Eurovaistinės nuotr.
Saulė pradėjo mus lepinti: kiek laiko reikėtų praleisti saulėje, norint pasisavinti vitaminą D?
Apie vitamino D naudą itin daug kalbama šaltuoju sezonu, tuo tarpu atšilus orams dažnas gali pamanyti, kad šio vitamino pakankamai pasisavins iš saulės. Visgi, „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė sako, kad mūsų klimato sąlygomis vitamino D iš saulės gali pakakti tik retam žmogui, todėl ji dalijasi patarimais, kaip juo pasirūpinti vasarą.
Kiek laiko reikėtų praleisti saulėje?
„Atšilus orams vis dažniau tenka išgirsti, kad žmonės vietoje vitamino D rinksis ilgesnį būvimą saulėje. Iš tiesų, tai nebūtinai padės pasisavinti reikiamą jo kiekį organizme. Mūsų klimato sąlygos nėra tokios dosnios saulės spinduliais, o ir vasaros sezonas čia trumpesnis. Jeigu norėtumėm pakankamai pasisavinti vitamino D iš saulės, mes turėtumėte kasdien po 30 minučių praleisti saulėje, kai ši aukščiausiame taške – 10-16 valandomis“, – pasakoja vaistininkė J. Aleknienė.
Dėl vitamino D nenaudoja SPF apsaugos
Kasmet atšilus orams vaistininkė iš pacientų sulaukia to paties klausimo: ar SPF priemonės nuo saulės apsunkina vitamino D įsisavinimą?
„Viena iš priežasčių, kodėl žmonės vasarą nenaudoja SPF apsaugos nuo saulės priemonių – tai įsitikinimas, kad taip mūsų organizmas pasisavins mažiau vitamino D. Visgi, šiai dienai trūksta mokslinių įrodymų, kurie patvirtintų arba paneigtų šį faktą. Tačiau, bet kuriuo atveju, patarčiau pirmenybę skirti SPF apsaugai, kuri ne tik gali apsaugoti nuo greito odos senėjimo bei pigmentinių dėmių, bet ir sumažinti odos vėžio riziką“, – pataria vaistininkė J. Aleknienė.
Pasisaviname vos 10 proc.
„Daugiausiai vitamino D galima rasti riebioje žuvyje kaip lašiša, menkė, silkė ir sardinės. Mažesnius kiekius šio vitamino galima rasti kiaušinių tryniuose, sūryje, jautienos kepenyse ir grybuose. Net jeigu esame užsibrėžę tikslą vasarą valgyti sveikiau ir į mitybą įtraukti daugiau žuvies, tai nebūtinai reikš, kad pasisavinsite pakankamą vitamino D kiekį. Iš tiesų mes iš maisto galime pasisavinti vos iki 10 proc. šio vitamino“, – pasakoja vaistininkė J. Aleknienė.
Todėl ji pataria šalia šių maisto produktų, kuriuose gausu sočiųjų riebalų, papildomai vartoti vitaminą D. Anot jos, taip nauda organizmui bus tik dar didesnė, nes vitaminas D yra tirpus riebaluose ir geriausiai jį galime įsisavinti vartodami valgio metu.
Sumažina vitamino D įsisavinimą
„Jeigu dažnai sergate užkrečiamomis infekcijomis, jaučiate nuovargį, esate linkę į prislėgtą nuotaiką ar depresiją, jums slenka plaukai – tai gali signalizuoti apie vitamino D trūkumą. Visgi, kartais net ir sąžiningai vartodami vitaminą D, galime susidurti jo trūkumu. Todėl prieš pradedant vartoti šį vitaminą, rekomenduojama atlikti jo kiekio organizme tyrimą. Tai padės gydytojui įvertinti, kokio stiprumo vitamino D dozių jums padės pasijusti geriau, ir paskirs tinkamiausią gydymą“, – pasakoja vaistininkė J. Aleknienė.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!