Akcinės bendrovės „Maistas“ Panevėžio fabriko parduotuvė. 20 a. 4 deš.

Akcinės bendrovės „Maistas“ Panevėžio fabriko parduotuvės

Akcinės bendrovės „Maistas“  Panevėžio fabrikas  iš pradžių skirtas  tik bekonų supirkimui ir produkcijos gamybai iš jų. Anglijoje buvo didelis tos produkcijos pareikalavimas. Per dieną planuota paskerst 350 bekonų. 

Ūkininkai daug daugiau užaugindavo.  Greitai imta supirkti ir lašinines kiaules. Lašininės kiaulės gabenamos  Į JAV, Švediją, Belgiją, 1936 metais atidarytas konservų skyrius. Seniau konservinė mėsa buvo gabenama į Suomiją. Dabar konservai buvo eksportuojami ir naudojami vidaus rinkai. Užsienio rinkoje neturėjo paklausos paukščių konservai.  

1937 metais pastatyta   gyvulių skerdykla. Buvo konservuojamos ir daržovės. Konservuojami agurkai gabenami  į JAV.  Pomidorų tomatas daugiau tiko  vidaus rinkai. Daug produktų buvo skirti  vidaus rinkai. Tam reikėjo sukurti parduotuvių tinklą. Prekyba vyko ir prie paties fabriko. Biednuomenė nuo 3 val. ryto laukdavo ir gaudavo maisto gamybos liekanų.

Akcinės bendrovės ,,Maistas“ Panevėžio fabrike   iš pradžių buvo tik viena parduotuvė. Greitai jų skaičius augo. 1933 metais jau buvo 6 parduotuvės mieste ir 5 aplinkinėse vietovėse. Po vieną buvo Rokiškyje, Biržuose, Pasvalyje, Radviliškyje ir Utenoje. Panevėžyje jos buvo adresais Respublikos 28 ir 32, Ramygalos 9, Piniavos 45, Stoties 19 ir Smėlynės  8.  1933 metais spauda rašė, kad  „Maisto“  krautuvėje Smėlynės gatvėje eilės nuo 6 val. ryto,  kojos tekainuoja 30 centų, kaulai 25 centai už kilogramą.  

1937 metais akcinės bendrovės,, Maistas“‚ Panevėžio fabriko parduotuvės buvo adresais Respublikos 28,32, Smėlynės 8, Ramygalos gatvė Nr.1, Stoties 19 ir Fromo Gužučio gatvė. Viso buvo 6 parduotuvės.

1937 metais buvo suorganizuotas egzaminas  „Maisto“ parduotuvių pardavėjoms. Buvo tikrinamos jų žinios iš lietuvių kalbos ir aritmetikos. Taip pat, kaip rašoma spaudoje, buvo tikrinama jų uoslė ir vaizduotė. Neišlaikiusios egzaminų buvo atleistos iš darbo, bet įdarbintos „Maiste“ konservų skyriuje.

1938 metais dalis gyventojų buvo nepatenkinti dėl parduotuvės Nr.4 darbo Stoties gatvėje. Čia būdavo daug pirkėjų, bet mėsa buvo vežama tik vakare ir 10 val ryto. Dienos metu mėsos jau trūkdavo. Ryte prie parduotuvės susidarydavo didelė eilė ir dažnai dirbdavo tik viena pardavėja. Tai kėlė gyventojų nepasitenkinimą. 1940 metais fabrikas turėjo krovininį sukvežimį „ Zis“ ir lengvąją mašiną „Opel“.

1939 metais parduotuvės vėl kiek pakeitė adresus. Jos buvo adresais  Respublikos 34, Smėlynės gatvė,  Laisvės aikštė Nr.25,  Stoties gatvė Nr.19 ir Fromo Gužučio gatvė. Akcinės bendrovės „Maistas“ Panevėžio fabrikas  buvo didžiausia Panevėžio miesto įmonė. Ji faktiškai vienintelė Panevėžyje turėjo savo sukurtą parduotuvių tinklą. Parduotuvių veiklai geras sąlygas sudarė ir auganti įmonės apyvarta. Buvo parduodami  sūdyti ir rūkyti gaminiai.

Taip pat buvo populiarūs ir konservai. Neturtingi gyventojai galėjo įsigyti ir pigesnių maisto produktų.  Parduotuvių tinklas buvo gana gerai išdėstytas. 1940 metais Panevėžio spauda gyrė  „Maisto“ parduotuves. Giriamos buvo pardavėjos, bet kartu pabrėžiama, kad  parduotuvėse Respublikos gatvėje ir Stoties gatvėje susidaro gana didelės eilės. Ypač ilgos eilės susidarydavo Respublikos gatvės parduotuvėje, nors čia dirbo 3 pardavėjos.

Akcinės bendrovės „Maistas“ Panevėžio fabriko parduotuvė. 20 a. 4 deš.

Nuotrauka iš Panevėžio kraštotyros muziejaus rinkinių.

Panevėžio kraštotyros muziejaus vyresnysis muziejininkas Donatas Pilkauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: