Foto O. Posaškova, LRS

P. Urbšys: „Ketvirtą kartą Seimui pateiktas įstatymo projektas dėl kompensuojamos pensijos dalies paveldimumo“

Lapkričio 26 d. Seime ketvirtą kartą užregistruotas patobulintas Valstybinių socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų kompensavimo įstatymo projektas, kuriame numatyta, kad visų asmenų, kuriems 2010–2011 metais buvo sumažintos pensijos, bet jie mirė iki 2014 metų gegužės mėnesio, artimieji galėtų paveldėti neišmokėtą kompensuojamos pensijos dalį.

Seimo nariai Povilas Urbšys, Irina Rozova ir Rima Baškienė kartu su 43 Seimo nariais iš visų Seimo frakcijų, išskyrus Lietuvos socialdemokratų partijos frakciją, inicijavo šį įstatymo projektą.

Europos Sąjungos pagrindinių teisių Chartijos 17 straipsnyje aiškiai parašyta: „Kiekvienas turi teisę valdyti teisėtai įgytą nuosavybę, ją naudotis, disponuoti ir palikti paveldėtojams. Nuosavybė negali būti atimta, išskyrus atvejus, kai tai yra būtina visuomenės poreikiams ir įstatymo nustatytais atvejais bei sąlygomis laiku ir teisingai už ją atlyginant“. Europos Žmogaus Teisių Teismas savo praktikoje teisę į senatvės pensiją susieja su teise į nuosavybę.

Lietuvos Respublikos Seimas 2014 m. gegužės 15 d. priimdamas valstybinių socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų kompensavimo įstatymą, kuris įsigaliojo 2014 m. gegužės 22 d., pripažino, kad išmoka dėl sumažintos senatvės pensijos yra nuosavybė, kuri mirus pensijos gavėjui yra paveldima murusiojo artimųjų. Tačiau teisę gauti išmokas turi tik mirusiųjų po 2014 m. gegužės 22 d. artimieji. Sodros duomenimis 167 tūkst. pensininkų, mirusių iki 2014 m. gegužės 22 d., artimieji remiantis minėtu įstatymu negavo teisės sumažintų pensijų kompensavimui. Tai yra žmogaus teisių pažeidimas ir diskriminacija.

Kadangi principinio skirtumo tarp mirusiųjų iki ir po 2014 m. gegužės 22 d. nėra, nes pensija buvo sumažinta tuo metu gyviems pensininkams, tai kompensavimo mechanizmas visiems turi būti toks pat, kaip numatyta valstybinių socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų kompensavimo įstatyme. Tuo labiau, kad jau 2013 m. kompensuojama 450 mln. Lt sumažintų pensijų dalis buvo apskaičiuota visiems 638 tūkst. pensijų gavėjų.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite:

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *