Asm. nuotr.

Atsiradusio kosulio nuvertinti nereikėtų: vaistininkas įvardija, į kokius signalus atkreipti dėmesį

Su skirtingo pobūdžio kosuliu yra susidūrę bene visi. Šis neretai erzinantis refleksas yra tarsi apsauginė organizmo funkcija, padedanti pašalinti kvėpavimo takų dirgiklius. Vienais atvejais kosulys praeina savaime ar į pagalbą pasitelkiant vaistinius preparatus, o kitais – tenka kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas paaiškina, kas gali slėptis už besitęsiančio kosulio ir pataria, kaip palengvinti gerklės dirginimą.

Kodėl kosėjame?

Vaistininkas paaiškina, kad išskiriami du pagrindiniai kosulio tipai: sausas ir drėgnas. Šalia to atkreipiamas dėmesys į kosulio stiprumą, dažnį, paros metą, sukeliamą garsą ar šalutinius pojūčius. R. Blynas įvardija, kad nors kosulys dažniausiai yra siejamas su kvėpavimo sistemos ligomis, jo priežastys gali būti labai įvairios: nuo tam tikrų alergijų ar dirgiklių iki sunkių sveikatos būklių.

„Visų pirma, svarbu atpažinti kosulio tipą. Sausas kosulys dažnai pasireiškia priepuoliais, kurie gali sukelti skausmą, graužti ar kutenti gerklę. Kosėjant pacientas gali jausti dūrimą krūtinės ląstoje arba viršutinėje pilvo dalyje. Simptomai gali stiprėti išėjus iš namų į vėsų orą, garsiai kalbant, atliekant fizinę veiklą.

Drėgnas kosulys nuo sauso skiriasi atkosėjamomis gleivėmis ir sekretu. Jei sausas kosulys tampa drėgnu – neretai tai reiškia, kad būklė gerėja, nes iš kvėpavimo takų pasišalina įvairūs dirgikliai“, – pasakoja vaistininkas.

Anot jo, trumpalaikis kosulys, dažnu atveju sukeltas viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, alergijų, sinusito ar pasyvaus rūkymo, – įprastai praeina per dvi savaites, o kartais tęsiasi iki keturių. Lėtiniu kosulys yra laikomas tada, kai tęsiasi ilgiau nei 8 savaites. Pastarąjį išprovokuoti gali balso stygų uždegimas, bronchitas, įvairių infekcijų komplikacijos, širdies ir kraujagyslių sistemos ligos ar net refliuksas.

Svarbu išsiaiškinti priežastį

R. Blynas įvardija, kad į kosulį itin rimtai pažvelgti reikėtų kai jį lydi kiti simptomai, pavyzdžiui, pakilusi kūno temperatūra, dusulio priepuoliai, silpnumas, skausmas krūtinės ląstoje, užkimęs balsas ir kt. Vaistininkas sako, jog indikacija apsilankyti pas specialistą yra ir ilgiau nei savaitę besitęsiantis kosulys, atsikosėjimas krauju arba žalsvos spalvos skrepliais.

„Tikriausiai patys galime pastebėti, kada kosulys pradeda trikdyti darbą, poilsį ar net miegą. Ir nors dažniausiai kosulio priežastis yra virusinės kilmės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, tam tikrais atvejais už jo gali slėptis tokios ligos kaip plaučių uždegimas, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, skrandžio ar stemplės pažaidos“, – sako mažų kainų vaistinės atstovas.

Pasak jo, jei kosėjama keletą savaičių, tačiau plaučiuose nesigirdi karkalų, nėra temperatūros ar kitų komplikuotų simptomų, dažniausiai paskiriamas bendras kraujo tyrimas, kuriame analizuojamas C reaktyvinis baltymas. Visgi jeigu kosulys yra sunkus, dusinantis, tęsiasi apie 2 mėnesius ar yra kitų įtarimus gydytojui keliančių signalų – skiriama plaučių nuotrauka. Bet kuriuo šių atvejų privalu klausyti gydytojo rekomendacijų, atlikti visus sveikatos būklę parodančius tyrimus, kad komplikacijų rizika būtų kuo mažesnė.

Kaip nuraminti sudirgusią gerklę?

Vaistininko teigimu, siekiant palengvinti diskomfortą gerklėje ir paspartinti gijimo procesą pacientai dažniausiai ieško pastilių, purškalų, sirupų ar vaistažolių arbatų. Sausumą ir dirglumą gerklėje numalšinti gali padėti pastilės su islandine kerpena, propoliu, šalaviju, medumi, liepžiedžiais. Gerklę raminti padeda ir įvairių natūralių aliejų, pavyzdžiui, šaltalankių, medetkų ar alyvuogių, savo sudėtyje turintys sirupai ar purškalai.

„Intensyvesnį gerklės skausmą bei perštėjimą, kuris išprovokuoja kosulį, puikiai malšina hialurono rūgšties, vaistažolių preparatai, taip pat pastilės, savo sudėtyje turinčios ibuprofeno ar lidokaino veikliųjų medžiagų. Renkantis būklę palengvinančius karštus gėrimus, vertėtų atkreipti dėmesį į liepžiedžių, pušų pumpurų, čiobrelių, šeivamedžių lapų, aviečių arbatas. Pastarosios gali palengvinti ir atsikosėjimą.

Nevertėtų pamiršti, kad gijimą paspartina ne tik vaistiniai preparatai, bet ir bendras organizmo stiprinimas. Svarbu gerti pakankamai vandens, ilsėtis, bent jau gijimo laikotarpiu atsisakyti rūkymo, itin aštrių ar rūgščių maisto produktų, nes jie dirgina gerklę. Imuninei sistemai palaikyti gali būti vartojami magnio, omega-3 riebiųjų rūgščių, cinko, vitamino D ir C maisto papildai“, – patarimais dalijasi vaistininkas R. Blynas.

Jis priduria, kad renkantis kosulį ir gerklės dirginimą malšinančius preparatus, visada rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku, kurie padės įsigyti tinkamiausius produktus, atsižvelgę į jaučiamus simptomus bei kosulio pobūdį. Taip bus ne tik gydoma tikslingiau, bet ir sutaupoma laiko skaitant preparatų sudėtis, eksperimentuojant ties skirtingo pobūdžio maisto papildais ar nereceptiniais vaistais. Tarkime, jei kosulys atsiranda dėl alergijos ar refliukso, greičiausiai gerklei nuraminti bus pasiūlomi kitokie preparatai, nei tada kai kosulys kyla dėl infekcijos.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: