Vėl suksime laikrodžius: pasekmės ir sprendimai geresnei vaikų savijautai

Artėja metas, kai vėl suksime laikrodžius valanda į priekį. Jau seniai kalbama, kad toks laiko keitimas turi neigiamą poveikį žmogaus sveikatai, net kai kuriems suaugusiems žmonėms priprasti prie pasikeitusio dienos ritmo yra tikrų tikriausias iššūkis. Vaikams prisitaikyti prie pasikeitimų yra dar sunkiau, kadangi sunku suvokti kas nutiko ir kodėl dienos ritmas tapo kitoks“, – įsitikinusi ankstyvojo ugdymo mokyklos Eureka mokytoja Justė Petkuvienė, kuri sutiko pasidalinti būdais, padėsiančiais pagerinti vaikų  savijautą laiko keitimo laikotarpiu.  

Justė pastebėjo, kad dažniausiai, dėl laiko pokyčių labiausiai nukenčia vaikų miegas. Dėl to galime pastebėti daugiau mažųjų susierzinimo, agresijos, mažiau susikaupimo. Vaikai labai jautrūs miego trūkumui. Net sumažėjus vienai valandai poilsio, vaikai patiria didelį stresą, tad labai svarbu, kad laiko keitimasis kuo mažiau paveiktų mažųjų miegą.

Laiko keitimas – iššūkis ne tik vaikams, bet ir tėveliams

„Iš darbo patirties su vaikais, galiu patvirtinti, kad laiko keitimas yra iššūkis ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams bei mokytojams. Jei vaikas nėra po truputį pratinamas prie laiko pasikeitimo, jam tampa sunkiau pasilikti mokykloje, mažieji tampa irzlesni ir mažiau susikaupę veiklų metu. Kadangi veikia vidinis biologinis laikrodis, vaikai daugiau vadovaujasi juo, nes tik pradeda pažinti laikrodį. Mažieji greičiau pavargsta ir jaučia, kad veiklos ir visa dienotvarkė vyksta neįprastu režimu. Dažniausiai vaikai klausia kodėl mes dar nevalgome ar neiname pailsėti, nes jiems to jau norėtųsi, kadangi jaučia, kad mokymosi laikas tarsi išsiplėtė, nes vyksta ne visiškai įprastu metu“, – mintimis dalinasi mokytoja, kuri apibendrina specialistų patarimus, padėsiančius įveikti laikrodžio sukimo pasekmes.

Sukurti tinkamą aplinką

Kaip teigia Filadelfijos vaikų ligoninės pediatrė Melisa E. Moore kokybiškam miegui užtikrinti patariama bent pusvalandį prieš miegą riboti televizoriaus, kompiuterio ir kitų elektroninių prietaisų naudojimą. Taip pat neužsiimti išblaškančiomis ar itin didelio fizinio ir protinio aktyvumo reikalaujančiomis veiklomis (jei vaikas tokio amžiaus, kad jau mokosi skaityti, didelė protinė apkrova gali apsunkinti miego procesą). Pabrėžtina, kad kai kuriuos vaikus maudynės vonioje neramina, o kaip tik suaktyvina. Taip pat svarbus apšvietimas. Kambarys, kuriame vaikas miega, turi būti tamsus, tačiau ryte būtų gerai įleisti šviesos į kambarį, kad vaikas suvoktų, jog šiuo metu prasideda nauja diena.

Pasiruošimas iš anksto

Kaip pataria miego medicinos gydytojas Daniel Lewin iš Vašingtono vaikų ligoninės, prie miego laiko pasikeitimų reikia pratintis po truputį. Geriausia pradėti kelios dienos prieš persukant laikrodžius. Pvz. ketvirtadienį vaikas nueina miegoti 15 minučių anksčiau ir 15 minučių anksčiau keliasi; penktadienį nueina 30 minučių anksčiau į lovą ir 30 minučių anksčiau atsikelia. Taip po truputį iki sekmadienio, prisipratinsite naują miego laiką ir keliantis pirmadienį, į mokyklą atskubėti neturėtų būti taip sunku. Taikant tokį pratinimąsi po truputį tikėtina, kad vaikas greičiau užmigs valanda anksčiau po laikrodžių sukimo ir išvengs didelio streso.

Nepamesti miego ritualų rutinos

Gydytojos Melisos E. Moore teigimu, taikant pratinimąsi anksčiau nueiti miegoti,  pravartu neužmiršti savo miego ritualų. Pvz. nusiprausti, išsivalyti dantis ir paskaityti pasaką kartu. Miego ritualai padeda smegenims suvokti, kad metas nurimti ir pasiruošti poilsiui, nesvarbu ką tuo metu ,,sako“ laikrodis. Labai svarbu miego ritualus atlikti maždaug tuo pačiu metu, nepaisant ar tai darbo diena, ar savaitgalis. Pasiruošimas miegui neturėtų trukti ilgiau nei pusvalandis.

Nepamiršti savęs

Miego specialistas gydytojas Daniel Lewin taip pat pataria šiomis dienomis po laikrodžio sukimo būti atlaidesniems savo vaikams dėl kylančio irzulio ir svarbiausia nepamiršti savęs. ,,Labai svarbu, kad ne tik vaikai pratintųsi prie laikrodžio sukimo, bet ir tėveliai bei mokytojai“, – teigia gydytojas.

 „Taigi, laiko keitimas labiausiai paveikia vaikų miegą. Dėl miego trūkumo ar nekokybiško miego, vaikai patiria daugiau streso, todėl tampa agresyvesni, labiau išsiblaškę. Prie laiko pokyčių galima pratintis po truputį, neužmirštant miego ritualų ir tinkamos miegui aplinkos. Taikant šiuos kelis, atrodytų paprastus metodus, manoma, kad vaikai prie pasikeitusio dienos laiko prisitaiko per porą savaičių“, – sako mokytoja Justė.

Informacijos šaltiniai:

  1. Moore M. (2020). Five Ways to Help Kids Adjust to Daylight Saving Time. Children’s Hospital of Philadelphia. CHOP (Children’s Hospital of Philadelphia) https://www.chop.edu/news/health-tip/5-ways-help-kids-adjust-daylight-saving-time [cituota 2021 03 04]
  2. Port D. (2015). Five Ways to Prep Your Kids for Daylight Saving Time. Portalas Parents.com https://www.parents.com/kids/sleep/tips/daylight-saving-time/ [cituota 2021 03 12]


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: