Vilniuje atidengtas paminklas J. Lennonui

Vilniuje atidengta bronzinė garsiojo britų muzikanto Johno Lennono skulptūra. Idėja taip pagerbti Johną Lennoną kilo žinomam fotomenininkui Sauliui Paukščiui, ją įgyvendino skulptorius Jonas Gencevičius. Ant granitinės kolonos stovinti bronzinė skulptūra vaizduoja muzikanto veidą, kurio vieną akį dengia gėlės žiedas. Skvere Mindaugo gatvėje, šalia „Oslo namų“ kvartalo iškilęs meno kūrinys turėtų tapti ne tik miestiečių, bet ir sostinės svečių traukos centru.

„Kaip miesto meras ir kaip vilnietis, džiaugiuosi, kad aktyvus kultūrinis, socialinis miesto gyvenimas išsiveržia už Senamiesčio ribų. Tai, kad pasaulinio garso atlikėjo skulptūra atsirado ten, kur susijungia senasis ir naujasis Vilnius, reiškia jog visi tampame atviresni pasaulio moderniajai kultūrai. Neabejoju, kad ši vieta taps nauja daugybės Lietuvos ir užsienio turistų traukos erdve“, – skulptūros atidengimo renginyje sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Skulptūra taiką ir harmoniją propagavusiam legendinės roko grupės „The Beatles“ lyderiu J. Lennonui iškilo aktyvių vilniečių, susibūrusių į J. Lennono atminimo įamžinimo komitetą, iniciatyva. Idėjos autorius Saulius Paukštys tikino, kad britų muzikanto ir Lietuvos sostinės ryšys yra simbolinis, nors J. Lennonas Vilniuje niekada nesilankė.

„Ši skulptūra – ne tik pagarbos ženklas menininkui, kuris savo kūryba propagavo taiką ir harmoniją. Ji atskleidžia, kad Vilnius – demokratiškas ir kosmopolitiškas miestas, kuriame menininkai gali įgyvendinti drąsias savo idėjas, kokios jos bebūtų, kuriame visada atsiras vietos pasauliniams simboliams. J. Lennonas yra tam tikros epochos, revoliucijos ženklas, laisvės simbolis, svarbus ir Lietuvai – „bitlų“ muzika okupacijos laikais simbolizavo laisvę“, – sakė S. Paukštys.

Idėja pastatyti paminklą J. Lennonui S. Paukštys su bendražygiais puoselėjo jau du dešimtmečius, o ši idėja visuomenei pristatyta 2013 metais. J. Lennono skulptūrinį portretą kūręs skulptorius J. Gencevičius rado muzikanto jaunystės laikų nuotrauką, kurioje šis – su gėlės žiedu akyje. J. Lennoną fotografavo geras grupės „The Beatles“ bičiulis Robertas Whittakeris.

Iš bronzos išlieta britų muzikanto galva sveria apie 100 kilogramų. Ji pritvirtinta ant pusantro metro aukščio granitinės kolonos, sveriančios 300 kilogramų. Menininkai juokauja, kad palietus dainininko akį dengiančią gėlę, pildosi norai. J. Lennono garbei iškilo ne tik skulptūra, jo vardu pavadintas ir pats skveras „Oslo namų“ kvartale.

„Džiaugiamės, kad vieta legendinės asmenybės skulptūrai atsirado Naujamiestyje, atgyjančiame ir vis daugiau patrauklių bruožų įgyjančiame rajone. Mūsų tikslas ‒ bendromis jėgomis sukurti naują traukos centrą ir plėsti miesto kultūrinį akiratį už Senamiesčio ribų. Neabejojame, kad šią vietą beveik pačiame sostinės centre atras ne tik miesto gyventojai, bet ir Vilniaus svečiai – J. Lennono skulptūra tikrai bus įtraukta į jų maršrutus“, – sakė bendrovės „Selvaag“, vystančios „Oslo namų“ projektą, vadovas Egidijus Damulis.

Pasak jo, tarptautinė kompanija remia menininkus visose šalyse, nes jų kūriniai puoselėja miestą, padeda sukurti patrauklias erdves gyventojams ir lankytojams.

Tiek J. Lennonas, tiek jo žmona, žymi menininkė Yoko Ono, prisidėjo prie „Fluxus“ meno judėjimo, kurio pradininkas buvo lietuvių kilmės menininkas Jurgis Mačiūnas. Dėl šios priežasties „Oslo namų“ meno erdvėje atidaryta speciali paroda „John Lennon ir „Fluxus“ – John Lennon ir Vytenis Jankūnas, NYC“.

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: