Juozo Zikaro Panevėžyje statytas gyvenamasis namas P. Puzino (sovietmečiu M. Margytės) gatvėje, 1970 m.
Apie sovietmečiu Panevėžyje nugriautą Juozo Zikaro namą
Jei sovietmečiu Panevėžio rajone Paliukų kaime esantis skulptoriaus Juozo Zikaro gimtasis namas buvo restauruotas ir jame įrengtas memorialinis muziejus, tai Panevėžyje skulptoriaus statytas gyvenamasis namas buvo nugriautas. Net nepaisant, kad šis namas turėjo saugomo paminklo statusą ir prieš jo nugriovimą buvo protestuojama. Neišsaugoto Juozo Zikaro namo istorija iki šiol nėra tyrinėta, o jo atminimą mena tik kuklus, mažai pastebimas paminklinis ženklas. Beje, dar ir su klaidingu įrašu.
Siekiant apie neišsaugotą Juozo Zikaro namą surinkti ir paskelbti dokumentus, Panevėžio apskrities archyvas parengė projektą. Jo įgyvendinimą parėmė ir iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba. Dokumentai buvo surinkti glaudžiai bendradarbiaujant su Lietuvos literatūros ir meno archyvu, Lietuvos centriniu valstybės archyvu, Kauno apskrities archyvu, Panevėžio miesto savivaldybės administracijos archyvu, VĮ Registrų centras archyvu, Panevėžio kraštotyros muziejumi, Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos istorijos muziejumi, Kultūros paveldo centro Paveldosaugos biblioteka, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešąja biblioteka. Nors nuo paminklinio J. Zikaro namo Panevėžyje nugriovimo praėjo ne tiek daug laiko, ne visi su šiuo įvykiu susiję dokumentai iki mūsų dienų išliko, arba jie nebuvo surasti.
Vis dėlto dokumentų buvo surinkta gana nemažai. Vieni jų netgi padėjo išaiškinti Juozo Zikaro karo metais sukurtą skulptūrą „Krepšininkas“. Saugoma Lietuvos sporto muziejuje ji turėjo kitą autorystę. Apie tai plačiau galima pasiskaityti Aukštaitijos naujienų portale AINA spustelėjus šią nuorodą. Be to, kiti dokumentai paliudijo, kad apie sovietmečiu į vietinės reikšmės istorijos paminklų sąrašą įrašytą Juozo Zikaro namą Panevėžyje buvo pateikta klaidinga informacija. Skulptorius gyvenamąjį namą su dirbtuve pasistatė, jame gyveno ir kūrė ne 1921–1929, bet 1925–1929 metais. Klaidinga informacija buvo perkelta ir į nugriauto J. Zikaro namo atminimui pastatyto paminklinio ženklo įrašą. Dėl šio ženklo atnaujinimo į Panevėžio miesto savivaldybę dar prieš 5-erius metus su peticija kreipėsi Juozo Zikaro 130-ųjų gimimo metinių minėjimo dalyviai. Dabar aišku, jog šį paminklinį ženklą juo labiau reikia perdaryti.
Apie sovietmečiu Panevėžyje nugriautą Juozo Zikaro namą surinktus dokumentus suskaitmeninus ir juos susisteminus, parengta virtuali paroda. Ją galima aplankyti Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos interneto svetainėje archyvai.lt spustelėjus šią nuorodą. Apie neišsaugotą skulptoriaus namą Panevėžyje taip pat parengtas ir bus išleistas dokumentų rinkinys. Parengta virtuali paroda ir leidinys skiriami šiemet minimoms Juozo Zikaro 135-osioms gimimo metinėms.
Nuotraukose:
- Juozo Zikaro Panevėžyje statytas gyvenamasis namas P. Puzino (sovietmečiu M. Margytės) gatvėje, 1970 m. Iš Kultūros paveldo centro Paveldosaugos bibliotekos fondų.
- Juozo Zikaro namo vietoje 1987 metais pastatytas banko pastatas (dabar jame įsikūręs Registrų centras). Romo Gudo nuotrauka, 2015 m.
- Paminklinis ženklas nugriauto Juozo Zikaro namo atminimui. Skulptorius Algimantas Vytėnas. Romo Gudo nuotrauka, 2015 m.
Leonas Kaziukonis
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!