Beatričės Bukšnytės nuotr.

Skautas brolis Vydūnas: vaikai gamtoje atranda geresnį ryšį nei WiFi

Skautų judėjimas Lietuvoje prasidėjo daugiau nei prieš šimtą metų ir užaugino jau ne vieną kartą. Per visą šį laiką organizacijos vertybės ir šūkis „Dievui, Tėvynei, Artimui“ – išliko nepakitę. Bet keitėsi metodai, kaip šios vertybės perduodamos šiuolaikiniam jaunimui. Didžiausios nuotolinės pamokos „Mokonomika“ mokytoju tapęs skautas Vydūnas Trapinskas pasakoja apie skautavimo patirtis ir atradimus.

Skautų veikla neatsiejama nuo gamtos. Čia galima įgyti praktinių įgūdžių: kaip pasistatyti palapinę, kaip užkurti laužą vienu degtuku ir kaip ant to laužo pasigaminti vakarienę. Vis dėlto, ne mažiau svarbu tai, kad vaikai gauna ne tik praktinių įgūdžių, bet ir mokosi būti geresniais piliečiais.

„Skautai vieni kitus vadina broliais ir sesėmis, tad ir rūpinasi vieni kitais kaip pačiais artimiausiais. Vaikai gauna įvairias užduotis: pavyzdžiui, išrinkti tinkamą vietą palapinei ar surinkti malkų laužui. Tai darbai, kurie atliekami visų labui. Taip ugdoma atsakomybė pasirūpinti ne tik savimi, bet ir tais, kurie šalia. Rūpinantis vieni kitais, gimsta tvirtos draugystės, taip vaikai gamtoje atranda geresnį ryšį nei WiFi“, – pasakoja brolis Vydūnas.

Skautų pošūkis – „Budėk!“. Jis moko, kad skautas visada turi būti pastabus ir pasiruošęs reaguoti, padėti. Ir nors stovyklose vaikai pastabumo išmoksta žaisdami, bet paskui tai pritaiko ir kasdieniame gyvenime, taip skautavimas ugdo atidžius ir rūpestingus piliečius.

Skautų vertybės, šūkis ir pošūkis išliko tokie patys, kokie buvo prieš šimtą metų, bet per šį laiką keitėsi vaikai, tad keitėsi ir būdai, kaip įžiebti bei išlaikyti jaunimo susidomėjimą. Skautų vadovai tampa vis kompetentingesni, daugiau dėmesio skiria neformalaus ugdymo metodams, refleksijai, grįžtamajam ryšiui. Reaguodami į tai, ką mėgsta ir ko nori vaikai, vadovai atranda naujų ir inovatyvių būdų, kaip perduoti skautų vertybes vis besikeičiančiai jaunajai kartai.

Vydūnas pasakoja, kad skautų prisitaikymą prie kintančių aplinkybių puikiai iliustruoja ir pandemijos laikotarpio pavyzdys: „Karantinas buvo tikras iššūkis, nes per ekranus surengti stovyklą nėra paprasta. Bet mums pavyko! Susitikome „Zoom“ platformoje, ir nors bendravome nuotoliniu būdu, laiką leidome kaip ir įprastoje stovykloje: buvo žaidimų, dainų ir netgi laužas!“

Tai nebuvo vienintelė pandemijos inovacija. Karantino metu skautai sugalvojo dar vieną būdą, kaip puoselėti vaikų smalsumą bei aktyvumą, ir suorganizavo individualius orientacinius žaidimus. Vaikai gaudavo maršrutus, į kuriuos leisdavosi kartu su šeima. Orientacinį žaidimą sudarydavo ne tik pasivaikščiojimai, bet ir įvairios užduotys. Taip skautai rūpinosi vieni kitais, net kai nebuvo galima susitikti akis į akį.

Nors skautų organizacija yra ilgametė, bet skautavimo veikla kupina naujovių ir netikėtumų. Vydūnas užsimena net apie Anglijos karalienei keptą pyragą! Daugiau brolio Vydūno istorijų bus galima išgirsti didžiausioje nuotolinėje pamokoje Lietuvoje „Mokonomika”, kuri įvyks vasario 4 dieną.

Tai bus žinių šventė, skirta 1-12 klasių moksleiviams ir jų mokytojams. Skirtingoms amžiaus grupėms pritaikytas pamokas ves 24 įvairių sričių mokytojai bei ekspertai, jie kalbės apie kūrybą, tvarumą, inovacijas, pilietiškumą ir kitus svarbius bei įdomius dalykus. Daugiau informacijos bei registracija www.mokonomika.lt.

„Mokonomika”, inicijuojama „Swedbank”, prisideda prie UNICEF ir UNESCO rengiamos „Didžiausios pamokos pasaulyje”, kurios tikslas kurti inovatyvias švietimo priemones, įgyvendinant Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslus. Šiemet didžiausiai nuotolinei pamokai Lietuvoje suteiktas UNESCO patronažas.

Nuotr. aut. Daiva Šarėjienė ir Beatričė Bukšnytė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: