Ir šiemet ant Kūčių stalo grybų netrūks
Rugpjūtį lietums gausiau palaisčius žemę pasirodė grybautojų vos ne visą vasarą laukti grybai, o jų gausa rodo, jog ir šiemet dzūkų mergos neturėtų likti nuogos. Geriausias grybų barometras yra Panevėžio centrinis turgus, kurio lentynos vos nelūžta nuo baravykų, raudonviršių, voveraičių, lepšių gausos. Yra ir siūlančiųjų žvynabūdes, kurios, priklausomai nuo prieskonių ir iškeptos ant sviesto gali panašėti į bet kokį karbonadą bei dar egzotiškesnių paprastųjų poniabūdžių liaudyje vadinamų žemės taukais.
Jei anksčiau turguje už nedidelį krepšelį baravykų ar raudonviršių, kol grybų buvo mažai, buvo prašoma apie 40 eurų, dabar jų krūvelę galima nusipirkti už 5 ar 6 eurus arba dar pigiau. Nemažai pardavėjų, kad įtikintų pirkėjus, jog jie sveiki ir neteks sukirmijusiųjų namuose išmesti, grybus tiesiog perpjauna pusiau.
Didžiausiame Panevėžio rajono miške – Žaliojoje girioje net nepatyrę grybautojai nešasi krepšius grybų, tiesa, kai kuriose buvusiose grybingose vietose jų mažai, o jie šiemet auga ten, kur jų ankstesniais metais nebūdavo. Teko girdėti, jog šiemet gerai grybai auga taip pat Gustonių, Limeikių, Šilų, Pašilių, Vadoklių, Pavašuokių miškuose, o ramygaliečiai džiaugiasi šalia Anciškių gretimame Kėdainių rajone rastais baravykais. Teko kalbėtis su Šimonių girioje Andrioniškyje gyvenančia ponia, kuri sakė, kad girioje grybai dygsta gausiai, tačiau jie labai sukirmiję, bet nepaisant šios bėdos prisirinkti galima ir sveikų.
Tiesa, šiemet, nors tai galbūt kažkiek priklauso nuo mėnulio fazės, grybai labai sukirmiję. Radęs baravyką ar raudonviršį, nesvarbu didelį ar mažą, jo neperpjovęs nesuprasi ar grybas sveikas ar jau su gyventojais – kirminais. Todėl bent trečdalį rastųjų grybų palikus miške tikėtina, kad dar nemažą dalį namuose teks išmesti į šiukšliadėžę ar komposto konteinerį.
Ketvirtadieninė išvyka į Ramygalos apylinkėse esantį mišką parodė, kad grybų yra, tačiau toli gražu jie dygsta ne visur. Teko įsitikinti, kad grybai dygsta tiek lapuočiuose, tiek spygliuočiuose miškuose. Kartais teko paėjėti ir kelis šimtus metrų, kad rastum keletą ar keliolika baravykų ar vieną kitą raudonviršį. Arčiau lazdynų pradėjo dygti žmonių lazdyniniais vadinami lepšiukai, kurie beveik visi, ypač galvutės, yra sveiki. Taip pat pasirodė daugelio grybautojų labai vertinamos pirmosios rudmėsės, kurios yra labai skanios tiesiog žalios keptos ant sviesto bei rudenio pranašai rudosios guotės. Iš po lapų ir spyglių paklotės pradėjo lįsti ir raudonosios musmirės…
Matant miškuose ir pamiškėse sustojusius automobilius bei girdint miškuose šūkaliojančius grybautojus, akivaizdu, kad ir šiemet grybų ant Kūčių stalo netruks, o jų kaina turguose dar labiau kris.
Gintautas SUBAČIUS
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!