Balandžio 27-oji – Tarptautinė triukšmo supratimo diena

Kasmet paskutinį balandžio trečiadienį yra minima Tarptautinė triukšmo supratimo diena. Šią dieną siekiama susimąstyti ir atkreipti dėmesį, kad triukšmas yra ne tik aplinkosaugos problema, bet ir vis didėjanti visuomenės sveikatos grėsmė.

Stacionarių triukšmo šaltinių skleidžiamo triukšmo ribinius dydžius reglamentuoja Lietuvos higienos norma HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. birželio 13 d. įsakymu Nr. V-604 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“ patvirtinimo“, kuri taikoma vertinant triukšmo poveikį visuomenės sveikatai. Minėta higienos norma netaikoma paties fizinio, juridinio asmens ar filialo keliamo ir jį veikiančio triukšmo, žmonių bei gyvūnų keliamo triukšmo, triukšmo darbo vietose ir transporto priemonių viduje esančio triukšmo, buitinių įrenginių (prietaisų) keliamo triukšmo vertinimo atvejais.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamentas (toliau – Panevėžio departamentas) pagal kompetenciją nagrinėja asmenų prašymus dėl stacionarių triukšmo šaltinių keliamo akustinio triukšmo. 2015 metais Panevėžio departamentas išnagrinėjo 9 prašymus dėl stacionarių triukšmo šaltinių keliamo akustinio triukšmo, iš jų – 4 buvo pagrįsti. Panevėžio miesto gyventojai pagrįstai skundėsi dėl VšĮ Darbo rinkos mokymo centro autodromo, UAB ,,Žemaitijos pienas“ parduotuvės, Panevėžio rajono Dembavos gyventojai dėl autoserviso veiklos, o Biržų gyventojai dėl greičio mažinimo kalnelio keliamo triukšmo. Šiais metais Panevėžio departamentas jau išnagrinėjo du gyventojų skundus, iš kurių pakartotinis skundas, dėl VšĮ Darbo rinkos mokymo centro autodromo keliamo triukšmo, vėl pasitvirtino.

Fiziniams ir juridiniams asmenims, kurių ūkinė komercinė veikla kėlė viršijantį reglamentuojančias normas triukšmą gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje, pateikti nurodymai imtis priemonių triukšmo mažinimui.

Panevėžio departamento specialistai primena, kad triukšmas yra kenksmingas sveikatai aplinkos faktorius. Triukšmas gyventojus ne tik dirgina ar trikdo jų miegą, bet taip pat gali sukelti širdies priepuolius, spengimą ausyse, gali susilpninti gebėjimą mokytis.

Siekiant sumažinti triukšmo žalingą įtaką sveikatai, reikia imtis prevencinių priemonių, nukreiptų į triukšmo lygio mažinimą. Svarbu tinkamai planuoti įmonėse triukšmą keliančių mašinų bei įrengimų išdėstymą, tobulinti technines konstrukcijas, naudoti garsą izoliuojančias ir sugeriančias medžiagas, prižiūrėti įrengimus ir atlikti jų remontą, imtis asmeninių apsaugos priemonių.

Informuojame, kad asmenų prašymus dėl ūkinės komercinės veiklos, kai triukšmą sukelia stacionarūs triukšmo šaltiniai, galima pateikti Panevėžio departamentui (Respublikos g. 13, Panevėžys), tel. (8 45) 461 081, el. paštas panevezys@nvsc.lt, taip pat Panevėžio departamento rajonų skyriuose, esančiuose Biržuose, Kupišyje, Pasvalyje ir Rokiškyje.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: