Asociatyvi nuotr.
Odontologai įspėja apie mažai kam žinomą šalčio pavojų: gali „iškelti“ dantis
Šaltuoju metų laiku reikėtų ne tik šiltai rengtis ir atidžiau rūpintis savo imunitetu, bet ir skirti daugiau dėmesio dantims, sako specialistai. Ypač susirūpinti derėtų kenčiantiems nuo dantų šaknų uždegimo, mat pasigavus peršalimą gali tekti papildomai patirti ir itin nemalonų dantų „iškėlimą“.
Atrodo lyg dantis pasislinko iš vietos
Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ burnos chirurgė Narine Sarukhanyan pastebi, kad itin dažnai pacientai, kurie turi nuskilusių ar iškritusių plombų arba kurių dantys apskritai yra ne iki galo išgydyti, kenčia nuo temperatūros svyravimų.
„Jei namuose šilta, o lauke šalta, tokiems pacientams gali pasireikšti stiprus dantų jautrumas. O jei žmogų kamuoja dantų šaknų uždegimas, nuo šalčio gali net ištinti veidas. Apskritai temperatūrų svyravimai visiems žmonėms sukelia dantų emalio mikroįtrūkimus, kurie ilgainiui gali atnešti rimtesnes problemas, taip pat šaltyje kraujotaka lėtėja, dėl ko gali nukentėti ir sveikos dantenos“, – pasakoja ji.
Chirurgė taip pat įspėja, kad nuo dantų šaknų uždegimo kenčiantiems pacientams šaltis gali net „iškelti“ dantis – jei aplink dantį yra pūlinys, nuo šalčio jis gali pradėti spausti dantį iš vidaus sukeldamas jausmą, kad dantis iškilo.
„Tokiu atveju dantis tampa jautrus, kramtant maistą jį skauda, o pacientas gali net pamanyti, kad dantis fiziškai pakeitė savo vietą. Taip pat dar gali pradėti pūliuoti dantenos. Jei taip nutinka, iš pradžių į stiklinę šilto vandens galima įmaišyti po 1 arbatinį šaukštelį sodos ir druskos ir 4 dienas iš eilės 3-4 kartus per dieną skalauti burną tokiu tirpalu. Dar gali padėti ir ELUDRIL skalavimo skystis.
Tačiau po to reikėtų kaip galima greičiau užsirašyti pas gydytoją odontologą, kad jis apžiūrėtų dantis, padarytų panoraminę rentgeno nuotrauką ir įvertintų, nuo ko galėjo „iškelti“ dantį, bei paskirtų tinkamą gydymą“, – pataria N. Sarukhanyan.
Jokių šaltų ir karštų gėrimų
Anot jos, apsaugoti dantis nuo šalčio įtakos galima tik reguliariai lankantis pas odontologą: apsilankyti profilaktinei apžiūrai ir profesionaliai burnos higienai būtina kas 6 mėnesius, o pasidaryti panoraminę rentgeno nuotrauką dantų šaknų būklės įvertinimui būtina kartą per metus.
Jei naktį pacientas griežia dantimis, jam su odontologu vertėtų pasikonsultuoti ir dėl apsauginių kapų, nes dantų griežimas gali padidinti emalio pažeidimus.
„Jei dantys jautrūs, šaltesnę dieną reikėtų nešioti šaliką, dengiantį burną. Reikėtų vengti ekstremaliai karštų ar šaltų gėrimų, nes jų derinys labai kenkia jautriems dantims. Taip pat derėtų rinktis dantų jautrumą mažinančią pastą bei dantis švelniai valyti minkštu šepetėliu, kad nebūtų pažeistas emalis.
Apskritai reikia labai save saugoti: jei žmogus peršąla arba jo organizmas tiesiog patiria stresą dėl šalčio, imunitetas gali susilpnėti ir tai gali išprovokuoti uždegimą dantenose ar dantų šaknų srityje“, – aiškina burnos chirurgė.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!