Foto Edvardas Tamošiūnas

Aukštaičiai švenčia Užgavėnes

Užgavėnės yra viena seniausių Europos švenčių, kurios tikslas išvyti žiemą ir paskatinti greičiau ateiti pavasarį. Šventė švenčiama likus 7 savaitėms iki Velykų. Lietuvoje Užgavėnės tradiciškai buvo švenčiamos centrinėse miestų aikštėse.

Lietuvoje šios šventės ištakos pagonybėje, tačiau dabar glaudžiai susietos su krikščionybe. Per Užgavėnes leidžiama paskutinį kartą gausiai ir riebiai pavalgyti, o jau kitą dieną prasideda Gavėnia, trunkanti iki Velykų. Šiuo laikotarpiu skatinama pasninkauti, nevalgyti mėsos, gedėti iki Kristaus prisikėlimo šventės – Šv. Velykų.

Šventiniai Užgavėnių renginiai vyksta daugelyje Lietuvos vietų. Todėl pasižvalgykime, kaip šiais metais po karantino ji bus švenčiama Aukštaitijoje.

Vasario 26 d., šeštadienį, 14–17 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyks tradicinė žiemos šventė – Užgavėnės. Po metų pertraukos organizuojamas renginys džiugins persirengėlių gausa, folkloro ansamblių ir liaudiškos muzikos kapelų pasirodymais, pokštais, varžytuvėmis, šokiais ir dainomis prie laužo. Renginys nemokamas.

Šventėje veiks Užgavėnių turgus, bus organizuojamos įvairios pramogos vaikams ir suaugusiems. Įvyks ir laukiamiausia metų kova – Kanapinis stos prieš Lašininį. Triukšmingai ir smagiai vyti žiemą padės gausus vietinių ir kviestinių ansamblių iš Šiaurės Lietuvos būrys: Joniškio kultūros centro Skaistgirio skyriaus muzikantai „Skaistgirio kvartetas“, Šiaulių Gegužių progimnazijos folkloro ansamblis „Gasužis“, Šiaulių Dainų muzikos mokyklos folkloro ansamblis „Vieversėlis“, šiauliečių muzikantų grupė „Šiauliai United“, VšĮ Šiaurės Rytų centro etnografinis ansamblis „Pajauta“, Šeduvos kultūros ir amatų centro folkloro ansamblis „Melnyčia“, Kelmės folkloro ansamblis „Ramočia“, ukrainiečių asociacijos „Karpatai“ atlikėjai ir jų draugai.

Lankytojų lauks gardūs Užgavėnių blynai, kepami miesto bendruomenių, ir, be abejo,  šiupinys. Anksčiau ypatinga reikšmė šiupinyje teikta kiaulės uodegai. Buvo sakoma, kas valgydamas pirmas ją suras, tas pirmas ir ves. Tad ne tik išalkę, bet ir planuojantys vesti, bus kviečiami rikiuotis į eilę prie šiupinio. Taip pat tikėta, kad, jei per Užgavėnes esi sotus, tai būsi sotus visus ateinančius metus. Kadangi Lašininį išvijus iš kaimo, prasidėdavo Kanapinio viešpatavimo, gavėnios laikas, būtina prisivalgyti per Užgavėnes, kad sotumas lydėtų ilgai.

Anykštėnai Užgavėnes kviečia švęsti kovo 1 d. 12 val. Viešintose! Dalyvių lauks linksma muzika, šokiai, žaidimai, Lašininio ir Kanapinio kova ir gardūs blynai.

Kupiškėnai šiemet Užgavėnes švęs kovo 6 d. sekmadienį Palėvenės vienuolyno ansamblio teritorijoje. Jas organizuoja kaimo bendruomenė „Palėvenys“. Užgavėnių šventės metu bus organizuojamos ekskursijos su gidu po svirną ir rūsius, kuriuose lauks medaus bei vyno degustacijos, bus galima paragauti vienuolių arbatos ir babos pončkos. Visų šventės dalyvių lauks skanūs blynai, smagūs žaidimai, viralo virto ant laužo ragavimas, Kanapinio ir Lašininio kova, Morės deginimas, bei gražiausios kaukės rinkimai.

Pakruojiečiai Užgavėnes švęs vasario 26 d. Pakruojo turgelyje. Čia tradiciškai visų šventės dalyvių lauks Užgavėnių laužas, blynai, dainos, šokiai bei Lašininio ir Kanapinio kova.

Biržiečiai Užgavėnių šventės švęsti kviečiami kovo 1 d. į Rotušės gatvės kiemelį. Biržų centrine gatve nuo savivaldybės organizuojamos Užgavėnių persirengėlių eitynės bei tradicinės linksmybės – Užgavėnių laužas, dainos, šokiai, žaidimai, tradicinė Lašininio bei Kanapinio kova, Gavėno deginimas gražiausios kaukės rinkimai.

Rokiškėnai numatę net dvi Užgavėnių šventes. Vasario 19 d. vyks Skemų kaimo žiemos šventė ČIGONŲ TABORAS, o vasario 27 d. 15 val. tradicinė Užgavėnių šventė vyks Rokiškio mieste.

Panevėžiečiai Užgavėnes švęs net dvi dienas. Vasario 27 d. Kultūros ir poilsio parke bus švenčiama viena žaismingiausių tradicinių švenčių – Užgavėnės, kurią organizuoja Panevėžio Bendruomenių rūmai. Nuo 13 iki 15 val. atvykusieji į šventę bus įtraukti į  Užgavėnių ritualus, veiks žaidimų kiemas vaikams ir suaugusiesiems, Užgavėnių kaukių kūrybinės dirbtuvės, Nevėžio krantinėje bus galima pasivažinėti žirgais kinkyta karieta. Atėjusiųjų lauks persirengėlių linksmybės, geriausiais receptais dalysis gaspadinės, kurios kvies išsikepti sau blynų. Renginyje koncertuos folkloro ansamblis „Pulkelis“, skrabalistai, liaudiškos muzikos atlikėjai, mėgėjų teatrai, savo pasirodymus surengs miesto kultūros įstaigos. Užgavėnių kulminacija – Kanapinio ir Lašininio kova, griausmingas Gavėno išlydėjimas į dausas ir triukšmingas atsisveikinimas su žiema.

Tradiciškai, jau daugiau nei dešimtmetį, Užgavėnių švęsti kviečia ir VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“. Vasario 26 d. kviečia didelius ir mažus vykti Siauruku į Užgavėnių šventę.

Visų kelionės dalyvių lauks Užgavėnių linksmybės – smagi muzika, dainos, šokiai, persirengėlių karnavalas, įspūdingiausios kaukės rinkimai, žaidimai, vaišės, Lašininio ir Kanapinio varžytuvės, atsisveikinimas su visomis žiemos negandomis ir Gavėno deginimas.

Šventės organizatoriai į kelionę kviečia vykti pasipuošus užgavėnių kaukėmis. Gerą nuotaiką keleiviams dovanos Folklorinis ansamblis „Raskila“ (vadovė L.Vilienė) bei  dainų ir šokių ansamblis  „Pynimėlis“ (vad. R.Bakanauskas). Šventės metu vyks prekyba blynais, košėmis, kava.

Užgavėnių kelionė Siauruku vyks vasario 26 d. (šeštadienį) 12 val. Siaurukas pajudės iš Panevėžio siaurojo geležinkelio stoties, 12.40 atvyks į Rekstino mišką, ir 15.20 val. grįš į Panevėžį.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: