Neteisėtai ginklais disponavusiam šiauliečiui – areštas ir piniginė bauda

Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų teisėjų kolegija, š. m. spalio mėn. išnagrinėjusi bylą apeliacine tvarka, tenkino Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroro apeliacinį skundą, panaikino Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų 2019 m. rugsėjo 12 d. nuosprendžio dalį ir Šiaulių miesto gyventoją I. B. pripažino kaltu dėl neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais ir šaudmenimis (pagal Baudžiamojo kodekso 253 str. 1 d.). Teismas jam skyrė 75 parų arešto bausmę, jos vykdymą atidedant 6 mėnesiams, nuteistasis turės sumokėti ir 1883 eurų baudą.

Apeliacinės instancijos teismas Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų 2019 m. rugsėjo 12 d. nuosprendį pakeitė ir I. B. broliui A. B. Jam teismas skyrė baudžiamojo poveikio priemones – konfiskavo medžioklinį karabiną, medžioklinį lygiavamzdį šautuvą, kratų metų rastus šaudmenis bei uždraudė trejus metus laikyti ir nešioti ginklus.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, A. B., turėdamas teisę laikyti (nešiotis) šaunamuosius ginklus ir šaudmenis, pažeidė teisėtai turimų šaunamųjų ginklų ir šaudmenų laikymo sąlygas, taip sudarydamas sąlygas kitiems asmenims neteisėtai jais pasinaudoti. Veikdamas nusikalstamai nerūpestingai, neužtikrindamas ginklų ir šaudmenų laikymo saugumo, jis pažeidė Lietuvos Respublikos Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nuostatą, nurodančią, jog ginklų, šaudmenų savininkai ir naudotojai privalo užtikrinti jų saugojimą. Nerūpestingai A. B. laikomais šaunamaisiais ginklais ir šaudmenimis neteisėtai, neturėdamas leidimo, naudojosi jo brolis I. B. Policijos pareigūnai, atlikdami kratą jo gyvenamojoje vietoje, medžioklinius ginklus rado aplaidžiai padėtus garaže bei sandėliuke, įvairiose atvirose namų vietose ir automobilyje buvo rasta beveik 70 šovinių.

2019 m. rugsėjo 12 d. Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų nuosprendį išgirdo abu broliai. A. B. buvo pripažintas kaltu dėl šaunamojo ginklo ir šaudmenų laikymo taisyklių pažeidimo (pagal Baudžiamojo kodekso 255 str. 1 d.), teismas jam skyrė 1500 eurų baudą. Jo brolis I. B. buvo išteisintas dėl neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais ir šaudmenimis (pagal Baudžiamojo kodekso 253 str. 1 d.), motyvuojant tuo, kad nebuvo padaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.

Su tokiu pirmosios instancijos teismo nuosprendžiu nesutiko ikiteisminį tyrimą organizavęs ir jam vadovavęs Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroras. Teikdamas apeliacinį skundą, prokuroras prašė teismo I. B. pripažinti kaltu dėl neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais ir šaudmenimis, o jo broliui A. B. pritaikyti baudžiamojo poveikio priemones – konfiskuoti jo pažeidžiant taisykles laikytus medžioklinius ginklus bei panaikinti specialiąją teisę laikyti ir nešioti ginklus.

Šiaulių apygardos teismo 2021 m. spalio 7 d. apkaltinamasis nuosprendis priimtas po to, kai Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija kasacine tvarka 2021 m. kovo 16 d. išnagrinėjo baudžiamąją bylą pagal Vilniaus apylinkės prokuratūros kasacinį skundą dėl Šiaulių apygardos teismo 2020 m. vasario 20 d. nutarties, kuria buvo atmestas prokuroro apeliacinis skundas dėl Šiaulių apylinkės teismo 2019 m. rugsėjo 12 d. nuosprendžio. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas Šiaulių apygardos teismo 2020 m. vasario 20 d. nutartį panaikino dėl netinkamo baudžiamojo įstatymo pritaikymo, dėl padarytų esminių Baudžiamojo proceso kodekso pažeidimų ir perdavė bylą iš naujo nagrinėti apeliacine tvarka.

Principingas ir nuoseklus prokurorų darbas lėmė, kad, išnagrinėjus bylą kasacine ir apeliacine tvarka, I. B. atžvilgiu buvo priimtas apkaltinamasis nuosprendis, o iš A. B. buvo konfiskuoti pažeidžiant taisykles laikyti ginklai, jis neteko teisės trejus metus laikyti ir nešioti ginklus.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: