Petras Auštrevičius (Asm. archyvo nuotr.)

Pakeliui į žadėtą aukso amžių

Petras Auštrevičius, Europos Parlamento narys, EP frakcijos „Renew Europe narys, EP Užsienio reikalų komiteto narys

47-asis JAV prezidentas D. Trumpas inauguracijos ceremonijoje pažadėjo Amerikai aukso amžių. Pirmieji sprendimai pakeliui: prezidento sprendimu, JAV traukiasi iš Paryžiaus susitarimo dėl klimato kaitos, Pasaulio sveikatos organizacijos, paleis Kapitolijaus šturmuotojus ir sutelks pajėgas prie savo pietinės sienos.

„TikTokinės“ naujienos – siekis pervadinti Meksikos įlanką, priminimas dėl Panamos ir tos pačios kinų platformos „TikTok“ išpirkimo. Laikyčiau tai pirmosios dalies spektaklio įžanga, tam tikra duokle auditorijai arba holivudiška intriga.

D.Trumpas savo dėmesį žadėjo sutelkti JAV vidaus politikai, bet užmojai, kaip įtarėme, gerokai platesni. Perrinkto JAV prezidento kaip taikdario misija kol kas kelia daug klausimų. Inauguracijos kalboje apie Ukrainą netarta nė žodžio, tiesa, galbūt tai labiau teigiamas ženklas – ištiksėjus pirmoms 24 valandoms poste, bus galima rimčiau dirbti prie pasiūlymų dėl kremliaus teroristų tęsiamo karo.

Dėl ištikimiausių sąjungininkių – JAV ir ES – santykių perspektyvos šiandien taip pat maža tikrumo. Bent jau pagrindinių ES institucijų vadovybė tiesioginių kontaktų prieš D. Trumpo antrosios kadencijos pradžią su prezidento administracija nepalaikė. ES liko lūkuriauti prie savų vartų.

Tenka apgailestauti, kad šis netikrumas, atrodo, paveikė Europos Komisiją ir jos vadovę  Ursulą von der Leyen, kuri Pasaulio ekonomikos forume Davose pranešė apie ES poreikį gilinti santykius su Kinija. Net jei tai buvo padaryta iš taktinių sumetimų, sutikite – tarp Kinijos ir kremliaus vadovų įvykusio teletilto fone ši žinia skamba daugiau nei dviprasmiškai, gal netgi graudokai.

Ne veltui Ukrainos prezidentas V. Zelenskis Davose paragino Europą kurti bei žaisti pagal savo taisykles, savo strategiją. Gynybos ir saugumo srityje iki to dar toli. D. Trumpo kalba nudžiugino pirmininkavimą ES baigusį ir Briuselyje dažniau šaliai agresorei advokataujantį V. Orbaną, galbūt dar Italijos premjerę G. Meloni. Tuo metu dauguma ES lyderių lieka susirūpinusiais veidais. Netinkamas Europos pasiruošimas dabar kainuos brangiau nei pirmąją D. Trumpo kadenciją, nes gyvename karo sąlygomis.

Prancūzijos prezidento E. Macrono retorika, jo raginimai Europai susitelkti nėra nauji, nors ir reikalingi. Prancūzams tiktai per 10 metų pavyko pasiekti 2 proc. nuo BVP išlaidų gynybai kartelę, bet toks saugumo ir gynybos finansavimo lygis šiandienos poreikių jau nebetenkina. Iš už Atlanto statymus norima didinti iki 5 proc., bet ir 3 proc. artimoje perspektyvoje Europai būtų didelė pergalė. Jei D. Trumpo bendražygio E. Musko pastangomis Vokietijoje daugiau balsų gaus AfD radikalai, nebematysime nė 2 proc. gynybai.

ES, teikdama pasiūlymus santykiams su naująja D. Trumpo administracija, turės kelis kartus giliai įkvėpti ir iškvėpti.

Kiek raminanti žinia – JAV aukso amžius nebus sukurtas beorėje erdvėje ar juo labiau aplink apsistačius vien „priešais“. Reikės patikimų bendrakeleivių, veikiančių teisės viršenybės, partnerystės ir pasitikėjimo pagrindais, ir čia ES savo partnerei JAV gali ir galės pasiūlyti ne mažiau nei patikimos Amerikos kaimynės, pastarosiomis savaitėmis ir dienomis sulaukiančios pačių keisčiausių epitetų.

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: