Margių gatvė. 2021 m. G. Kartano nuotr.

Margių gatvė

Nėra tiksliai žinoma, kada atsirado gatvė tokiu pavadinimu. Istorikė Ona Maksimaitienė rašė, kad ji cariniais laikais vadinta Kalėjimo skersgatviu. 1919 m. gatvių sąraše tokio pavadinimo nebuvo.

Panevėžio spaudoje rašyta, kad 1926 m. iš rugsėjo 17 į 18-ąją piktadariai apiplėšė 4 pėstininkų Lietuvos karaliaus Mindaugo  pulko amunicijos ir technikos sandėlį Margių gatvėje. Tuo metu to pėstininkų pulko kariškai ir sandėliai buvo išsidėstę  įvairiose vietose, viskas sukelta į vieną vietą tik užbaigus pulko kareivinių statybą Pajuostyje 1932 m.

Gatvė po truputį tvarkyta. Kaip rašė laikraštis „Panevėžio balsas“, Margių gatvės grioviai pilni nešvarumų. Šioje gatvėje buvo ir lentpjūvė, kuri keldavo gana didelį triukšmą ir piktino gyventojus.  Gatvė augo iš kaimų atvykstant neturtingiems ūkininkams, kurie statėsi čia trobeles. Atvykę vyrai ieškojo darbo, o moterys dažnai tapdavo  tarnaitėmis. 1932 m. Margių, Gedimino ir Algirdo gatvių gyventojai kreipėsi į miesto valdžią dėl centrinio  šulinio įrengimo, mat kilus gaisrui buvo sudėtinga jį gesinti dėl vandens trūkumo.

1929  m.Margių gatvėje antrą Velykų dieną kaip rašė tuometinė spauda daug rėkavo, grojo armonika, šunis lodė, čia niekada nebūna nė vieno policininko.

1932 m. gatvė ilginta kapinių link. 1933 m. „Panevėžio balse“ išspausdintas skelbimas, kad vienintelis Panevėžyje Jurgis Urbonas, gyvenantis Margių g. 7, tarpininkauja  perkant „plecius, dvarus, ūkius“. Šioje gatvėje buvo Šv. Vincento ir Paulo draugijos patalpos. Ji vertėsi labdaringa veikla. Margių gatvėje minima Šv. Vincento ir Paulo draugijos senelių prieglauda.

1931 m. kilo didžiulis gaisras akcinės bendrovės ,,L. B. Chazenas ir sūnūs“ linų šukavimo ir pakulų apdirbimo fabrike. Gaisras padarė nuotolių už kelis šimtus tūkstančių litų. Turtas buvo draustas, bet mažesnei sumai. Fabrikas atstatytas Margių gatvėje. 1933 m. gruodžio 21 d. išduotas leidimas statyti „Chazenas ir sūnus“ linų apdirbimo įmonę Margių gatvėje. 1935 m. rugpjūčio 21 d. išduotas leidimas statyti fabriko priestatą Margių gatvėje. Po gaisro fabrikas atstatytas Margių gatvėje. 1937 m. rugsėjo 22 d. išduotas leidimas mūro sandėlio statybai Margių gatvėje. 1940 m. linų šukavimo ir pakulų apdirbimo fabrikas ,,L. B. Chazenas ir sūnūs“nacionalizuotas.

1937 m. Margių gatvė buvo išgrįsta. 1944‒1947 m. duomenimis, šioje gatvėje buvo Panevėžio rajono vykdomasis komitetas. Šiuo metu tai graži Panevėžio gatvė.

Margių gatvė. 2021 m. G. Kartano nuotr.

Panevėžio kraštotyros muziejaus vyresnysis muziejininkas Donatas Pilkauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: