Teoriškai – gatvė, praktiškai – marazmas

Biržų rajono savivaldybėje kai kas bando įtikėti, kad viena miesto gatvė yra tik… teorija.

„Pušinėjimas“ apie Pušų gatvę

Politikus užklupę kūrybiniai proveržiai būtų labai pavojingi, jeigu taptų užkratu savivaldybės administracijos skyriams, turintiems užsiimti labai proziška veikla. Pavyzdžiui, Vietinio ūkio skyriui, kurio žinioje yra ne dvasinis, o materialus turtas. Viena iš šio turto realių apraiškų yra miesto gatvės. Kaip ir dera, gatvės turi būti apskaitytos ir į dokumentus suguldytos. Ir jos ne šiaip turi būti išpaišytos, bet griežtai pagal miesto planuose išdėstytą bei patvirtintą tvarką. Gatvė negali būti inventorizuota kaip teorija ar idėja, atsirandanti ar pradingstanti kartu su kieno nors kūrybiniu įkvėpimu. Deja, Biržuose, pasirodo, yra gatvė, klaidžiojanti valdininkų galvose, kurios bando įtikėti, kad gatvės iš tiesų nėra ir niekada nebuvo.

„Teoriškai ji yra, bet praktiškai jos niekada nebuvo“, – taip kalba ne poezijos klubo narys, o savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vedėjas Petras Januškevičius. Kadangi ta gatvė vadinasi Pušų, tai korespondentės pasikalbėjimas su valdininku panašus į klaidžiojimą tarp trijų pušelių. Kitaip tariant, „pušinėjimu“.

„Vedėjau, betgi ta Pušų gatvė yra pažymėta visuose Biržų žemėlapiuose ir planuose, nuorodos į ją mieste pastatytos“, – taip korespondentė bando kūrybiškai priartinti ūkio vedėją prie žemės.

„Negali būti“, – atsako vedėjas. Korespondentė tikina savo akimis reginti miesto gatvių planą. Vedėjas vis tiek laikosi savo „negali būti“, kol pagaliau nusileidžia, kad reali yra tik Pušų gatvės dalis iki K. Binkio gatvės. Kita dalis, anot vedėjo, negali būti gatvė, nes neatitinka reikalavimų, yra per siaura, joje nėra bordiūrų ir pan.

Pasakius, kad daugelyje Biržų miesto gatvių nėra tų bordiūrų, o gatvė siaura tapo dėl daugiabučio namo savavališkų statinių ir želdinių, vedėjas imasi kitų išvedžiojimų. Taip jis lyg ir bando pateisinti apsukrių gyventojų sukurtą praktinę situaciją. O ji visiems žinoma. Ne sykį spaudoje rašyta, kaip daugiabučio namo kiemas išplėstas valstybės žemės ir gatvės sąskaita, o užtverta gatvė paversta automobilių stovėjimo aikštele.

Pokalbis baigiasi vedėjui išsitarus, kad jis turi užduotį išsiaiškinti, kas nutiko Pušų gatvėje. Kitaip tariant, Vietinio ūkio skyriaus vadas turi sužinoti, ar ši gatvė praktiškai egzistuoja, ar yra tik miražas.

Pasirodo, savivaldybės ūkio vedėjas pagaliau užtverta gatve susirūpino, paskubinus Pušų gatvės gyventojo skundą tiriančiai Biržų rajono policijai. Ko gero, neskubrų vedėją dar labiau paskubins kitas Biržų miesto gyventojos skundas, pasiekęs net Vidaus reikalų ministeriją.

O kol vedėjas ieško žinių, yra ar nėra Biržuose Pušų gatvė, „Šiaurės rytai“ to teiravosi įvairių institucijų atstovų ir prie užtvertos gatvės gyvenančių biržiečių.

Miesto seniūnija: gatvė yra

Miesto seniūnas tarnybiniu mobiliuoju telefonu neatsiliepė. Paaiškėjo, kad jis dar atostogauja. Biržų miesto seniūnijos stacionaraus ryšio telefonu atsiliepė buvusi Biržų rajono Žemėtvarkos skyriaus vedėja, rajono savivaldybės administracijai vadovavusi, o dabar Biržų miesto seniūnijos specialistė Palmyra Prašmantienė. Jai ir buvo pateiktas „Šiaurės rytų“ klausimas, ar yra Biržuose Pušų gatvė.

„Be abejo, kad yra. Ji pažymėta ir 2014 metais patvirtintame bendrajame miesto plane bei visuose šio plano vadinamuosiuose sluoksniuose (rekreacijos, plėtros). O bendrasis planas yra rajono savivaldybės patvirtintas dokumentas“, – teigė P. Prašmantienė.

Korespondentei paskambinęs seniūnas Vytas Jareckas informavo, kad Pušų gatvės situacija aptarta su Biržų rajono policijos komisariato viršininku. Jų abiejų nuomonės esą sutapo, kad gavus duomenis iš savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus reikia gatvę atidaryti. Pasak seniūno, prie daugiabučio namo yra daug vietos didesnei automobilių stovėjimo aikštelei įrengti, ką ir ketinama padaryti. Čia galėtų būti statomi ir į polikliniką atvykstančių žmonių automobiliai.

Policijos komisariato viršininkas M. Jablonskas patvirtino, kad policija tiria Pušų gyventojo skundą dėl užtvertos gatvės. Tam reikia duomenų iš savivaldybės, o Vietinio ūkio skyrius iki šiol neparengia atsakymo. Policija į savivaldybę kreipėsi gegužės 22 dieną.

Vietinio ūkio skyriaus vedėjas P. Januškevičius birželio 6 dieną „Šiaurės rytams“ sakė nespėjantis Pušų gatve domėtis, nes turintis be galo daug darbų.

Sklypą išsiplėtė pagal 1984 metų statybos aikštelės planą

Vilniaus gatvės 92 daugiabučio namo gyventojai įsirengė automobilių aikštelę, šaligatvius, kiemo valdas išplėtę ir gatvės sąskaita. Atrodo, kad tą padarė visiškai savavališkai. Pušų gatvės žmonės girdėjo, kad daugiabučio namo gyventoja Regina Jukonienė esą turinti kažkokius planus. Pagal juos biržietis projektuotojas esą padaręs kiemo valdos planą ir taip įteisino savivalę.

„Apie tokio sklypo suformavimą mūsų skyrius duomenų neturi“, – sakė savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausioji specialistė Loreta Munikienė. Anot jos, tokio plano rengimas negalėtų aplenkti už teritorijų planavimą atsakingo skyriaus.

L. Munikienės žiniomis, Vietinio ūkio skyriui yra pateiktas Vilniaus gatvės 92 namo generalinis planas, kuriame pažymėta tik statybos teritorija. O ji galinti būti žymiai didesnė negu namo valdos sklypas.

Kad R. Jukonienės pateiktas 1984 metų dokumentas yra tik statybai skirtas generalinis planas, vėliau patvirtino ir savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vedėjas P. Januškevičius.

Tačiau biržietei R. Jukonienei, matyt, niekas neišdrįso pasakyti, kad toks planas negali būti pagrindas savavališkai veiklai – namo valdos plėtrai ir gatvės panaikinimui.

„Mes turime generalinį planą ir juo vadovavomės, rengdami šaligatvius, gėlynus, aikštelę automobiliams“, – aiškino R. Jukonienė.

Pušų gatvės nepamena, atsakomybės kratosi

„Šiaurės rytų“ kalbinta R. Jukonienė jaučiasi įžeista kalbančių, kad ji esą vadovaujanti kiemo plėtrai ir darbams. Anot moteriškės, Pušų gatvės iš viso nebuvę, ji atsiradusi tik gerokai vėliau. Ir atliekų konteineriais ne jos prašymu ar iniciatyva buvo užtverta gatvė.

„Atvežė tuos konteinerius komunalininkai ir pastatė, aš nieko nežinau“, – teigė R. Jukonienė.

„Kodėl visi mane kaltina, jeigu aš tvarkausi? Aš esu tik namo buhalterė, o namo komendantas yra Julius Petraitis. Jis už viską ir atsako“, – kalbėtis su J. Petraičiu siūlė R. Jukonienė.

„Čia savivaldybė taip liepė sustatyti – negi mes patys sugalvosime“, – dar vieną gatvės užtvėrimo iniciatorių rado komendantas J. Petraitis. Jis teigė net neatmenantis, kada tie konteineriai iš aikštelės buvo atitempti ir skersai gatvės sustatyti.

„Ir iš viso, koks aš komendantas. Ta Regina Jukonienė viskam vadovauja, o dabar man visos bėdos tenka“, – išpyškino vyriškis, kalbą sustiprinęs rusišku žodžiu.

„Tai tikrai ji, tokia Regina iš katilinės (R. Jukonienė dirba bendrovėje „Biržų šilumos ūkis“ – aut.), viskam vadovauja. Ką? Ji sako, kad mes patys sugalvojom ir atvežėm tuos konteinerius? Tuoj pat jie bus nuvežti atgal, kur buvo. Šitaip meluoti negalima – to jau per daug“, – audringai reagavo bendrovės „Biržų komunalinis ūkis“ direktorius Alfridas Jozėnas.

Gatvės net nevalo

Pasak Pušų gatvės 3 namo gyventojos Renatos Sabienės, ji šitame name užaugo, čia ir vestuves atšoko. Pušų gatvė, anot jos, visada buvo netgi labai plati, iš dviejų dalių. 1983 metų namo inventorizacijos byloje nurodyta, kad Stanislovo Žadeikos (R. Sabienės tėvo) namo adresas yra Pušų g. 3. Kad namai yra prie Pušų gatvės, liudija ir visi privačių namų gyventojų turimi valdų planai. Ši gatvė yra visuose miesto žemėlapiuose.

Daugiabučio namo gyventojams valdas savavališkai išplėtus nuo Vilniaus iki K. Binkio gatvės, R. Sabienės namai atsidūrė tarsi prie neegzistuojančios gatvės. Moteris sako, kad savavališkai panaikinus dalį Pušų gatvės, tos dalies, einančios iki konteinerių užtvaros, niekas ir nebevalydavo. Kad būtų įmanoma privažiuoti iki jos namų, moteris pati turi samdyti gatvės valytojus. Nepatogumus ilgai kentėjo ir kiti žmonės, iš kurių namų išvažiavimas atsidūrė ne į gatvę, o į daugiabučio namo automobilių stovėjimo aikštelę.

Taigi, Pušų gatvė yra. Dabar tereikia, kad ją rastų savivaldybės Vietinio ūkio skyrius. Tada savivaldybės administracijos direktorius galės parašyti atsakymą policijai, tiriančiai skundą dėl užstatytos gatvės.

 

Alfreda Gudienė
Nuotraukoje:Pušų gatve judantys žmonės turi spraustis pro siaurą plyšį tarp atliekų konteinerių ir gatvės krašto. Būna, kad žalia zona tarp gatvės ir privatų namą juosiančios gyvatvorės braunasi pievą dramblojantys automobiliai.

siaures_rytai


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: