Gydytoja Violeta Dambrauskienė (Respublikinės Panevėžio ligoninės nuotr.).

Reikia saugotis erkinių įsisiurbimų

Viena iš dažniausių ir pavojingiausių erkių platinamų ligų – erkinis encefalitas. Apie ligos simptomus ir būdus kaip nuo jos apsisaugoti, pasakoja Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikos Suaugusiųjų skyriaus Infekcinių ligų gydytoja Violeta Dambrauskienė.

Vasarą norisi daugiau pabūti lauke, pievoje pasiskinti gėlių, išsimaudyti.

Tačiau ten gali tykoti įvairūs pavojai. Ten gali būti ir erkių, kurios  nešiojasi keleto ligų sukėlėjus. Įsisiurbus erkei, jūs galite susirgti Erkiniu encefalitu, Laimo liga, babezioze.

Erkės gyvena pievose, miškuose, soduose. Kad galėtų daugintis, jos turi prisisiurbti gyvūnų kraujo. Erkė per gyvenimą pakeičia kelis šeimininkus. Jeigu būna prisisiurbusi  užkrėsto kraujo virusu  ar bakterija, vienoje iš savo gyvenimo stadijų (Nimfos, lervos ar suaugusio vabzdžio), platina šiuos susirgimus.

Lietuvoje dažniausiai platina Erkinį encefalitą ir Laimo ligą.  Lietuvoje per metus diagnozuojama 24,3 Erkinio encefalito atvejai 100 000 gyventojų. Jau šiemet mūsų ligoninėje gydytas 31 ligonis,7 ligoniai dar gydomi skyriuje.

Tai labai pavojingas susirgimas, sukeliantis smegenų uždegimą, kuris gali pasibaigti mirtimi ar invalidumu. Tik dabar turėjome labai sunkų pacientą, kuriam paralyžiuotos abi kojos ir rankos, sutrikusi šlapimo išskyrimo sistema.

Erkinis encefalitas –  ūmi liga. Labai būdingas dviejų bangų karščiavimas. Pirmoji karščiavimo banga pasireiškia praėjus 2-3 savaitėms po erkės įsisiurbimo. Jai būdingi gripo simptomai. Temperatūra krenta ir gali pakilti po 7-10 d. Antroji karščiavimo banga būna sunkesnė, atsiranda smegenų pažeidimui būdingų požymių: skauda galvą, pykina, vemia. Atsiranda rankų drebėjimas, paralyžiai, sąmonės sutrikimai.

Erkinio encefalito būna įvairių formų, kartais nebūna 2-os bangos. Lengviau serga vaikai. Erkinis encefalitas labai pablogina jau turimą neurologinę patologiją.

Labai pavojinga ir Laimo boreliozė. Tai lėtinė liga, kuri gali pažeisti keletą sistemų: odą, širdies laidžiąją sistemą, sąnarius, būna meningitai, pažeidžia periferinius nervus.

Pagrindinė priemonė – saugotis erkių įsisiurbimų. Einant į mišką, pievas reikia, kad būtų kuo mažiau nuogų kūno vietų, apsiauti tinkamus batus. Kas porą valandų apsižiūrėti ar nėra jau įsisiurbusių erkių ir kuo greičiau jas ištraukti.

Erkę traukti reikia pincetu, negalima erkių tepti jokiais tepalais, “deginti„ degtukai. Įsisiurbimo vietą patepti spiritu ar kitu dezinfekuojančiu tirpalu. Po erkės įsisiurbimo sekti temperatūrą, dėmės atsiradimą, kuri būdinga Laimo ligos pirmai stadijai. Ji būna apie 10 cm. skersmens, su šviesesniu viduriu (žiedinė eritema). Atsiradus šiems simptomams būtina kreiptis į gydytoją.

Kad nesusirgtumėte Erkiniu encefalitu reikėtų ruoštis iš anksto ir skiepytis.

Skiepas labai efektyvus. Efektyvumas beveik 100 procentų.

Saugokite save. Jei Jums nutiks bėda ir įsisiurbs erkė, prašome kreiptis į Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikos specialistus, kurie modernių diagnostikos ir gydymo metodų pagalba Jums padės.

Respublikinės Panevėžio ligoninės inf. 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: