai – 25 iškiliausieji.

Lrytas šiems rinkimams pasiūlė 100 asmenybių abėcėlinį sąrašą, kurį skaitytojai papildė dar 25 vardais. Minėtame sąraše – politikai, mokslininkai, rašytojai, dvasininkai, aktoriai, dainininkai, sportininkai, verslininkai. Žmonės, žinomi visai Lietuvai, aktyvūs pirmųjų 25 laisvės metų veikėjai ir herojai. Visą mėnesį pradedant kovo 11-ąja vykusio balsavimo metu piliečiai rinko 25 iškiliausias asmenybes, rikiavo ir reitingavo visą iškiliųjų sąrašą.

Rezultatai paskelbti praėjusią savaitę. Iškiliausiuoju išrinktas buvęs prezidentas V. Adamkus (surinkęs per 17 tūkst. balsų), antras – krepšininkas A. Sabonis (taip pat daugiau nei 17 tūkst. balsų), trečias – poetas J. Marcinkevičius, ketvirtas – politikas, buvęs AT pirmininkas V. Landsbergis, penkta – plaukikė R. Meilutytė, šeštas – aktorius ir dainininkas V. Kernagis. Buvęs prezidentas A. M. Brazauskas – septintas, Prezidentė D. Grybauskaitė – devinta, kardinolas V. Sladkevičius – dešimtas. 25 iškiliausiųjų sąrašą užbaigia operos solistė V. Urmana. Po jų rikiuojasi dar šimtas iškiliųjų, gyvų ir mirusiųjų, be kurių būtų sunku įsivaizduoti praėjusius 25 Lietuvos laisvės metus.

Įdomu tai, kad iškiliųjų sąraše – nedaug politikų, vos keletas Kovo 11-osios Akto signatarų. Tarp 50 sąrašo viršuje po balsavimų atsidūrusių asmenybių pavardžių politikų – tik vienuolika (eilės tvarka pagal įvertinimą): V. Adamkus, V. Landsbergis, A.M. Brazauskas, D. Grybauskaitė, S. Lozoraitis, A. Svarinskas, A. Terleckas, L. Andrikienė, Č. Juršėnas, B. Lubys ir R. Ozolas. Sąraše – nedidelė grupė Kovo 11-osios Akto signatarų: be jau minėtų V. Landsbergio, A. Brazausko, L. Andrikienės (39-a), Č. Juršėno (40-as), B. Lubio ir R. Ozolo (48-as) yra K. Motieka (82-as), Z. Vaišvila (108-as), V. Andriukaitis (80-as), K. Prunskienė, B. Lubys, G. Vagnorius, E. Vilkas (78-as), A. Sakalas (96-as), M. Laurinkus (102-as) ir Audrius Butkevičius. Asmenybių sąraše – ir buvę bei esami Vyriausybių vadovai: be jau minėtų K. Prunskienės (77-a), A. M. Brazausko (7-as), B. Lubio (46-as), G. Vagnoriaus (111-as) – Algirdas Butkevičius (63-as) ir A. Kubilius (57-as).

Kovo mėnesį įvyko ir kitas reikšmingas įvykis – savivaldos rinkimai, kurie baigėsi ne taip, kaip tikėjosi dauguma tradicinėmis save vadinančių Lietuvos politinių partijų. Prasidėjo partijų lyderių šienapjūtė ir masinė naujų lyderių paieška. Pirmoji “krito” Darbo partijos pirmininkė L. Graužinienė, o prie partijos vairo laikinai (?) sugrįžęs V. Uspakichas intensyviai dairosi naujo lyderio “iš šalies”.

Konservatorių–krikdemų tarpe – rūmų perversmo nuotaikos: dvylika metų partijai vadovavęs A. Kubilius traukiasi, partijai pasiūlęs savo įpėdinį – prieš metus partijos nariu tapusį jaunąjį G. Landsbergį, kuris apie partijos veikimą žino jau vien todėl, kad yra Landsbergis. O šios partijos elitas, dauguma Seimo narių ir skyrių pirmininkų, buriasi aplink A. Kubiliaus pirmąją pavaduotoją I. Degutienę, matyt, su ja siedami ir savo asmenines karjeras, per eilę metų išsikovotų pozicijų partijoje išsaugojimą.

Dėl savivaldos rinkimų rezultatų nedžiūgaujantys socdemai taip pat ruošiasi greitai vyksiančiam partijos ataskaitiniam-rinkiminiam suvažiavimui. Jo metu bus renkamas naujas (senas?) partijos pirmininkas. Tarp galimų kandidatų minimi premjeras A. Butkevičius ir europarlamentaras Z. Balčytis, seimūnas G. Kirkilas.

Kas labiausiai krenta į akis, lyginant visus šiuos rinkimus? Man regis, kad lyderių paieškomis užsiėmę partijos, ieškančios charizmatiškų, žinomų ir žmonių pasitikėjimą turinčių lyderių, nemato to, kas po nosimi padėta. Tarp iškiliausių Lietuvos asmenybių nerasite dėl lyderystės besirungiančių konservatorių–krikdemų atstovų I. Degutienės ir G. Landsbergio, R. Juknevičienės ir V. Juozapaičio, darbiečių L. Graužinienės ir V. Uspakicho su V. Gapšiu. Iškiliųjų sąraše nėra ir Liberalų sąjūdžio atstovų R. Šimašiaus bei E. Masiulio ir P. Auštrevičiaus. Jame nerasite garsių socialdemokratų buvusio premjero G. Kirkilo ar ministrų J. Oleko ir J. Bernatonio, o politines ambicijas demonstruojantys V. Blinkevičiūtė ir Z. Balčytis tėra atitinkamai 90-oji ir 103-asis. Buvęs Vilniaus meras liberalas A. Zuokas ir tvarkietis buvęs prezidentas R. Paksas pateko į iškilių asmenybių sąrašą, bet po balsavimų jie atsidūrė to sąrašo apačioje, atitinkamai 93-uoju ir 86-uoju numeriu.

Trumpai sakant, rinkimai nesibaigia, taigi, tegyvuoja rinkimai! Tik partijos ir jų elitai renkasi pagal vienus kriterijus, o Tauta – pagal kitus. partijos – sau, rinkėjai irgi sau. Kol taip bus, tradicinėmis save vadinančios politinės partijos neturėtų svajoti apie gerus rinkimų rezultatus ir didėjantį rinkėjų pasitikėjimą.

 

Vainius Ivanauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: