Lietuva kovo 13-ąją

Lietuva kovo 13-ąją, primena ELTA:

1362 m. kovo 13-balandžio 16 dienomis kryžiuočiai sugriovė Kauno pilį ir pradėjo nuožmiausią kovų prieš Lietuvą etapą, trukusį beveik 20 metų.

1401 m. prasidėjo žemaičių sukilimas prieš kryžiuočius.

1564 m. Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas paskelbė deklaraciją dėl unijos. Jis teigė uniją suprantąs kaip Lietuvos ir Lenkijos susijungimą, turintį vieną valdovą. Taip pat pareiškė atsisakąs savo dinastinių teisių į Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę.

1886 m. Joniškyje gimė rašytoja, literatūros ir meno kritikė, dramaturgė, prozininkė, poetė, vertėja Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė. Mirė 1958 m.

1918 m. Amerikos lietuvių Seimas balsavo už Mažosios ir Didžiosios Lietuvos sujungimą nepriklausomoje valstybėje ir kreipėsi į JAV vyriausybę, skatindamas pripažinti tokią nepriklausomą Lietuvą.

1949 m. padarytas pirmasis radijo įrašas – Aleksandro Puškino kūrybos ištraukas skaitė aktorius ir režisierius Borisas Dauguvietis.

1990 m. Kūno kultūros ir sporto komitetas bei Tautinis olimpinis komitetas nutarė, kad Lietuvos sportininkai nebedalyvaus SSRS čempionatuose.

2004 m. tiesioginis televizijos tiltas „Kristus – Europos viltis“ sujungė Vatikaną ir dešimt į Europos Sąjungą stojančių valstybių, tarp jų ir Lietuvą. Skirtingų Europos šalių žmonės susitelkė bendrai maldai.

2004 m. didžiausia pasaulyje klubinė labdaros organizacija LIONS inauguravo Vilniaus Karaliaus Mindaugo LIONS klubą. LIONS klubas kasmet renka lėšas vaikų knygoms bei socialinio ir emocinio ugdymo programoms Lietuvos mokyklose. Klubas taip pat bendradarbiauja su išsėtinės sklerozės draugija „Feniksai“, kartu su paramos fondu „Padėk gatvės vaikams“ rengia LIONS futbolo turnyrą, kurio metu surinktos lėšos skiriamos socialiai pažeidžiamų vaikų sporto užsiėmimams, aprangai, dalyvavimui stovyklose.

2008 m. Lietuvos diplomatijos istorijos vertybė – Lozoraičių šeimos archyvai tapo Lietuvos nuosavybe. Lietuvių diplomato ir visuomenės veikėjo Stasio Lozoraičio jaunesniojo sukaupta archyvinė medžiaga perduota Lietuvos centriniam valstybės archyvui.

2009 m. Lietuvos karo akademijoje atidengtas skulptoriaus Liutauro Serapino sukurtas bareljefas partizanų generolui Jonui Žemaičiui, minint jo 100-ąsias gimimo metines.

2013 m. Vytauto Didžiojo universiteto Ekonomikos ir vadybos fakultete atidengta stela ministrui pirmininkui Ernestui Galvanauskui (1882–1967), daug nuveikusiam, kad Kaune būtų įkurtas universitetas.

2014 m. eidamas 80-uosius metus Izraelyje mirė garsus rašytojas Icchokas Meras.

Kai kuriuos įvairių metų kovo 13 dienos įvykius priminė ELTA.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: