J. ir J. Masiulių knygynas ir parduotuvė Panevėžyje

Lietuvių prekybos įmonės Panevėžyje 1920-1940 metais

Respublikos laikais Panevėžyje vyraujantį vaidmenį vaidino žydų tautybės prekybininkai.  4 dešimtmetyje jau atsirasdavo vis daugiau ir lietuvių valdomų  įmonių.

Vienas seniausių knygynų Lietuvoje buvo J. Masiulio vadovaujamas knygynas. Jis veikė nuo 1905 metų.

Žymiausias lietuvių prekybininkas buvo Pranas Vanagas. Jo vyno ir gastronomijos parduotuvė buvo Vasario 16 gatvėje Nr.10. Iš lietuvių prekybininkų jis sumokėdavo daugiausiai mokesčių miesto biudžetui.

Kitas žinomas prekybininkas J. Kaminskas. Jo buvo valdoma rankdarbių parduotuvė  ,,Juosta“. Ji radosi  Respublikos gatvėje  Nr.32. J. Kaminskas buvo studijavęs Italijoje ir Prancūzijoje.

Respublikos gatvėje veikė nuo 4 dešimtmečio pradžios J. Bariso technikos reikmenų parduotuvė. Ji buvo populiari tarp panevėžiečių.  

Nuo 1932 metų gegužės 1 dienos  Panevėžyje veikė Kauno ,, Drobės“ fabriko audinių parduotuvė. Ji irgi radosi  Respublikos gatvėje  Nr.32. Parduotuvės vedėju dirbo Č. Baltrušaitis. 

Panevėžyje buvo ir žinomo Šiaulių saldainių fabriko ,,Rūta“ parduotuvė. Čia taip pat buvo prekiaujama miltais, cukrumi, vynu ir kt. prekėmis. Parduotuvės vedėju dirbo A. Prilis.  

Elektros gatvėje  Nr.3 veikė Anykščių vyno fabriko parduotuvė. Vedėju dirbo Mackevičius.  Vyno butelys kainavo tik 2 litus. 

Visai netoli  Elektros gatvėje Nr.5 veikė ,,Fontano“ limonado parduotuvė. Respublikos gatvėje Nr.28 veikė pieno produktų parduotuvė ir valgykla.  Čia buvo galima pavalgyti skanius pietus  arba nusipirkti pieno produktų. 

Respublikos gatvėje  Nr. 62 veikė Pienocentralinė  valgykla. Ji buvo viena moderniausių mieste.  Čia skambėjo muzika. Buvo galima pasiskaityti laikraščių ir žurnalų. 

Laisvės aikštėje  Nr. 37 veikė  Panevėžio žemės ūkio draugijos parduotuvė. Vedėju dirbo  žinomas kooperatininkas A. Krasauskas.  Žemės ūkio draugija kasmet turėdavo apie 8000 litų pelno. Draugijai vadovavo žinomas agronomas J. Gasiūnas. Čia buvo pagrinde prekiaujama įvairiais žemės ūkio padargais   ūkininkams. 

Vasario 16 gatvėje Nr.4  buvo prekiaujama ,,Latvello“ firmos dviračiais. Mieste buvo populiarūs ir kitų firmų dviračiai. Jų kaina siekė apie 300 litų.   

Respublikos gatvėje veikė 3  knygynai.  Seniausias iš  jų priklausė J. Ir J.  Masiuliams. Didžiausias mieste Šv. Kazimiero knygynas veikė  Respublikos gatvėje  Nr. 34. Kitas knygynas veikė  Respublikos gatvėje  Nr.19. Tai buvo Spaudos fondo knygynas. 

Tai tik dalis sėkmingai veikusių lietuvių valdomų prekybos įmonių Panevėžyje.

J. Bariso parduotuvė

Nuotraukos iš V.   Vyšniausko kolekcijos

Donatas Pilkauskas Panevėžio kraštotyros muziejaus vyresnysis muziejininkas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: