Panevėžio Vytauto Žemkalnio gimnazija.

Iš mokyklos vardo suteikimo istorijos

Panevėžio 2-oji vidurinė mokykla jos rūmus projektavusio architekto Vytauto Žemkalnio vardu pavadinta 1993 metais. Po dviejų metų mokyklai suteiktas gimnazijos statusas.

Iš Panevėžio apskrities archyve saugomų dokumentų matyti, kad Panevėžio 2-oji vidurinė mokykla, ruošdamasi atkurti gimnazijos statusą, 1993 m. vasario 25 d. raštu Nr. 88 kreipėsi į Panevėžio miesto merą, švietimo skyriaus vedėją, Panevėžio miesto tarybos pirmininką, prašydama mokyklai suteikti čia mokytojavusios poetės Salomėjos Nėries vardą. Alternatyva – mokyklą pavadinti jos rūmus projektavusio architekto Vytauto Landsbergio – Žemkalnio vardu.

Pasivadinti Salomėjos Nėries vardu mokykla siekė daug metų. Sužinojus, kad dar pateiktas antras variantas, toks mokyklos pasirinkimas daugeliui panevėžiečių tapo netikėtas. 1993 m. balandžio 13 d. vykusiame miesto tarybos nuolatinių komisijų ir frakcijų pirmininkų pasitarime nurodyta komisijose apsvarstyti abu variantus.

Po savaitės vykusiame kitame komisijų ir frakcijų pirmininkų pasitarime buvo konstatuota, kad Švietimo ir Kultūros komisijos pritarė V. Landsbergio – Žemkalnio vardo suteikimui. Ekonomikos ir biudžeto komisija siūlė neskubėti ir vardo nesuteikti jokio. Nuspręsta siūlyti mokyklai suteikti Vytauto Žemkalnio vardą ir šį klausimą svarstyti 1993 m. balandžio 30 d. miesto tarybos posėdyje.

Sprendžiant iš archyve saugomo posėdžio protokolo, dėl šio vardo suteikimo tarp tarybos deputatų didelių diskusijų nebuvo. Daugiau aiškintasi dėl ko mokyklą siūloma vadinti tik Vytauto Žemkalnio vardu, atsisakant Landsbergio pavardės. Balsuojant, 41 deputatui pasisakius už, penkiems susilaikius, sprendimas Panevėžio 2-jai vidurinei mokyklai suteikti Vytauto Žemkalnio vardą buvo priimtas.

Vietinė ir respublikinė spauda šį miesto tarybos sprendimą įvertino prieštaringai. Buvo reiškiamas nepasitenkinimas dėl atsisakymo mokyklą pavadinti Salomėjos Nėries vardu. Priekaištaujama kodėl V. Landsbergiui – Žemkalniui esant gyvam mokyklai buvo suteiktas jo vardas. Be to, tai buvo padaryta be tuometinės Kultūros ir švietimo ministerijos Mokyklų vardų teikimo komisijos raštiško pritarimo. Toks pritarimas buvo gautas gerokai post factum, tik 1993 m. birželio 18 d.

Panevėžio apskrities archyvo pokario dokumentai liudija, kad 1948 m. rugpjūčio 25 d. šios mokyklos mokytojų tarybos posėdyje buvo pritarta pasiūlymui to meto Panevėžio II valstybinę gimnaziją pavadinti pirmomis karo dienomis žuvusios mokyklos komjaunuolės Marytės Margytės vardu. Dėl šio pasiūlymo kreiptasi į Švietimo ministeriją, bet pritarimo taip ir nebuvo sulaukta.
Autoriaus nuotraukose:

1. Panevėžio Vytauto Žemkalnio gimnazija.

2. Salomėjos Nėries atminimo lenta – bareljefas. Aut. A. Bosas. 1974 m.

3. Medžio skulptūra mergaičių gimnazijos rūmų 60-mečiui atminti. Aut. D. Jasinevičius. 1992 m.


Leonas Kaziukonis


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: