Stethoscope and EKG

Gegužės 19-oji – Pasaulinė hepatito C diena

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento (toliau – Panevėžio departamentas) specialistai primena, kad kiekvienais metais gegužės 19-ąją minima Pasaulinė hepatito C diena, kuria siekiama dar kartą informuoti visuomenę apie šią pavojingą ir klastingą ligą.

Virusinis hepatitas C (toliau – VHC) yra hepatito C viruso sukeltas kepenų uždegimas. Šios ligos sukėlėjas pažeidžia kepenis, gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį.

Dažniausiai VHC plinta per kraują (per užkrėstas adatas, švirkštus, leidžiantis narkotikus į veną; atliekant tatuiruotes, veriant auskarus, kai instrumentai nėra tinkamai dezinfekuojami; naudojantis užsikrėtusio asmens higienos priemonėmis: dantų šepetėliu, skutimosi mašinėle, manikiūro reikmenimis). Retais atvejais galima užsikrėsti per lytinius santykius. Taip pat VHC yra tikimybė užsikrėtusiai motinai užkrėsti vaisių nėštumo ar gimdymo metu. VHC negalima užsikrėsti čiaudint, kosint ar sveikinantis.

Šis virusas yra labai apgaulingas, nes dauguma užsikrėtusių asmenų nejaučia jokių simptomų. Inkubacinis ligos periodas trunka nuo 2 sav. iki 6 mėn. VHC požymiai – labai įvairūs: nuovargis, apetito stoka, pykinimas ir vėmimas, karščiavimas, silpnumas, pilvo skausmas, pageltusi oda ir akių obuoliai, patamsėjęs šlapimas. Hepatitas C apie 80 proc. diagnozuojamas tiktai lėtinės infekcijos stadijoje, kai užkratas organizme išbūna ilgiau nei 6 mėnesius, bet žmogus infekcijos nešiotoju gali būti net iki 10 metų ar ilgiau.

Panevėžio departamento duomenimis, pastaraisias metais Panevėžio regione registruojami tik pavieniai VHC atvejai. Praėjusiais metais Panevėžio regione buvo užregistruotas 1 VHC atvejis, tačiau lėtinių VHC atvejų skaičius išliko panašus. 2015 metais Panevėžio regione buvo užregistruota 10 lėtinio VHC atvejų, kai 2014 metais – 11.

Skiepų nuo VHC nėra, todėl reikia imtis nespecifinių profilaktikos priemonių. Svarbu nevartoti švirkščiamųjų narkotikų, o juos vartojantiems nesidalinti adatomis ir švirkštais, narkotinių medžiagų ruošimo indais. Lytinių santykių metu rekomenduojama naudoti prezervatyvus. Nesinaudoti kitų asmenų higienos priemonėmis. Prieš atliekant grožio procedūras, reikia įsitikinti, ar asmuo, atliekantis šias paslaugas, naudoja sterilias adatas bei instrumentus, ar dėvi vienkartines pirštines ir laikosi higienos reikalavimų. Būtina nedelsti ir kreiptis į savo šeimos gydytoją pajutus silpnumą, pykinimą, esant vėmimui bei blogam apetitui, patamsėjus šlapimui, pašviesėjus išmatoms. Taip pat svarbu informuoti gydytoją, jei esate užsikrėtę VHC.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: