Vytauto Didžiojo karūnavimo ir Padėkos už Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės apgynimą diena

Rugsėjo 8-oji – Švenčiausiosios Mergelės Marijos gimimo diena, arba Šilinės. Vytauto Didžiojo karūnavimo ir Padėkos už Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės apgynimą diena. Tarptautinė raštingumo diena. Tarptautinė kineziterapeuto diena.

Teigiama, kad 1607 metais (kitų tyrinėtojų duomenimis, 1608 ar 1612 m.) Šiluvoje pasirodė švč. Mergelė Marija su kūdikėliu ant rankų. Švč. Mergelės Marijos gimimo dieną, arba Šilinę, mūsų protėviai šventė pagerbdami mirusiuosius ir prisimindami rudens lygiadienį.

Rugsėjo 8-oji jau prieškario Lietuvoje buvo švenčiama ne tik kaip religinė, bet ir kaip tautos šventė, įvesta minint Vytauto Didžiojo mirties 500 metų sukaktį. Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas, apkrikštijęs žemaičius, buvo nuoširdus ir švč. Mergelės Marijos garbintojas. Tapęs galingu valdovu Vytautas sumanė atsikratyti unijos ryšių su Lenkija. O vienintelis būdas tai padaryti buvo pasiūlyta Lietuvos karaliaus karūna. Karūnavimas turėjo įvykti 1430 m. rugsėjo 8 d., per švč. Mergelės Marijos gimtadienį.

Iš Romos vežamą karūną sulaikė lenkų didikai. Karūnavimas neįvyko. Netrukus po sunkių išgyvenimų Vytautas Didysis mirė.

Tarptautinė raštingumo diena švenčiama UNESCO iniciatyva. Šią dieną minimi ir pagerbiami tie, kurie atnešė pasauliui raštingumą, ir visi mokytojai, kurie dabar moko kitus.

 

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: