Pixabay nuotr.

Grėsmė poliomielito plitimui

Pasaulio sveikatos organizacija ir Europos komisija per Europos skubaus įspėjimo ir reagavimo sistemą informavo, kad š. m. rugsėjo 1 d. Ukrainoje buvo užregistruoti 2 poliomielito atvejai. Susirgo 10 mėnesių ir 4 metų amžiaus vaikai neskiepyti nuo poliomielito. Abu atvejai yra Užkarpatės srityje, turinčioje bendras sienas su Rumunija, Vengrija, Slovakija ir Lenkija. Ukrainoje ilgą laiką vakcinacijos apimtys nuo poliomielito buvo nepakankamos ir kelią riziką poliomielito viruso išplitimui.

Pagrindinė poliomielito kontrolės priemonė yra skiepai. Lietuvoje vaikai nuo poliomielito yra skiepijami 5 vakcinos dozėmis (2, 4, 6, 18 mėnesių bei 6-7 metų). Pastaraisiais metais šalyje skiepijimo apimtys buvo gana aukštos ir siekė apie 97 proc., tačiau reikia atminti, kad išlieka įvežtinių ligos atvejų rizika.

Poliomielitas yra ūmi virusinė infekcija, plintanti fekaliniu oraliniu keliu. Šia liga užsikrečiama per maistą, vandenį ar nešvarias rankas. Poliomielito inkubacinis periodas trunka 3-35 dienas, dažniausiai 7-14 dienų. Liga prasideda ūmiai, trunka 2-4 d. ar savaitę. Simptomai gali būti panašūs į peršalimo ir prasidėti karščiavimu, galvos, raumenų skausmu, pykinimu, vėmimu. Skiriamas neparalyžinis ir paralyžinis poliomielitas. Paralyžiniam poliomielitui būdinga dvibangė ligos eiga. Ligai progresuojant, kyla antroji banga, kuri pasireiškia dideliu karščiavimu 39 – 40 oC, sustiprėjusiu galvos, kojų, nugaros raumenų skausmu, paralyžiais. Paralyžiai dažniausiai nesimetriški, dažniau pažeidžiami kojų nei rankų raumenys ir stambūs raumenys dažniau negu smulkūs. Sveikimo periodas užtrunka keletą mėnesių, neretai raumenų funkcija visiškai neatsistato. Sunkiausia būklė būna, kai paralyžiuojami kvėpavimo raumenys ir diafragma, pažeidžiamos pailgosios smegenys, nes sutrikus kvėpavimui ir kraujotakai žmogus gali mirti. Specifinių gydymo priemonių nuo šios ligos nėra.

Panevėžio visuomenės sveikatos centro specialistai, prieš keliaujant į kitas šalis, pataria pasidomėti, kokios ligos plinta toje šalyje, kokios yra šių ligų profilaktikos priemonės. Vykstant į svečias šalis kartu su vaikais, svarbu įsitikinti, ar jie yra paskiepyti visais Lietuvos Respublikos profilaktinio skiepijimo kalendoriuje nurodytais skiepais. Suaugusiems asmenims verta pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju apie skiepus ir kitas infekcinių ligų profilaktikos priemones. Kelionės metu labai svarbu laikytis asmens higienos taisyklių (stengtis kuo dažniau plauti rankas), gerti tik švarų vandenį, valgyti tik rūpestingai termiškai paruoštą maistą bei vengti artimo kontakto su sergančiais žmonėmis.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: