„Vaidiname žemdirbiams“: kas ką atveš į Rokiškio festivalį?

Profesionaliųjų teatrų festivalio „Vaidiname žemdirbiams“, kuris numatytas kovo 1–21 dienomis, repertuaras iki galo dar nėra sudėliotas. Kultūros centras jį žada pristatyti specialiai surengtoje spaudos konferencijoje. Tačiau skaitytojai nerimsta – nori sužinoti, kokiam spektakliui taupyti pinigus. „Gimtasis…“ pasidomėjo, ką Lietuvos teatrai žada atvežti rokiškėnams.

Ką vaidins pernykščiai nugalėtojai?

Kovo 1-ąją festivalį pradės pernai metų 3 tūkstančių eurų pagrindinio prizo laimėtojas Rusų dramos teatras (pernai jį laimėjo Jono Vaitkaus režisuotas „Karalius Lyras“). Kaip informavo teatro atstovė žiniasklaidai Karina Metrikytė, kovo 1-ąją rokiškėnams teatras parodys spektaklį „Zoikos butas“, kurį režisavo Rolandas Atkočiūnas. „Michailo Bulgakovo garsioji komedija „Zoikos butas“ – pirmąkart Lietuvos rusų dramos teatro scenoje! Ypač smagus tekstas, kostiumuotų intermedijų kaleidoskopas, gyvenimiškų paradoksų virtinė ir groteskiški charakteriai – visa tai atspindi prieškario sovietinės Rusijos NEP-o (Naujosios ekonominės politikos) laikotarpį, t. y., trumpą laisvosios rinkos suklestėjimo periodą. Tuomet ypatingo polėkio žmonės, nujausdami atokvėpio laikinumą, stačia galva nerdavo į beatodairiškų pramogų ir aistrų siautulį, apie tai ir šios komedijos siužetas“, – skelbiama spektaklio, kuris atidarys Rokiškio festivalį, anotacijoje.

Kai vėl prasidės gyvenimas…

Kovo 2-ąją Kauno dramos teatras planuoja vaidinti Danielio Danio „Akmenų pelenus“ – vienaveiksmę prisiminimų dramą, kurią režisavo Agnius Jankevičius. „Į atokią sodybą su dukterimi išsikėlęs Klermonas tikisi pamiršti žiauriai nužudytos žmonos netektį ir gyventi toliau. Iki pamatų sudeginęs senąjį namą, jis stato naują. Kai iš rūsio bus išnešti visi akmenys, gyvenimas vėl prasidės“, – taip anonsuojamas minėtas kūrinys, sulaukęs ne vieno apdovanojimo 2011-aisiais. Tarp jų – Auksinio scenos kryžiaus nominacija už scenografiją ir kostiumus, „Fortūnos“ statulėlė už metų spektaklį.

Kovo 7-ąją Keistuolių teatras parodys vaikams muzikinį spektaklį „Pypt, Pypt“, o vyresniems žiūrovams tą pačią dieną vakare premjerą – dell‘ arte komediją „Varnas“.

Kovo 8-ąją Klaipėdos jaunimo teatras turėtų vaidinti spektaklį Pauliaus Pinigio „Šauktinius“ – visiems Lietuvoje šiandien suprantama tema, o kovo 9-ąją – „visišką premjerą“ – vaikišką spektaklį „Voro vestuvės“.

Intymūs pokalbiai dar tik bus

Kaip sakė Vilniaus nacionalinio dramos teatro vadybininkė Vytautė Brazdylytė, teatras į Rokiškį nusprendė atvežti „Intymius pokalbius“ pagal Ingmarą Bergmaną, kuriuos režisavo Vytautas Rumšas vyresnysis. Kol kas nėra jokių atsiliepimų apie šį kūrinį, nes premjera Vilniuje numatyta vasario 13-ąją. Aišku tiek, kad tai darbas pagal garsiausio visų laikų švedų režisieriaus to paties pavadinimo knygą, kurios pagrindą sudaro rašytojo tėvų gyvenimo istorija. „Tai pasakojimas apie aistras, kurios per „intymius pokalbius“ sukelia herojams Anai ir Henrikui gyvenimo katastrofą. Tai „keistas švedų meilės romanas“, kuriame kiekvienas gali atpažinti daugelį dalykų, minčių iš savo gyvenimo, patikrinti savo požiūrį į tiesą ir melą, išpažinties paslaptį“, – rašoma apie šį pastatymą.

„Bedalis ir labdarys“ – kodinis pavadinimas

Kovo 15-ąją Vilniaus mažasis teatras rokiškėnus irgi pakvies į premjerą – „išskirtinio ansambliškumo“ spektaklį „Bedalis ir labdarys“, kurį pastatė Gabrielė Tuminaitė pagal P. Pukytės dialogų ir monologų knygą tuo pačiu pavadinimu. „Nors jau pasigirsta vertinimų, jog tai viena geriausių kada nors parašytų knygų apie emigraciją, spektaklio režisierė mano, jog knygos tema – globalesnė. „Bedalis ir labdarys“ – tai kodinis pavadinimas. Bedaliai – žmonės, ne ten gimę, ne taip užaugę, palikti, nepalytėti sėkmės, praradę namus, savo pagrindus, šaknis. Labdariai yra geresnėse pozicijose. Vieni gyvena metro stotelėse, kiti – stikliniuose dangoraižiuose ir tai yra graži mūsų pasaulio harmonija“. Į bedalius ji prisipažįsta žiūrinti kaip į išdaigininkus, kaip į naminukus, gyvenančius dideliuose miestuose, didelėse schemose. „Jie sukuria daug darbo įvairioms institucijoms, komisijoms, o mes norime juos palaikyti, pateisinti ir džiaugiamės, kai jie ardo tvarkingą biurokratinę sistemą“, – tokia spektaklio anotacijos ištrauka turėtų sudominti teatro gerbėjus rokiškėnus.

Ir apie poras, ir apie skaudžius dalykus

Klaipėdos dramos teatras žada atvežti Miro Gavrano „Poras“ – spektaklį apie vyrų ir moterų santykius, kurį režisavo Ramunė Kudzmanaitė. Žiūrovai tikriausiai prisimena „Vaidiname žemdirbiams“ jau rodytus šio teatro darbus atskirai apie vyrus ir moteris. Kūrinys „Poros“ – tarsi trečioji dalis.

Kovo 18-ąją Šiaulių dramos teatras parodys vaikams spektaklį „Kaštonė“, o vakare – Arturo Milerio dviejų dalių melo dramą „Komivojažieriaus mirtis“, kurią režisavo Arvydas Lebeliūnas.

Kovo 19-ąją Valstybinis jaunimo teatras irgi vaidins A. Lebeliūno spektaklį. „Pabaigos pradžioje“ režisierius nagrinėja artimo meilės, susitaikymo ir priėmimo temą, susijusią su žmonėmis, sergančiais nepagydoma Alzhaimerio liga. „Lietuvos teatro scenoje dažnai vengiama jautrių socialinių temų, tokių kaip neišgydomos ligos, kurios iš pirmo žvilgsnio aktualios tik tiems, kurie turi su jomis tiesioginį ryšį. Atrodo, kitiems apie tai kalbėti ir mąstyti nėra reikalo. Kas toli, mūsų neliečia“, – teigia spektaklio kūrėjai.

Gal bus vertinga

Panevėžio J. Miltinio teatro atstovė Irma Milaševičiūtė sakė, jog kovo 20-ąją rokiškėnams teatras pasiūlys Raimundo Banionio spektaklį „Rūkas virš slėnių“ apie senovinę mokyklą – vieną naujausių teatro pastatymų pagal Romualdo Granausko knygą. „Vyresniesiems žiūrovams – tai proga su nostalgija prisiminti savo jaunystę: mediniai klasės suolai su atverčiamomis lentelėmis ir vieta rašalinei, pirmoji mokyklinė meilė, uniformos, medžiaginiai bateliai, prieš šventes ar šokius balinti dantų milteliais… Jaunimui spektaklis – vertinga istorijos ir gyvenimo pamoka, pažintis su klasiko, Nacionalinės premijos laureato, skaitomiausio 2014 metų autoriaus R. Granausko (1939–2014) kūryba“, – rašoma anotacijoje.

Lieka neaišku

Intriga, ar Rokiškyje vaidins „Meno fortas“, planuojantis parodyti Eimunto Nekrošiaus spektaklį, vakar dar nebuvo aiški. Į „Gimtojo…“ klausimą, ar tiesa, kad Rokiškyje šiemet pamatysime jų spektaklį, „Meno forto“ vadybininkas Tauras Čižas praėjusią savaitę atsakė labai greitai: „Šią žinią aš pats ir išplatinau, kaip mūsų siekį. Jau kelis metus vis nerasdavome mums priimtinų dalyvavimo festivalyje Rokiškyje sąlygų. Šiemet mes ir vėl pasiryžę padaryti viską, kad galėtume dalyvauti su naujuoju E. Nekrošiaus spektakliu pagal F. Kafkos apsakymą „Bado Meistras“. Deja, kol kas tai yra tik mūsų geras noras, kuriuo ir pasidalinau su žiniasklaida. O realiai dar vis skaičiuojamės, ar pavyks padengti išvykos kaštus.“

Ar festivalio uždaryme svečio teisėmis sulauksime lėlių spektaklio iš užsienio, kas šiemet rems „Vaidiname žemdirbiams“, kokios premijos laukia laimėtojų ir kas nori, kad tradicinio festivalio Rokiškyje nebūtų? Apie tai skaitykite kituose „Gimtojo Rokiškio“ numeriuose.

 

Reda Milaknienė

Rokiskis


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: