1. Konferencijos lektoriai, moderatoriai ir svečiai.

Gerbti, veikti, mylėti – visų laikų tolerancijos idėjos

Šiemet sueina 155-eri metai, kai gimė Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, rašytoja, publicistė, filantropė, šviesuolė, visuomenės ir politikos veikėja. Šia proga Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka surengė konferenciją GABRIELĖS PETKEVIČAITĖS-BITĖS TOLERANCIJOS IDĖJŲ SKLAIDA XXI AMŽIUJE. Konferencija buvo telkiama aktualizuoti artimą šiai šviesuolei tolerancijos idėją, jos puoselėtas meilės, pasiaukojimo vertybes bei indėlį kuriant Lietuvos valstybę.

Konferencijos lektoriai: istorikas, habilituotas humanitarinių mokslų daktaras, profesorius Egidijus Aleksandravičius, portalo „Bernardinai.lt“ vyriausias redaktorius, publicistas, 2014 metų Tolerancijos žmogus Donatas Puslys, Žmogaus teisių stebėjimo instituto vadove ilgą laiką dirbusi Dovilė Šakalienė, Kauno technologijos universiteto dėstytoja dr. Jūratė Baltušnikienė, G. Petkevičaitės-Bitės atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ laureatė, bibliotekininkė Albina Saladūnaitė. Pranešimuose jie įvairiapusiai atskleidė tolerancijos temą, jos sąsajas su Gabrielės Petkevičaitės-Bitės veikla ir aktualumą šiandien.

Konferenciją pakiliai atidarė bibliotekos direktorė Rima Maselytė, dalyvius sveikino Seimo narys Povilas Urbšys, kultūros viceministras dr. Romas Jarockis, Panevėžio miesto mero sveikinimą perdavė mero padėjėjas Petras Luomanas.

Pranešimus, pasisakymus ir diskusijas į visumą susiejo konferenciją taip pat ją moderavęs prof. Egidijus Aleksandravičius ir pagalbininkė Greta Rankutė. Pasako profesoriaus, šiais laikais tarp mūsų principų ir to, kaip gyvename, yra didelė properša. Tiek G. Petkevičaitės-Bitės, tiek šiais laikais svarbu, kaip gyventi tarp kitaip galvojančių, kaip bendrauti su kitokiais žmonėmis, kaip ginti savo įsitikinimus gerbiant kito įsitikinimus. Publicistas Donatas Puslys pabrėžė, kad tolerancija nėra pasyvumas, tai kaip tik veikimas ir buvimas ten, kur esi reikalingas.

Žmogaus teisių ekspertė Dovilė Šakalienė kalbėjo: lengviau priimti faktą, kad kiekvienas mūsų turime skirtingą savastį, požiūrį, gebėjimus ir savybes, nei mėginti sukontroliuoti naudojant neapykantą ir nepakantumą kaip spaudimo įrankį. Neapykanta alina, pagarba suteikia vidinę ramybę ir įtvirtina pagarbą sau. Dr. Jūratė Baltušnikienė pranešime nagrinėjo grįžusiųjų iš įkalinimo įstaigų integravimosi temą, grįstą tyrimais. Pasak lektorės, jie jaučia atskirtį, visuomenė buvusių nuteistųjų nepriima, juk socialinę atskirtį patiria mažuma, integruotis, atsiverti jai turi padėti dauguma.

Pasak pranešėjos Albinos Saladūnaitės, lektorių iškeltas tolerancijos temas visomis prasmėmis gyvenimu buvo pavertusi Gabrielė Petkevičaitė-Bitė. Jos gyvenimas iš tikrųjų buvo pagal priesaką „mylėk savo artimą kaip pats save“ – meilė nutrina ribas tarp atstumtojo, kitaip mąstančio, vargšo ar okupanto.

Šių metų konferencija turėjo dar vieną išskirtinumą – surengta išmanioji jaunimo konferencija, intelektinis komandinis žaidimas. Jo turinys buvo susietas su tolerancijos idėja ir jos puoselėtoja Gabriele Petkevičaite-Bite. Klausimų–atsakymų žaidime susikovė šešios moksleivių komandos, buvo pasitelktos inovatyvios technologijos: išmanieji telefonai, planšetiniai kompiuteriai, vaizdo ir garso aparatūra, galimybė ieškoti duomenų bazėse. Skatinamas jaunimo kūrybiškumas, savišvieta.

Dalyvaudami protų mūšyje moksleiviai daugiau sužinojo apie Gabrielės Petkevičaitės-Bitės kūrybą, veiklą, indėlį kuriant Lietuvos valstybę, propaguojant meilės ir pasiaukojimo artimui idėjas. Besišypsantis Panevėžio jaunimas dėkojo už suteiktas žinias ir žadėjo dalyvauti kituose bibliotekos organizuojamuose renginiuose.

Konferencijos rėmėjai – LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba.

Virginijaus Benašo nuotraukos:

  1. Konferencijos lektoriai, moderatoriai ir svečiai
  2. Jaunimo protų mūšio dalyviai

 

Informaciją parengė
Vilija Stokienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: