Moksleiviai prie Česlovo Petraškevičiaus vilos Panevėžyje.

Advokato Česlovo Petraškevičiaus vila

Česlovas Petraškevičius gimė 1886 metais kovo 15 dieną Biržų apskrities Saločių valsčiaus Mitrišiūnų kaime. Aukso medaliu baigęs Rygos gimnaziją studijavo teisę Petrapilyje.

Mokslus baigė pirmo laipsnio diplomu. Vedė 1912 metais. 1917 metais bolševikai jį buvo suėmę ir 5 mėnesius laikė kalėjime. Atkūrus Lietuvos valstybės atstovybę , dirbo joje advokatu. Grįžęs į Lietuvą apsigyveno Panevėžyje. 1921 metais išrinktas į miesto tarybą nuo socialdemokratų partijos. Kaip miesto tarybos narys rūpinosi elektrinės statyba mieste. Tuo reikalu vyko į Berlyną. 1924 metais vėl išrinktas į miesto tarybą.Tarybos nariu išbuvo iki 1931 metų. Panevėžio mieste vertėsi advokato praktika. Iki 1933 metų buvo prisiekusis advokatas , nuo 1933 metų advokatas.

Jo vilai sklypas pagal vienus šaltinius pirktas 1924 metais. Kiti šaltiniai nurodo kiek kitokią datą 1927 metus. Žemė radosi 3-4 kilometrai nuo miesto. Tai buvo labai graži vieta ir labai tinkama poilsiui. Jis įsigijo 20 ha žemės iš buvusio carinės Rusijos generolo Čaikovskio paveldėtojų. Tai buvo Natalija Čaikovskienė ir Zinaida Kavaliauskienė.

Jos turėjo skolų 6000 litų Žemės ūkio banke ir 5000 litų vokiečių banke. Česlovas Petraškevičius išpirko vekselius ir gavo pigiai žemės sklypą. Žemė buvo užstatyta bankams ir buvo parduota iš varžytinių. 1927 metais jis vykdė statybos darbus.1927 metais liepos 7 dieną gavo leidimą įrengti gyvenamą namą , medinę daržinę. Nepilnai aišku kada pilnai buvo užbaigti statybos darbai. Vieni šaltiniai nurodo 4 deš. pačią pradžią.

Pagal kitus duomenis statybos pabaiga 1934 metai. Statybos darbai dar vyko ir vėlesniais metais. Sodyboje buvo įrengta teniso kortai ir kitos sporto aikštelės. Šeimininko kabinetas buvo antrame aukšte. Pastato mansardoje buvo vaikų miegamieji. Svetainė ir valgomasis buvo pirmame aukšte. Ypač gražus buvo pastato balkonas.

Jame įsikūrę šeimos nariai galėjo kaitintis saulėje. Prie pagrindinio įėjimo buvo veranda kur šeimininkas su savo svečiais mėgo gerti arbatą. Šioje sodyboje šeimininkas ir jo šeima gyvendavo tik vasaros metu. Sodyboje lankydavosi garsūs panevėžiečiai. Čia vykdavo įdomūs kultūriniai renginiai. Česlovas mėgo bendrauti su jaunimu ir buvo jiems nemažas autoritetas.
1935 metais gavo leidimą statyti medinį klojimą Pilies gatvėje. 4 dešimtmetyje įrengta puiki vila Panevėžio mieste. Tai buvo tur būt gražiausia vila poilsiui Panevėžio mieste. Ypač vasarą tai buvo pamėgta šeimos poilsio vieta.

Užėjus sovietinei valdžiai jo turtas nacionalizuotas. Panevėžyje gyveno adresu Sodų gatvė Nr. 17. 1940 metais paliko Panevėžį ir slapstėsi Kaune. Tik užėjus vokiečiams grįžo į Panevėžį. Turėjo 2 sūnus ir 2 dukteris. Jauniausios dukters vardas Onutė. 1941 metais rugsėjo 1 dieną Česlovas Petraškevičius pateko į avariją susidūręs su ,, Maisto“ arklių transportu. Per avariją buvo sužeistas jo stuburas. Rugsėjo antrą dieną jis mirė ligoninėje. Gydytojai jam nebesugebėjo padėti. Ant jo kapo mirties data nurodoma 1941 metų rugsėjo 2 diena. Palaidotas senosiose Panevėžio kapinėse. 1943 metais namas Sodų gatvėje grąžintas Onai Petraškevičienei. Žmona ir vaikai 1944 metais pasitraukė į vakarus. Gyveno JAV.

Tai vienintelis Lietuvoje aptiktas dviejų aukštų su mansarda ir bokštu medinis pastatas. Išliko visi statiniai, išskyrus klojimą. Gamtos mokyklos bendruomenei inicijavus, šis pastatas 2007 metais įrašytas į Nekilnojamojo kultūros paveldo Kultūros vertybių registrą kaip vietinio lygmens objektas.

Fotonuotraukose:
Nr.1 Moksleiviai prie Česlovo Petraškevičiaus vilos Panevėžyje.
Nr.2 Petraškevičių šeimos kapas Šv. Apaštalų Petro ir Povilo parapijos kapinėse. E. Markuckytės nuotrauka. 2008 m.

Nuotraukos iš privačios kolekcijos.

Donatas Pilkauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: