Linos Kovalevskienės nuotr.

Vasario 16-oji Ignalinoje – kūryba, kalbos pagerbimas ir gražiausios dainos Lietuvai!

Lietuvos valstybės dienos renginiai Ignalinoje: su malda ir gražiomis viltimis, su keptais meduoliais ir trispalviais varpeliais, su juostų pynimu ir mūsų tautos kūrybine atmintimi, su gražiausiomis lietuviškomis dainomis, muzika ir Jono Meko mintimis apie lietuvių kalbą, buvimą lietuviu, pasididžiavimą savo istorija ir kultūra.

Šventinės dienos renginiai pradėti Ignalinos bažnyčioje klebono, dekano Vido Smagurausko aukotomis šv. Mišiomis už Lietuvos valstybę ir jos žmones. Ignalinos viešojoje bibliotekoje  vyko smagi ir spalvinga edukacija su konditere Ramune Kliaugiene „Teskamba Laisvės varpeliai“. Ir vaikai, ir suaugusieji dekoravo Ramunės iškeptus meduolius, taip pat spalvino keramikinius  varpelius. Tiek kūrybingo džiaugsmo!  Kiek vėliau Ignalinos krašto muziejuje  visi norintys galėjo nusipinti trispalves apyrankes bei aplankyti visą vasario mėnesį eksponuojamą pintinių juostų parodą ,,Juostų pynimo tradicija – žmonės ir spalvos”.  Parodoje – trys šimtai margiausių ir  spalvingiausių senųjų juostų iš Lietuvos nacionalinio ir Panevėžio kraštotyros muziejų rinkinių bei šių dienų  Aukštaitijos pynėjų kolekcijų.

Ignalinos rajono kultūros centras pakvietė į koncertą  „Žodis – tai mes“, kurio metu pagerbta lietuvių kalba, džiaugtasi gražiausiomis dainomis. Sugiedojus Lietuvos valstybės himną ignaliniečius sveikino savivaldybės meras Laimutis Ragaišis, kraštietis signataras, Ignalinos garbės pilietis Česlovas Juršėnas, Seimo narys Gintautas Kindurys. Šventėje dalyvavo Ignalinos kraštiečių klubo prezidentė Renė Jakubėnaitė, Lietuvos šaulių sąjungos Plk. Prano Saladžiaus 9-osios rinktinės naujuoju vadu Jurandu Rusteika.

Kaip sakė meras, 1918 m. Valstybės atkūrimo aktą pasirašę 20 vyrų davė  naujų laikų pradžią, valstybės kūrimo laiką, į kurį atvedė ilgas kelių kartų veikimas, Lietuvos tautos inteligentijos ryžtingi sprendimai. ,,Nuo tos istorinės valstybės atkūrimo dienos praėjo 106-eri metai. Esam laisvi, savarankiški, gyvename pačius geriausius Lietuvos laikus. Tegul ši diena visiems bus džiaugsminga, viltinga. Tik turim prisiminti, kad laisvė nėra šiaip duota, jos kaina didelė, o valstybės kūrimas yra  nuolatinis procesas. Linkiu visiems mums daugiau patriotiškumo, meilės Lietuvai ir tikėjimo Lietuva.

Signataras Česlovas Juršėnas kalbėjo apie Lietuvos tarybos, Steigiamojo Seimo darbą, moterų inteligenčių aktyvumą ir ryžtą, joms suteiktą teisę balsuoti, kai tuo tarpu kitose Europos šalyse to nebuvo.  Pastebėta ir apie  buvusias klaidas,  problemas, nesutarimus. ,,Kaip dabar, taip ir tuomet visko buvo.  Tačiau nežiūrint visko,  tai, kas pasiekta – tautos šviesuolių sutelkto darbo didis  rezultatas.”, – sakė signataras.

Seimo narys G. Kindurys  greta signatarų kvietė prisiminti ir Lietuvos karius savanorius, kurie gynė tuomet dar silpnutę nepriklausomybę. Dabar, prabėgus šimtmečiui,  Ukraina kovoja už savo šalies  laisvę. Šioje aplinkoje susimąstome:  negi pasaulis per tiek laiko nepasikeitė. Seimo narys linkėjo: ,,Tegul minint Lietuvos gimtadienį visų širdys prisipildo džiaugsmu, pasididžiavimu. Tegul tai augina bendrystę ir telkia kilniems tikslams.”.

Koncerto siužetinė linija ėjo per vieno garsiausio lietuvio, pasaulio žmogaus ir didžio kūrėjo Jono Meko  gyvenimą, jo mintis, kurias skaitė aktorius Šarūnas Januškevičius.

Vienas žymiausių avangardistinio kino kūrėjų ir propaguotojų, daugiau kaip dešimties poezijos, prozos, publicistikos ir kritikos knygų autorius Jonas Mekas garsino Lietuvos vardą visame pasaulyje tiek savo kūriniais, tiek minėdamas gimtinę įvairiuose tarptautiniuose renginiuose. Jis visur ir visada jautėsi lietuvis esąs. Jam buvo įdomu gyventi ir džiaugtis gyvenimu, ieškoti, atrasti, niekada nepasenti savo dvasia. Kūrėjas įžvelgė, kad lietuviai turi savęs nuvertinimo bėdą. Gimtosios kalbos niekada nepamiršo ir  grįžęs aplankyti savo šalies, laisvai kalbėdavo lietuviškai.  Pats savo eiles Japonijoje lietuviškai skaitė ir pasakojo, kaip japonai susižavėję kalbos skambesiu jo klausėsi. ,,Kalba yra susirišusi su tautos dvasia. Ji lyg stebuklas, gimstantis iš pačios gilumos genties atminties. Mažosios tautos labai greitai atsisako savo vaikų, savo savasties. Tai labai blogas biznis…”.

Šventės koncerte skambėję dainos tarsi įprasmino Jono Meko žodžius. Gražiausius lietuviškus kūrinius dovanojo ignaliniečių vokalinės grupės ,,Pumpurėliai”, ,,Labas”, „Kvintetas“, ,,Mes”, ,,Pumpurai” (vad. Vida Ksenzovienė). Jiems akomponavo  koncertą vedęs Justinas Stanislovaitis ir grupė (Mantas Macijauskas – mušamieji, Martynas Vaičekauskas – klavišai).  Nuostabiai pasirodė ir šiltai sutikti buvo Ignalinos svečiai: Visagino kūrybos ir menų akademijos jaunių choras ir Visagino kultūros centro moterų vokalinis ansamblis ,,Cordis” (vad. Ilona Alėjūnienė, koncertm. Žana Jankelevič).


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: