Mažo kiekio narkotinių medžiagų dekriminalizavimo įstatymas dienos šviesos neišvydo
Ketvirtadienį Lietuvos Respublikos Seime svarstytas Mažo kiekio narkotinių medžiagų dekriminalizavimo įstatymo projektas buvo atmestas ir perduotas Teisės ir teisėtvarkos komitetui rengti naują jo redakciją. Įstatymo projektui pritarė tik 61 parlamentaras, 58 buvo prieš, o dar 7 susilaikė. Sprendimo projektui nepritarė ir keli valdančiosios daugumos atstovai, o dar keli posėdyje ir balsavime nedalyvavo. Po balsavimo valdantieji jautėsi patyrę dar vieną fiasko, o opozicijoje esantys valstiečiai trynė rankomis ir dėkojo Dievui, kad visgi laimėjo sveikas protas.
Ką apie mažo kiekio narkotinių medžiagų dekriminalizavimo įstatymą, jo reikalingumą bei priėmimą mano Panevėžyje rinkti seimūnai? Matosi akivaizdi takoskyra, nes panašu, kad tą patį paveikslą politikai piešia visiškai skirtingomis spalvomis.
Antrai kadencijai Panevėžio „Nevėžio” rinkimų apygardoje į Seimą išrinktas ir su valdančiaisiais konservatoriais susidėjęs Bronislovas Matelis sakė palaikęs įstatymo projektą, tačiau nebuvęs nei jo autoriumi, nei stūmėju.
„Manau, kad įstatymas įstrigo tarp politinių girnų ir net nebuvo įžvelgta jo esmės. Kai kam, net iš mūsiškių užkliuvo atviri Morganos Danielės pasisakymai, kai kas suprato, jog ketinama leisti narkotikams lietis laisvai, nors toks pat jų dekriminalizavimo įstatymas galiojo iki 2017-ųjų ir didesnių problemų nebuvo. Buvo ir administracinė atsakomybė ir priverstinė reabilitacija po antro narkotikų naudojimo atvejo, o dabar vieną kartą narkotikų pabandęs šešiolikmetis dviem metams sodinamas į kalėjimą”,- sakė B.Matelis ir pridūrė, jog jam vienas pažįstamas prokuroras pataręs liautis vaikus tampyti po teismus.
Politiko įsitikinimu pirmiausia būtina rūpintis jaunimo auklėjimu, švietimu, prevencija, nepamirštant administracinės atsakomybės ir gydymo, o nesivadovauti kraštutinėmis represinėmis priemonėmis, tai yra jaunų žmonių įkalinimu ir nuteistojo etikete iki gyvenimo pabaigos.
Rinkimus Panevėžio „Vakarinėje” apygardoje laimėjęs buvęs Panevėžio miesto vicemeras valstietis Deividas Labanavičius sakė nuo pat pradžios svarstant įstatymo projektą jam kategoriškai nepritaręs.
„Belieka pasidžiaugti, kad didžiajai Seimo daugumai užteko sveiko projekto, kad įstatymas būtų atmestas. Nors iš komandiruočių buvo atšaukta dauguma valdančiųjų, dėkui Dievui, jo prastumti nepavyko. Visi ekspertai sakė, kad narkotikų dekriminalizavimas turėtų labai neigiamas pasekmes”,- sakė D.Labanavičius.
Antrai kadencijai į Seimą „Aukštaitijos” rinkimų apygardoje išrinktai valstietei Guodai Burokienei irgi buvo labai džiugu, kad valdančiųjų, o pirmiausia Laisvės partijos stumtas įstatymo projektas nesulaukė palaikymo. Ji akcentavo, jog COVID’o pandemijos ir migrantų krizės akivaizdoje tai visų pirma nėra ypatingos svarbos klausimas, tačiau jį bandoma žūt būt prastumti, o jis Seimo posėdžio darbotvarkėje atsirado tik po 23 valandos.
„Mums nėra kuo lygiuotis su Estija ar Portugalija, kur po narkotikų dekriminalizavimo situacija tik pablogėjo. Pirmiausia derėtų rūpintis prevencija ir gydymu, bet ne laisvai prieinamais narkotikais. Tokio dalyko Lietuvai nelinkiu”,- sakė G.Burokienė.
Gintautas SUBAČIUS
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!