Pixabay nuotr.

Pirmieji Laimo ligos atvejai fiksuojami jau ankstyvą pavasarį

Šiemet žiemos nebuvo ir kone visą šaltąjį sezoną tęsėsi pavasariški orai, todėl erkės žmones ir gyvūnus atakuoti pradėjo neįprastai anksti. Jau dabar naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose galime rasti daugybę istorijų, kaip net po trumpo pasivaikščiojimo po parką ar miškelį ant drabužių ir gyvūnų kailio aptinkama po kelias dešimtis erkių. Nekaltas pasivaikščiojimas gali baigtis Laimo liga – viena iš erkių sukeliamų infekcinių ligų.  

Įsisiurbus užkrėstai erkei, į žaizdelę kartu patenka ir borelijų – Laimo ligos sukėlėjų. Inkubacinis Laimo ligos periodas trunka 2–30 d. Per šį laikotarpį išryškėja eritema – besiplečiantis raudonas apskritimas, būdingas Laimo ligai.

Laiku pradėjus gydyti ligą gydytojo paskirtais antibiotikais komplikacijų dažniausiai išvengiama. Antibiotikai veikia ir migruojančią eritemą. Laimo ligai pažengus jau prireikia sudėtingesnio ligos pažeistų organų gydymo, operacijų.

Laimo ligos stadijos

  • I Laimo ligos stadija: jos metu atsiranda migruojančioji eritema, skauda galvą, sąnarius bei raumenis, pakyla temperatūra, padidėja limfmazgiai, juntamas silpnumas ir nuovargis.
  • II Laimo ligos stadija: ligos sukėlėjai pažeidžia širdį, odą, sąnarius, nervų sistemą. Jei kamuoja stiprūs sąnarių bei raumenų skausmai, reiškia, liga jau perkopė į antrąją stadiją. Taip pat pasitaiko ir laikinų veido raumenų paralyžiaus atvejų.
  • III Laimo ligos stadija: lėtiniai centrinės ir periferinės nervų sistemos, sąnarių, odos pažeidimai. Šiai stadijai, prasidedančiai nuo ligos pradžios praėjus maždaug 4–12 mėn., būdinga ir encefalopatija bei polineuropatija.

Laimo ligos diagnozavimas

Ligos diagnozavimą kiek apsunkina tai, kad eritema atsiranda vidutiniškai ant 80 proc. pacientų kūno, o ir nebūtinai toje vietoje, kur aptiktas voragyvis. Be to, 3 iš 4 pacientų nepamena, kad jiems buvo įsisiurbusi erkė. Dėl to nemažai jų į medikus kreipiasi tik tuomet, kai prasideda sunkios Laimo ligos komplikacijos.

Erkei įsisiurbus iškart tirtis skubėti nepatartina, nes M klasės (IgM) antikūnai kraujyje aptinkami tik praėjus mažiausiai po 2–3 sav. po erkės ištraukimo. Tad anksčiau atliktas kraujo tyrimas gali nerodyti ligos net jei erkė ir buvo užkrėsta. Pakartotinės infekcijos atvejais IgM atsako gali ir nebūti, todėl atliekamas IgG klasės antikūnų tyrimas. IgG antikūnai gaminami vėlesnėse ligos stadijose, todėl ligai užsitęsus atliekamas pastarųjų tyrimas.

Tiesa, galima ištirti vos ištrauktą dar gyvą erkę. Bet net ir užsikrėtus, jei imunitetas stiprus, organizmas gali sėkmingai nugalėti Laimo ligos sukėlėjus.

Prevencinės priemonės

Pagrindinė prevencinė priemonė – grįžus po pasivaikščiojimo gamtoje nuodugniai apsižiūrėti. Erkę ištraukus taisyklingai (nespaudžiant pilvelio) ir ne vėliau nei per 24 val. po įsisiurbimo tikimybė susirgti Laimo liga minimali.

Taip pat einant į mišką reikėtų apsirengti šviesiais, uždarais drabužiais ir naudoti repelentus.

Daugiau vertingos informacijos apie ligas, jų gydymą, prevenciją ir sveiką gyvenimo būdą rasite portale Bukimesveiki.lt.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: