TLK nuotr.

Visuomenės sveikatos biuro specialistams – apie prevenciją ir sveikatos draudimą

Panevėžio teritorinėje ligonių kasoje (TLK) apsilankė Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro (VSB) darbuotojai. Ligonių kasos atstovai pakvietė kaimyninės įstaigos specialistus pasikalbėti apie prevencijos naudą ir problemas, su kuriomis susiduriama vykdant iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) finansuojamas prevencines programas. Taip pat su kaimynais norėta pasidalyti svarbiausia informacija apie privalomąjį sveikatos draudimą (PSD): kaip apsidraudus įgyti garantijų Lietuvoje ir keliaujant.  

Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus patarėja Laura Nakrošienė VSB specialistams, kurių funkcijos – rūpintis visuomenės sveikatos stiprinimu, stebėsena, priežiūra ir kt., detaliau apibendrino visas 5 prevencines programas, apmokamas iš PSDF – krūties, gimdos kaklelio, prostatos ar storosios žarnos vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų. Ji atkreipė dėmesį, kad Europos kardiologų draugijos parengtose širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos gairėse Lietuva yra pažymėta raudona spalva kaip šalis, kurios gyventojams būdinga ypač didelė širdies ligų rizika. Tarp mirčių dėl širdies ir kraujagyslių ligų pirmauja išeminė širdies liga, dėl kurios gresia miokardo infarktas. Tai, kad per 2021 metus šios ligos atvejų Lietuvoje registruota daugiau nei yra gyventojų Panevėžio ir Utenos apskrityse kartu sudėjus – daugiau kaip 188 tūkst. – rodo, kad širdies ligų prevencijai skiriamas dėmesys nepakankamas. Taip pat ir onkologinių ligų prevencijai, nes piktybinių darinių, pavyzdžiui, 2021 metais, buvo  aptikta beveik 107 tūkst.

Panevėžio  miesto savivaldybės VSB visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Ala Kuzmienė taip pat pasidalijo savo pastebėjimais, kaip biurui sekasi vykdyti sveikatos stiprinimo programą, skirtą širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai, organizuoti nemokamą ultragarsinį krūtų tyrimą toms moterims, kurios nepatenka į PSDF lėšomis apmokamą krūties vėžio prevencijos programą. Anot viešnios, širdies ligų programoje retai dalyvauja tie, kuriuos siunčia gydytojai. Dažniau į biurą ateina patys norintieji dalyvauti. Pastebėta, kad programai skiriamas finansavimas per mažas, daug dalykų tenka atlikti VSB specialistams, nors tam reikėtų gydytojų. Moterys, siunčiamos atlikti krūtų ultragarsinio tyrimo, skundžiasi, kad sunku patekti pas gydytojus. Pastebėta: reikėtų kitokio požiūrio į prevenciją, žmogaus neturėtų išvarginti laukimas.

Dar viena viešnia papasakojo savo draugės atvejį, kuri, tikėdamasi pagalbos iš ginekologo dėl kamuojančios problemos, kabinete praleido vos 3 min., liko taip ir neapžiūrėta.

Susitikime paliestos ir kitos problemos, teigta, kad reikėtų prailginti vyrų, galinčių dalyvauti širdies ligų prevencinėje programoje, amžiaus intervalą, skatinti vyrus vartoti vaistus, nes jie jų gana dažnai nevartoja, nors vaistai būna išrašyti, ir kt.

Ligonių kasos atstovai pasidalijo statistika, kaip sekasi panevėžiečiams tikrintis prevenciškai, kuriose srityse pagal tikrinamo amžiaus dalyvių skaičių jie pirmauja, o kuriose dar reikėtų pasitempti. Kalbėta apie būtinybę nedelsti, dalintasi tikromis istorijomis, parodančiomis, kaip svarbu anksti aptikti ligą, kad gyvenimas ilgiau būtų pilnavertis.

Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė kalbėjo apie PSD ir sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tvarką, pastebėjo, kad planinė pagalba nėra skubi, tad nereikėtų visur tikėtis greito paslaugos suteikimo. Ji akcentavo ir tai, kad pats pacientas turi rodyti susirūpinimą savo sveikata, o ne tikėtis, kad už jį tai padarys medikai. Susitikime kalbėta ir kita ne mažiau aktualia tema – apie PSD teikiamas garantijas bei pavojus, atsirandančius, kai trūksta informacijos, arba turimos žinios yra netikslios. Pabrėžta: visa PSD sistema grįsta tuo, kad nemokamai gauname sveikatos priežiūros paslaugas tik nepertraukiamai mokėdami PSD įmokas. Susirinkusiesiems detaliai papasakota, kur slypi pavojai laiku neapsidraudus PSD, pasinaudojus Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK) užsienyje, kai nesi apdraustas Lietuvoje, be reikalo susimokėjus už tas sveikatos priežiūros paslaugas, kurios yra apmokamos iš PSDF, ir kt. Per pavyzdžius paaiškinta, kada nemokamus tyrimus gali paskirti šeimos gydytojas, o kada – gydytojas konsultantas, kada gali tekti mokėti už paslaugas, procedūras ir pan., o kada susimokėti tik kainų skirtumą į gydymo įstaigos kasą. Detalizuotos ir kitos temos.

Susitikimo dalyviai uždavė daug ir įvairių aktualių klausimų: kiek laiko galioja ESDK, jei asmuo registruotas Užimtumo tarnyboje, ar galima šią kortelę išsiimti naujai, jei iki senosios galiojimo pabaigos likę 2 mėn. Teirautasi, ar nėra išimčių savarankiškai mokant PSD įmokas, ar gali artimieji susigrąžinti mirusio asmens PSD įmokas, jei jos būna sumokėtos už visus metus arba  už visą mėnesį, kai žmogus miršta mėnesio pradžioje. Klausta, kodėl dėl nežinojimo sumokėjus mažesnę PSD įmoką, gyventojui iš karto nutrūksta sveikatos draudimas, kodėl apsidraudusiam asmeniui dar kartą reikia mokėti PSD įmokas, jei jis dirba su verslo liudijimu. Domėtasi, ar asmuo tampa apdraustas PSD sumokėjęs įmokas už praėjusį laikotarpį, ir kt.

Ligonių kasos atstovai pažymėjo, kad Užimtumo tarnyboje užsiregistravusiems bedarbiams ir asmenims, dalyvaujantiems Užimtumo tarnybos organizuojamose profesinio mokymo priemonėse, išduodama 2 mėn. galiojanti ESDK. Jei iki senosios kortelės galiojimo pabaigos likę 2 mėn., nauja kortelė išduodama grąžinus ligonių kasai senąją. Dėl į priekį sumokėtų įmokų susigrąžinimo reikėtų teirautis „Sodros“. Atsakyta, kad PSD susigrąžinti už dalį mėnesio nėra galimybės, nes įmoka dienomis neskaičiuojama. Kita vertus, jei žmogus išeina iš darbo mėnesio pradžioje, jis visą tą mėnesį dar bus draustas PSD. Susitikimo dalyviams priminti pagrindiniai PSD sistemos principai – visuotinumas ir solidarumas, paaiškinantys, kodėl PSD įmokos skaičiuojamos nuo kiekvienos veiklos, už kurias gaunama pajamų. Taip pat atsakyta į kitus klausimus.

Panevėžio teritorinės ligonių kasos informacija


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: