LSDP nuotr.

Vilija Blinkevičiūtė: šiandien Ukrainos vaikai – mūsų vaikai

Šią savaitę Europos Parlamente nuskambėjo informacija, kad 2000 nuo karo pabėgusių Ukrainos vaikų yra dingę Europoje. Ši informacija paremta Belgijos fondo „Child focus“ (Europos dingusių, pagrobtų ir seksualiai išnaudojamų vaikų centro) duomenimis.

Vienas už kitą bjauresni karo veidai. Nelydimi mažamečiai, našlaičiai, nepilnamečiai patiria didelę prievartos ir išnaudojimo riziką, pradedant  prekyba žmonėmis, kontrabanda ir baigiant neteisėtu įvaikinimu.

Ketvirtadienį Europos Parlamentas paragino ES institucijas, nacionalines vyriausybes stiprinti nuo karo bėgančių vaikų apsaugą ir suteikti jiems galimybę mokytis, nes šiandien Ukrainos vaikai – jau ir mūsų vaikai.

Nė vienas Ukrainos vaikas negali pradingti

2,5 mln. skaudžių, dažnai sukrečiančių istorijų. Tiek nuo karo pradžios iš Ukrainos išvyko vaikų. Iš jų apie 2 mln. –  į Europos Sąjungą. Dabar čia yra jų, pabėgusiųjų nuo karo, namai.

Europos Parlamentas kartu su Europos Komisijos atstovais aptarė, kaip galima geriau padėti Ukrainos karo pabėgėlių vaikams.

Visus nuo karo bėgančius vaikus būtina tiksliai registruoti, nė vienas vaikas negali pradingti. Teisėti vaikų globėjai turi būti paskirti kuo įmanoma greičiau, tačiau vaikai neturi atsidurti smurtaujančių žmonių namuose. Nacionalinės vyriausybės turi kuo skubiau parengti teisės aktus, kurie leistų nelydimiems vaikams skubiai nustatyti globą – priskirti atsakingą suaugusį asmenį. Nė vienas nepilnametis pabėgėlis negali likti be oficialios globos.

Europos Parlamento rezoliucijoje taip pat pažymima, kad  COVID-19 krizė ir pabėgėlių atvykimas prasidėjus karui Ukrainoje gali pabloginti vaikų, kuriems gresia skurdas ir socialinė atskirtis, arba vaikų, kuriems reikalinga kokybiška priežiūra, padėtį. Valstybės narės ir Europos Komisija raginama skubiai padidinti Europos vaiko garantijų sistemos finansavimą ir skirti bent 20 milijardų eurų specialų biudžetą, siekiant kovoti su skurdu, nuo kurio kenčia vaikai ir jų šeimos.

Tokia yra Europos Parlamento pozicija.

Artimiausiu metu turėtų pradėti veikti vieninga ES registracijos platforma, ypatingas dėmesys turi būti skirtas vaikų registracijai. Bus numatytos vienodos visoje ES vaikų priėmimo ir paramos procedūros, taip pat ir nelydimų nepilnamečių perdavimo iš vienos valstybės kitai procedūros.

Tinkamos gyvenimo ir mokymosi sąlygos, prieinama sveikatos apsauga, psichologinė ir finansinė parama, ypatingas dėmesys nelydimiems ir neįgaliems vaikams – tai tik dalis Europos Sąjungos remiamų sričių. Numatytas ir šių priemonių finansavimas.

ES pagalba bėgantiems nuo karo

Europos Parlamentas taip pat pažymėjo, kad reikia pripažinti Ukrainos piliečių diplomus, kvalifikacijas ir mokymosi laikotarpius. Kuo skubiau pripažinti Ukrainos pedagogų ir sveikatos priežiūros darbuotojų kvalifikaciją, nes jie labai padeda sklandžiai integruotis iš Ukrainos bėgantiems vaikams ir jaunimui į jų naują aplinką.

Jau kovo pradžioje Europos Parlamentas pritarė Laikinosios apsaugos direktyvos įsigaliojimui – nedelsiant suteikti laikiną apsaugą Europos Sąjungoje žmonėms, bėgantiems nuo karo Ukrainoje. Tai suteikė šiems žmonėms visoje ES leidimą gyventi, galimybę dirbti, turėti būstą ir galimybę gauti socialinę apsaugą bei medicininę pagalbą.

Kovo pabaigoje Europos Parlamentas skubos tvarka pritarė, kad ES valstybės be papildomų apribojimų gali naudoti ES Struktūrinių fondų lėšas nuo Rusijos invazijos Ukrainoje bėgantiems asmenims padėti. Tam ES valstybės gali pasitelkti nepanaudotas 2014-2020 m. Struktūrinės politikos fondų lėšas ir 10 mlrd. eurų iš ekonomikos gaivinimo paketo. Ši parama skirta pabėgėliams laikinai apgyvendinti, aprūpinti juos maistu ir vandeniu. Tai lėšos ir sveikatos priežiūrai, švietimui ar įsidarbinimui, vaikams prižiūrėti.

Numatyta, kad ES valstybių patiriamos išlaidos pabėgėliams padėti bus kompensuojamos atgaline data nuo vasario 24 d. – nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą. Metams, iki šių metų vidurio, pratęstas visiškas sanglaudos politikos patiriamų išlaidų kompensavimas iš ES biudžeto. Iki 2024 m. vidurio pratęsta ES migracijos ir vidaus saugumo fondų veikla, suteikiant galimybę ES valstybėms apie 420 mln. eurų nepanaudotų lėšų skirti pabėgėlių reikmėms.

Tai tik dalis priemonių, kurių ėmėsi ES padėti Ukrainos pabėgėliams. Ir tai jau veikia arba tuoj pradės veikti.

Vis dėlto yra dalykų, kurių neišmatuosi nei ašaromis ar pinigais, nei direktyvomis ar įstatymais: iš visos širdies dėkoju Lietuvos žmonėms, kurie priglaudė Ukrainos vaikus, moteris bei teikia jiems paramą.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: