Panevėžio valstybinės gimnazijos mokytojai ir mokiniai.

,,Vienybės“ klubas Panevėžyje

Vienas garsiausių klubų, kuris užsiiminėjo visapusiška kultūrine veikla Panevėžyje Respublikos laikais buvo ,,Vienybės“ klubas . Jis savo veiklą pradėjo dar 1909 metais. Tada vienas iš jo organizatorių buvo gydytojas Kazimieras Sliekas, vaistininkas V. Katelė ir dvarininkas S. Karpis. Įvairių karų laikotarpiu jo veikla buvo nutrūkusi.

Jis atkurtas 1920 metais gruodžio 31 dieną. Klubo įstatai įregistruoti 1920 m. gruodžio 13 dieną. Įstatuose buvo rašoma, kad tikslas: padėti klubo nariams turiningai praleisti laisvalaikį. Klube buvo tikrieji ir garbės nariai. Klubo nariai rengė literatūros vakarus, kviesdavo specialistus įvairioms paskaitoms, rengdavo muzikos, šokių vakarus. Klube buvo populiarūs įvairūs sportiniai žaidimai. Buvo propaguojamas biliardas, šachmatai ir kiti žaidimai. 1922 metais klubas neteko savo patalpų. 1924 metais naujos patalpos gautos vieno turtingiausių Panevėžio žydų Leizerio- Berro Chazeno pagalba. Tais metais klubo pirmininku išrinktas Jonas Yčas, o jo pavaduotojais Kostas Razminas – Panevėžio kalėjimo viršininkas, Panevėžio miesto burmistras Tadas Chodakauskas ir gydytojas Juozas Bregauskas. Jonas Yčas gyveno Panevėžyje iki 1925 metų. Klubui jam neteko ilgai vadovauti.
„Vienybės“ klubo pirmininku po J. Yčo daugelį metų dirbo Panevėžio miesto burmistras Tadas Chodakauskas. Iš pradžių klubo patalpos buvo Respublikos gatvėje. Jis buvo adresu Respublikos gatvė Nr.8. Greitai jis pratęsė veiklą Ramygalos gatvėje. Ilgesnį laiką veikė adresu Respublikos gatvė Nr.30. Vėliau 1934 metais rugpjūčio mėnesį klubas persikėlė į patalpas Vasario 16 gatvė Nr.14. Šioje patalpose buvo biliardo stalas. Buvo įvairi spauda klubo lankytojamas. Veikė ir moderni valgykla. Klubo nariams pietūs kainavo tik 1 litas 20 centų. Buvo ruošiami ir specialūs pietūs vegetarams. Klube stovėjo ir modernus pianinas. 1929 metais klubo pirmininku išrinktas Tadas Chodakauskas, vicepirmininkais Panevėžio miesto ir apskrities viršininkas Bronius Stosiūnas ir Panevėžio apygardos teismo teisėjas Jonas Danauskas. 1936 metais buvo peregistruoti klubo įstatai. Pirmininku vėl perinktas Tadas Chodakauskas, vicepirmininkais išrinkti Panevėžio apygardos teismo teisėjas Leonas Vabalas ir Panevėžio apygardos žemės tvarkytojas Balys Galvydis, sekretoriumi Panevėžio apskrities agronomas Kazys Kubilius, iždininku gydytojas Juozas Bregauskas. Valdybos nariais buvo žinomi panevėžiečiai: Berčiūnų kurorto direktorius Jonas Kasperavičius, švietimo inspektorius Aleksandras Plungė, teisėjas Petras Jonkus. Revizijos komisijoje dirbo Panevėžio pradžios mokyklų inspektorius Juozas Sideravičius, Kazakevičius Ignas ir Stasys Ladavičius. 1936 metais ,, Vienybės“ klubas įvardijamas kaip geriausias klubas Panevėžyje. 1936 metais rugsėjo mėnesį 2 dieną spauda rašė, kad ,,Vienybės“ klubo valgyklai pradėjo vadovauti p. Dambravienė. Keitėsi ir muzika ir atsirado nauji valgiai klube. 1939 metais klubo nariais buvo 42 asmenys. ,,Vienybės“ klubas buvo garsiausias klubas Panevėžyje, kuris propagavo kultūrinę veiklą. 1940 metais liepos 29 dieną jau sovietiniais laikais klubo veikla buvo sustabdyta.

Fotonuotraukoje :
Panevėžio valstybinės gimnazijos mokytojai ir mokiniai. Centre direktorius Jonas Yčas – vienas aktyviausių ,,Vienybės“ klubo narių.

Donatas Pilkauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: