Premjera – filmas, skirtas laisvės kovotojo Juozo Lukšos-Daumanto 100-osioms gimimo metinėms

Kuo atsidėkojo sovietų valdžia išdavikams? Kokias paslaptis atskleidė laikas? Ir ko nepakeitė laikas? Šiemet minimos vieno ryškiausių lietuvių ginkluoto antisovietinio pasipriešinimo dalyvių Juozo Lukšos-Daumanto 100-osios metines. LRT TELEVIZIJOS eteryje rugpjūčio 14 d., šeštadienį, 18.30 val. dokumentinės apybraižos „Juozas Lukša-Daumantas. Paskutinis laiškas“ premjera.

„Paryžiuje kelerius metus gyvenęs ir mokęsis žvalgybos mokyklose su savo išdaviku ir tik savaitę po vestuvių praleidęs su žmona Nijole Bražėnaite, Daumantas  desantu buvo permestas į Lietuvą.  1950 m. kai jis grįžo, atkovoti laisvę okupuotai Lietuvai jau nebuvo vilties, bet Juozas pasiaukojo, kovojo, išduotas kovų bičiulio žuvo tesulaukęs trisdešimties. Rengti dokumentinę apybraižą apie šią asmenybę, kūnu ir siela atsidavusią Lietuvai, buvo labai įdomu, atradome svarbių detalių, kurios padėjo nupiešti ryškų laisvės kovotojo portretą“, – teigia filmo scenarijaus autorė ir režisierė Rūta Sinkevičienė. Pagrindinis montažo režisierius Tomas Medekša.

Juozas Lukša, slapyvardžiai – Vytis, Skirmatas, Skrajūnas, Daumantas – pasipriešinimo okupacijai legenda, vienas žymiausių Lietuvos partizanų vadų. Du kartus perėjo Sovietų Sąjungos sieną, kad praneštų Vakarų pasauliui ir popiežiui apie  bolševikų terorą ir partizanų kovas. Beveik trejus metus Juozas Lukša buvo partizanų ambasadoriumi užsienyje. Kol buvo rengiamas užsienio žvalgybos mokyklose, parašė knygą „Partizanai už geležinės uždangos“, atskleidė bolševikų režimo veidą, tiesą, už kurią sovietinės politikos tesėjai iki šiol negali atleisti.

„Tai bendras LRT ir Kultūros ministerijos projektas, o jų mano kūrybinėje biografijoje sukurta tikrai daug: nuo Vydūno, I. Simonaitytės, Žemaitės, R. Gary, J. Naujalio. Vis kitos patirtys, vis kiti autoriai ir, žinoma,  didžiulės, neišmatuojamos pažintys. Tai palikimas ateičiai. Kurti filmą apie legendinį partizaną, elitinį Lietuvos karį J. Lukšą-Daumantą didžiulė atsakomybė ir garbė. Žinoma, kūrybiškai džiugina, bet ir  įpareigoja”, – teigia LRT prodiuserė Lolita Bytautaitė

Filmo „Juozas Lukša-Daumantas. Paskutinis laiškas“ premjera rugpjūčio 14 d., šeštadienį, 18.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ. Filmą bus galima peržiūrėti ir LRT mediatekoje.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: