R. Čarno buv. Fromo-Gužučio gatvės vaikai. 20 a. 6 deš. G. Petkevičienės kolekcija.

Fromo-Gužučio gatvė

Yra dvi Fromo-Gužučio gatvės atsiradimo versijos. Cariniais laikais miesto centre buvusi Aleksandro gatvė, kuri pagal buvusių gyventojų atsiminimus, tęsėsi iki Savanorių aikštės. Pagal kitą versiją nauja gatvė atsirado 1922 m. gruodžio mėnesį minint dramaturgo Fromo Gužučio jubiliejų. Iš tiesų tai ta pati gatvė tik pratęsta.   Aleksandras Fromas-Gužutis laikomas Lietuvių dramaturgijos pradininku.  Jis gimė1822 m. gruodžio 12 d. Raseiniuose. Kai būsimajam rašytojui tebuvo septyneri metai, mirė tėvas, smulkus įvairių administracijos įstaigų tarnautojas, tad Aleksandras su motina, kuri vertėsi privačiomis pamokomis, gyveno gana skurdžiai.  Baigęs Kražių kolegiją, jis dirbo Raseinių žemės teisme, Kauno gubernatoriaus raštinėje..Nusipirkęs Gongailiškių viensėdį ūkininkavo. Bendravo su Simonu Stanevičiumi, Mečislovu Davainiu-Silvestraičiu. Bendradarbiavo  įvairiuose to meto laikraščiuose.  A. Fromas-Gužutis, pirmasis plačiau pasireiškęs lietuvių dramaturgas, sukūrė nemažai prozos kūrinių. Iš jų reikšmingiausia pasakojimų ir apybraižų knyga „Vargdieniai“ (1893) apie baudžiavos žiaurumus.

Fromo-Gužučio gatvė 1926 m. išgrįsta. Nepaisant to, tam tikrais metų laikais, ypač žiemą, ji buvo sunkiai pravažiuojama. 1927 m.  ją  grindžiant rasta senų vario indų. Buvo įvairių versijų, kas tuos indus paslėpė. Spėta, kad tai žydų šeima, Pirmojo pasaulinio karo metais priversta trauktis iš Panevėžio.

1935 m. Fromo-Gužučio gatvėje minima lentpjūvė, priklausiusi  L. B. Chazenui, Upnickiui ir Jofei. Dar šioje gatvėje buvo akcinės bendrovės „Lietuvos maistas“ Panevėžio fabriko parduotuvė. 1938 m. šioje gatvėje minima ir auto stotis. Šioje gatvėje gyveno A ir I. Šulmanai ir Rivkė Mozė. Matyt, tai turtingesni gyventojai, nes turėjo telefoną. 1937 m.  liepą už 12 už medelių sulaužymą Fromo-Gužučio gatvėje  Panevėžio valsčiaus ūkininkas nubaustas 1 mėnesį kalėjimo ir 100 litų bauda.

Fromo-Gužučio ir Ramygalos gatvių kampe 1924 m. gegužės 6 d. įkurtas Panevėžio ūkininkų smulkaus kredito bankas. Pirmoje valdyboje buvo žinomi panevėžiečiai: prelatas Jonas Grabys, Antanas  Gucevičius, Antanas Kupstas.  Sėkmingai veikiantis bankas 1937 m. nusprendė statyti savo rūmus. Sklypas statybai Ramygalos ir Fromo-Gužučio gatvių kampe nupirktas iš bendrovės ,,Nemunas“. Tai vienas sėkmingiausių  žinomo inžinieriaus Antano Gargaso projektų. Statyba pradėta 1937 m. rugpjūčio mėnesį. Pastato su centriniu šildymu statyba kainavo apie 250 tūkst. litų. Pirmame pastato aukšte įsikūrė Tiltagalių pieninė ir  Panevėžio miesto savivaldybės vaistinė. Bankas įsikūrė antrame aukšte. 1938 m. rugpjūčio 3 d. per banko atidarymo iškilmės rūmus pašventino kunigas Povilas Šidlauskas. 1940 m. sovietinės okupacijos metu bankas ir jo pastatas buvo nacionalizuoti.

Nacionalizuoti ir kiti pastatai Fromo-Gužučio gatvėje, priklausę Mendeliui Kurui, Boliui Pranevičiui, Leibai Breimanui, Juozui Irdekevičiui, Elžbietai Palsaitienei, Jankelio Šulmano įpėdiniams, Bereliui Rubinšteinui.

Šioje gatvėje veikė garsioji pokariu gyventojų vadinta „Močiutės“ valgykla, kur buvo galima išgerti. Į šią užkandinę eidavo ūkininkai iš turgaus.

1948 m.  Fromo-Gužučio gatvė pavadinta Rapolo Čarno vardu. XX a. 7 deš.  gatvė buvo tvarkoma. Neliko keleto namų, nebeliko ir šios gatvės.

R. Čarno buvusi Fromo-Gužučio gatvė. 20 a. 7 deš. Z. Medišausko kolekcija.

Panevėžio  kraštotyros muziejaus vyresnysis muziejininkas Donatas Pilkauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: