Autorių nuotr.

Švedų raktas į laimę – „friluftsliv“: kur rasti gražiausius takus gamtoje

Švedija nuolat įvardijama tarp laimingiausių šalių, ir bene kiekvienas gyventojas turėtų savą atsakymą, kodėl. Tačiau neabejotinai daug paaiškinimų vienytų žodis „friluftsliv“ – „gyvenimas po atviru dangumi“. Ši jau pusantro amžiaus gyvuojanti koncepcija įprasmina ypatingą švedų meilę buvimui lauke ir ryšį su gamta. Todėl švedams žygiuoti miškuose, uolėta pakrante ar žvelgiant į didingus kalnus yra vienas mėgstamiausių laisvalaikių. Tai nenuostabu, kai reto grožio žygių takų netrūksta visoje šalyje.

„Friluftsliv“ ir „allemansrätten“ – kodiniai žodžiai švedams

„Friluftsliv“ – tai ne apie kopimą į aukščiausią kalną, ne apie 50 kilometrų bėgimą. Švedams tai reiškia mėgavimąsi laiku gamtoje tarp miškų ir tūkstančio ežerų, neskubant, atsipalaidavus ir prasmingai. Į kuprinę jie įsimeta vandens, užkandžių, ant ugnies kepamo maisto ir leidžiasi vienu iš takų.

Šiandien įvairių žygių maršrutų tinklas apima šimtus kilometrų visoje Švedijoje, dalis jų – dviračių, žirgų ar slidinėjimo trasos. Tačiau pagrindinis būdas pažinti gamtą – pėsčiųjų žygiai. Švedija yra gamtos mylėtojų rojus: įvairus reljefas, dideli miškų plotai, laukinė gamta, švarios upės ir ežerai, išraiškingos jūros pakrantės su fantastiškais saulėtekiais skatina keliones į gamtos glėbį.

Masina ir tai, kad pėsčiųjų takuose nesusidursite su minia turistų, o stabtelti pelnyto poilsio yra sudarytos puikios sąlygos. Švedijoje labai vertinamas „allemansrätten“ principas, kuris teigia, kad kiekvienas žmogus turi teisę džiaugtis su gamta. Tai Švedijos konstitucijoje įtvirtinta teisė ne tik laisvai klajoti po miškus, rinkti uogas ir grybus, maudytis atviruose vandens telkiniuose, bet ir žygiuojant pasistatyti palapinę nakčiai sau patogioje vietoje.

Švedija yra didelė šalis, turinti didelį plotą ir įdomią bei įvairialypę gamtą. Šiaurėje galima leistis kalnų takais, o pietuose – į pakrančių žygius su fotogeniškais paplūdimiais ir uolų atodangomis. Gamta skiriasi priklausomai nuo to, kurioje šalies vietoje žygiuojate, ir visos jos turi savito žavesio. Keltų operatorius DFDS šiam šiltajam sezonui rekomenduoja 5 pėsčiųjų takus, kurie vadinami vienais gražiausių Švedijoje.

Švediška idilė „Signaturled Österlen“

Vienas įstabiausių būdų pažinti Švedijos pietus – žygiuoti čia besidriekiančiu „Skåneleden“ taku. Jis 370 km kelionėje supažindina su įstabiausiomis Baltijos jūros pakrantės vietomis, tačiau galima rinktis trumpesnę atkarpą – vienu gražiausių takų šalyje tituluojamą „Signaturled Österlen“ (97 km) arba dar mažesnį dalį „Backaleden“ (19 km).

Österlen – turistų pamėgtas Skanės provincijos regionas, esantis vos už 100 km Karlshamno, kuris lietuviams patogiai pasiekiamas jūros keliu iš Klaipėdos uosto. Sakoma, kad būtent čia patirsite tą tikrą skandinavišką idilę, tačiau kartu gamta nepaliaus stebinti. Ne kartą patirsite jausmą, tarsi būtumėte kažkur Europos pietuose, šalia žydros jūros ir ilguose balto smėlio paplūdimiuose.

Žiedinis „Österlen“ maršrutas yra nesudėtingas, ir jį įveikti gali kiekvienas. Pasivaikščiojimas vyksta įvairioje gamtoje: matysite ryškius rapsų laukus, stebinančius paplūdimius, krioklius. Čia vaizdai bus vienas malonumas akims: regionas nusagstytas mažais stilingais svečių namais, o vasarą mėgstama piknikauti paplūdimiuose.

Istade (Ystad): Švedijos „Stounhendžas“ pakrantėje

Turint mažiau laiko, tačiau norint pasigėrėti pakrančių vaizdais ir prisiliesti prie paslaptingos istorijos, netoli Österlen galima pasirinkti atkarpą prie Istado. Švedijos pietuose esantis Istadas pasižymi akis glostančiais pakrančių vaizdais, taip pat yra vienas geriausiai išsilaikiusių viduramžių miestų Švedijoje, čia galite jaukiai pasivaikščioti po miestą ir leistis pamatyti žymiuosius Ale akmenis (Ales stenar).

Istado apylinkių reljefas lygus, todėl keliaujant įvairiais takais nebus sunkumų net ir pradedantiesiems žygeiviams ar vaikams. Geriausia čia žygiuoti vasarą, taip pat nepamirškite pasiimti maudymosi kostiumėlių, nes pakeliui aplankysite ir gražių paplūdimių.

Vienas ryškiausių Istado akcentų – maždaug prieš 1,4 tūkst. metų laivo forma sustatyti galingi akmenys Baltijos jūros pakrantėje. Niekas tiksliai nežino, kodėl buvo sukurtas šis monumentas, tačiau, pasak legendos, tai mitinio karaliaus poilsio vieta.

Klajonės Karaliaus keliu „Kungsleden“

400 kilometrų besitęsiantis Karaliaus kelias „Kungsleden“ yra bene labiausiai atpažįstama vieta žygių mėgėjams visame pasaulyje. Jis buvo pripažintas vienu gražiausių pasaulyje pėsčiųjų takų ir traukia žmones iš viso pasaulio, norinčius pažinti kalnų kaimelius, ežerus ir kalnus.

Vedantis per vaizdingus Laplandijos kraštovaizdžius, jis jungia Abisko ir Hemavan, siūlo nepamirštamus vaizdus ir įspūdžius. Jeigu norite patirti šio maršruto magiją, bet neturite viso mėnesio, rekomenduojama rinktis trumpesnę atkarpą nuo Nikkaluokta iki Vakkotavare. Per penkias dienas įveiksite 72 km, o pirmąją dieną pasieksite Kebnekaise kalnų stotį, nuo kurios atsiveria puikus vaizdas į apylinkes.

Elandas (Öland) – patirti gyvenimą išskirtinėje saloje

Antra pagal dydį Švedijos sala iš jūros kyšo visai netoli Karlshamno. Švedijos karališkosios šeimos numylėta sala dovanoja atradimų kupiną kelionę: nuo įvairių kraštovaizdžių ir turtingos istorijos iki puikios virtuvės ir išpuoselėtų paplūdimių.

Elando saloje yra daug pėsčiųjų takų, atskleidžiančių unikalų šio Švedijos kampelio grožį: miškus, plačias pelkes su vaizdu į Baltijos jūrą, laukinių paukščių gausą ir išskirtinį gamtos landšaftą – Didįjį Alvarą, įrašytą į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Galima rinktis visos dienos ar net kelių dienų žygius, o pakeliui patirti įspūdžių ne tik pėsčiomis, bet ir užsiimti įvairiomis veiklomis. Plaukiokite, išsinuomokite baidares, apsilankykite vietiniuose turguose ir muziejuose, stebėkite paukščius arba aplankykite garsųjį Långe Jan švyturį. Tačiau yra ir trumpesnių maršrutų, tinkančių visokio amžiaus keliautojams, kur žygiuosite žiedinėmis kilpomis.

„Höga Kustenleden“ – gamtos paveldo perlas

Aukštosios pakrantės takas, vadinamas „Höga Kustenleden“, yra tikras Švedijos gamtos stebuklas. Beveik 130 km ilgio maršrutas jungia Hornöberget bei Örnsköldsvik ir driekiasi per vienus gražiausių Švedijos kraštovaizdžių. Aukštojoje pakrantėje, kuri paskelbta tokia unikalia, kad įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, pėsčiųjų žygiams atsiveria ne tik kvapą gniaužiantys kalnų vaizdai ir nepriekaištingi miškai, bet ir dailūs žemės ūkio kraštovaizdžiai.

„Höga Kustenleden“ kelias vingiuoja per kelis draustinius, nacionalinį parką ir pasaulio gamtos paveldo objektą. Takas suskirstytas į 13 dalių, kiekviename etape yra nakvynės vieta, o palei takus rasite ir „via ferrata“ – lynais pritvirtintų įvairaus sudėtingumo laipiojimo trasų.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: