Pexels nuotr.

Bičių įgėlimai: vaistininkė pataria, kaip jais pasirūpinti ir ko žūtbūt nedaryti

Įgėlus bitei, dažnas žmogus jaučia skausmą, pastebi patinimą ar raudonį, tačiau šie simptomai, pašalinus geluonį ir pritaikius keletą sveikatos priežiūros detalių, gana greitai praeina. Vis dėlto, kai kuriems žmonėms šio vabzdžio įgėlimas gali sunkiai sutrikdyti sveikatą ir net būti pavojingas gyvybei. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Irena Garuckienė pasakoja, kaip elgtis įgėlus bitei ir kokie pirmieji ženklai parodo, jog metas skubiai vykti į sveikatos priežiūros įstaigą.

Kas įvyksta įgėlus bitei?

Vaistininkė pasakoja, kad įgelti gali tik bičių patelės, tačiau jos tai daro tik išgąsdintos arba besigindamos. Vabzdys į odą suleidžia geluonį, o iš jame esančio maišelio į organizmą patenka nuodai, sudaryti iš daugybės alergizuojančių baltymų. Todėl maždaug 40 proc. suaugusiųjų ir apie pusei vaikų pasireiškia didesnis jautrumas bičių nuodams.

„Įgėlus bitei, vos per pirmąsias 20 sekundžių į organizmą patenka apie 90 proc. nuodų maišelio turinio, kas yra 140–150 mikrogramų nuodų. Jei geluonis greitai nepašalinamas, nuodai sklinda toliau. Dažniausiai įgėlus bitei, jaučiamas aštrus skausmas, pažeista vieta patinsta, paraudonuoja, niežti. Įprastai simptomai nurimsta jau po kelių valandų. Tačiau kai kuriais atvejais įgeltiems asmenims gali kilti stipresnė alerginė reakcija, kada patinimas ir raudonis palaipsniui didėja ir gali neišblėsti net savaitę ar ilgiau. Tokiu atveju reikėtų imtis atitinkamų priemonių“, – vardija I. Garuckienė.

Kaip elgtis?

Ji pabrėžia, kad įgėlus bitei, visų pirma reikia pašalinti geluonį, jei jis buvo paliktas. Deja, ši procedūra gali būti išties skausminga. Taip pat tam, kad neįsiveltų infekcija, įgeltą vietą patartina nuplauti vandeniu su muilu arba dezinfekuoti. Siekiant sumažinti patinimą, pažeistą vietą galima atvėsinti naudojant šaldantį paketėlį arba į medžiagą įvyniotus ledo kubelius. Jeigu kankina vietinis niežulys, skausmas, rekomenduojama išgerti vaistų, savo sudėtyje turinčių paracetamolio ar ibuprofeno, taip pat antihistamininių vaistų, kad sumažėtų alerginė reakcija. Galima naudoti ir specialius, alergijos simptomus sumažinančius tepalus.

„Labai svarbu įgeltos vietos nedraskyti, neliesti nešvariomis rankomis, kad neįsiveltų infekcija. Taip pat po įkandimo patariama stebėti pažeistą vietą ir bendrą savo savijautą bent keletą valandų. Retai, tačiau pasitaiko, kad įgeltus žmones ištinka anafilaksinis šokas. Jo metu gali pūkšlėmis išberti odą, pasidaryti sunku kvėpuoti, apimti silpnumas, galvos svaigimas, pasireikšti sunkumas ryjant seiles ar bendras gerklės skausmas, atsirasti švokštimas. Kuo daugiau bičių įkanda, tuo pavojus kyla didesnis. Šią būklę svarbu identifikuoti ir kreiptis į medikus kuo anksčiau“, – sako vaistininkė.

Anot I. Garuckienės, net ir nealergiškam žmogui gali būti labai pavojinga, jei bitė įgelia į burną ar ryklę, nes vietinės reakcijos metu atsiradęs patinimas gali užblokuoti kvėpavimo takus, tad kyla uždusimo rizika. Ji paaiškina, kad didesnė tikimybė patirti anafilaksinį šoką iškyla tiems, kurių organizmas jautriai reaguoja į bičių įkandimus. Be to, svarbu žinoti, kad alergijos gali išsivystyti bet kuriame gyvenimo etape.

Užkirsti kelią įgėlimui – įmanoma

„Camelia“ vaistininkė primena, kad žinantys apie savo organizmo jautrumą bičių nuodams ar jau kadaise patyrę alerginių reakcijų, visada kartu su savimi turėtų turėti adrenalino autoinjektorių. Jis yra receptinis vaistas, todėl net ir įtariant alergiją, verta pasitarti su šeimos gydytoju ir pasirūpinti šia gyvybę išgelbėti galinčia apsauga.

„Siekiant išvengti bičių įgėlimų, labai svarbu ir atkreipti dėmesį į savo pačių veiksmus. Nuo pavasario iki maždaug rudens vidurio reikėtų vengti artintis prie žydinčių gėlių ir kitų augalų, obelų, kriaušių, slyvų, nerinkti ant žemės nukritusių, prinokusių vaisių. Bičių gali būti lauko šiukšliadėžėse, tad prieš artinantis prie jų reikėtų apsižvalgyti.

Jei laikas leidžiamas gamtoje, vertėtų vengti ryškiaspalvių drabužių ar gėlėtų raštų, nesikvepinti saldžiais kvepalais, nes tai gali pritraukti bites ir kitus geliančius vabzdžius. Palikus maistą gryname ore, reikėtų jį apdengti, o gėrimų skardines, puodelius ar butelius visada patariama laikyti uždengus, kad vabzdys neįskristų į vidų. Kitu atveju jį bus sunku pastebėti“, – rekomendacijomis dalijasi I. Garuckienė.

Ji priduria, jog pastebėjus bitę, nereikėtų pradėti mosuoti rankomis, bandyti ją numušti ar kitaip atbaidyti – tai vabzdžiui gali pasirodyti kaip grėsmė ir kaip tik paskatinti įgelti. Svarbu atsiminti, kad dažniausiai bitės neišprovokuotos, neužmintos ar kitaip nesuerzintos – nepuola, todėl visada reikia elgtis švelniai, nedaryti staigių judesių.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: