Lazeris – naujas ir modernus venų varikozės gydymo metodas VšĮ Panevėžio ligoninėje

Venų varikozių gydymas lazeriu pasaulyje taikomas daugiau nei 15 metų. Jau daugiau nei vienerius metus tokiu metodu pacientus operuoja VšĮ Panevėžio ligoninės kraujagyslių chirurgai.

Apie šį modernų ir efektyvų gydymo metodą pasakoja gydytojas bendrasis ir kraujagyslių chirurgas, medicinos mokslų daktaras Paulius Mocevičius.

Venų varikozė arba paprastai tariant, venų išsiplėtimas, Lietuvoje, kaip ir kitose išsivysčiusiose vakarų šalyse, yra labai paplitusi liga. Mokslinių tyrimų duomenimis, lengvesne ar sunkesne šios ligos forma serga apie 30–50 proc. gyventojų. Venų išsiplėtimo priežastys nėra visiškai aiškios. Teigiama, kad ši liga gali būti paveldima; be to, veikia ir kiti veiksniai: ilgas stovimas, sėdimas darbas, rūkymas, nėštumas, onkologiniai susirgimai ir kt. Reikėtų paminėti, kad venų varikozė dažnesnė tarp moterų nei tarp vyrų.

Liga pradeda vystytis dėl paviršinių venų vožtuvų nesandarumo, todėl sutrinka veninio kraujo tekėjimas, ima plėstis venų mazgai, didėja skysčių perteklius galūnėse – jos pradeda tinti. Kiti simptomai gali būti kojų maudimas, vakarinis kojų nuovargis, odos pokyčiai blauzdose ir kt. Ligai progresuojant, gali atsirasti blauzdų odos paraudimai, mėlynės, niežėjimas. Dėl sutrikusios audinių mitybos galimos tokios komplikacijos kaip dermatitas, rožė, o vėliau – sunkiai gyjančios trofinės opos. Venų varikozė gali komplikuotis paviršinių arba giliųjų venų tromboze, o atitrūkus trombams gali įvykti plaučių embolija (plaučių kraujagyslių trombozė). Dažnai tai būna mirtina komplikacija, tačiau laiku kreipiantis į kraujagyslių chirurgą ir diagnozavus ligą, galima užkirsti kelią tolimesniam jos progresavimui.

Pagrindinis venų varikozės diagnostinis metodas yra kojų venų echoskopinis tyrimas. Tik pilnai ištyrus echoskopu galima įvertinti paviršines ir giliąsias venas, pakenktų vožtuvų bei perforuojančių venų lokalizaciją, įmanoma nustatyti paviršinių ir giliųjų venų trombozę. Kiti tyrimo metodai yra tik pagalbiniai.

Nustačius venų varikozę, be konservatyvaus, dažnai tik laikinai simptomus malšinančio gydymo (kompresinė terapija, vaistai ir kt.), bei atviros chirurginės operacijos yra galimas modernus, pasaulyje plačiai taikomas gydymo metodas – venų operacija lazeriu.

Prieš pat operaciją pacientui dar kartą atliekamas echoskopinis tyrimas, pažymimos pagrindinės venų pažeidimo vietos, perforuojančios venos, įvertinama, ar nėra trombozių. Operuojant lazeriu, echoskopo kontrolėje per punkcinę adatėlę į pažeistą veną įvedamas lazerinis zondas, aplink jį yra suleidžiami anestetikai ir pagrindinis pažeistas venų kamienas švelniai yra uždaromas iš vidaus. Šis operacijos etapas atliekamas kontroliuojant echoskopu – taip yra saugomos aplink venas esančios svarbios kitos struktūros (nervai, raumenys ir kt.). Po operacijos koja pacientui yra subintuojama elastiniu bintu arba uždedama elastinė kojinė. Pacientas gali vaikščioti iš karto.

Operuojant lazeriu, pacientui nereikia nei pilnos narkozės, nei nuskausminimo į stuburą. Operacija vyksta vietinėje nejautroje, todėl pacientas jokio skausmo nejaučia. Taip yra išvengiama ponarkozinių negalavimų, ir rečiau pasitaikančių su narkoze susijusių sunkesnių komplikacijų. Atlikus operaciją ryte, vėliau atlikus perrišimą ir įvertinus bendrą būklę, tą pačią dieną pacientai yra išleidžiami į namus. Esant reikalui, pacientai yra stebimi ilgiau, ir būklei pagerėjus į namus išrašomi sekančią parą. Pažymėtina, kad operuojant lazeriu nėra tipinių pjūvių kirkšnyse arba pakinkliuose, todėl vėliau nereikia žaizdų perrišimo ir siūlų traukimo poliklinikoje. Be to, nebūna gilesniųjų audinių randėjimo, masyvių kraujosrūvų, kurios dažnai atsiranda po atviros venų operacijos, mechaniniu būdu pašalinus pažeistą pagrindinį paviršinių venų kamieną. Svarbu tai, kad po operacijos lazeriu pacientas gali vaikščioti iš karto ir buities darbus dirbti jau tą pačią dieną. Taigi, šis venų varikozės gydymo metodas tinkamas žmonėms, nenorintiems prarasti darbingumo ilgesniam laikui.

Paminėtina, kad venų operacijos lazeriu gali būti atliekamos didžiąjai daliai pacientų, sergančių venų varikoze. Jos tinka antsvorio turintiems žmonėms, nes nėra pjūvių, todėl infekcijos rizika minimali. Pacientus galima operuoti saugiai, išvengiant infekcijų iš infekuotų žaizdų net ir esant trofinėms opoms. Operuojant šiuo metodu, pacientui nereikalingas specialus pasiruošimas prieš operaciją, nereikia nutraukti vartojamų vaistų. Šis gydymo metodas ypač tinkamas tiems pacientams, kurie vartoja vaistus nuo kraujo krešėjimo (pvz.Orfarinas ir kt.) ir negali jų nutraukti, turintiems ritmo sutrikimų ar turintiems implantuotus mechaninius širdies vožtuvus ir kt.

Pacientai dažnai užduoda klausimą: „Kaip dažnai po operacijų atsinaujina venos ir jų varikozė?“. 2009 m. ypač didelės apimties moksliniame tyrime buvo apibendrinti įvairių pasaulio šalių venų operacijų duomenys. Daugiau nei 10 metų stebėti 12320 pacientų. Rezultatai atskleidė, kad praėjus 5 metams po operacijos lazeriu venų atsinaujinimo tikimybė yra mažiau nei 5 proc., kai tuo tarpu po atviros chirurginės operacijos ši tikimybė siekia net 25 proc. Naujų mokslinių tyrimų rezultatai parodė, kad pooperacinis periodas po lazerinės venų operacijos gali būti net iki 12 kartų lengvesnis, lyginant su atvira venų chirurgija.

Taigi, apibendrinant galima pasakyti, kad minimaliai invazyvi venų operacija lazeriu yra labai patikimas, saugus ir efektyvus varikozinių venų gydymo metodas, tačiau tenka apgailestauti, kad Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų pasaulio šalių, pilnai kompensuojama tik pigesnė atvira venų chirurgijos operacija. Ligonių kasos kompensuoja didžiąja dalį venų operacijos lazeriu kainos.

Ilgą laiką venų operacijas lazeriu buvo galima atlikti tiktai privačiose gydymo įstaigose, tačiau šiuo metu pacientai tokia galimybe gali pasinaudoti VšĮ Panevežio ligoninėje. Per metus laiko Panevėžio ligoninėje, Dienos chirurgijos stacionare, naudojant modernų VenaCure 1470 lazerį, sėkmingai atlikta daugiau kaip šimtas tokių operacijų.

Žmonėms, turintiems išsiplėtusias venas, Dr. Paulius Mocevičius rekomenduoja rūpintis savo sveikata ir laiku kreiptis pagalbos į medikus. Gydytojas pacientus priima, konsultuoja ir atlieka išsamius kraujagyslių tyrimus echoskopu VšĮ Panevežio ligoninės konsultacinėje poliklinikoje (A.Jakšto g. 6, Panevėžys tel. (8-45) 50 71 36) ir VšĮ Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikoje (A.Jakšto g. 4, Panevėžys, tel. (845) 502223).


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: